Reklamı kapat

Reklamı kapat
Mall&Motto

Capitol AVM, Enflasyonla Topyekün Mücadele’yi dövize karşı tedbirler ile birleştirdi:

Capitol AVM, Enflasyonla Topyekün Mücadele’yi dövize karşı tedbirler ile birleştirdi:
23 Ekim 2018 - 17:39 'de eklendi.

 

Kiralarda yüzde 32’ye, kira artışlarında uygulanacak olan enflasyon oranlarında da yüzde 50’ye varan indirim yansıtıldı

Capitol Alışveriş Merkezi, kiracılarına Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na destek kapsamında ve dövize karşı tedbirlere ek olarak indirimler yaptı. Kiracıları ile sözleşmelerinin dövizden Türk Lirasına dönüşümünde kanuni hakkı olan kurdan feragat etti. Kira artışlarında baz alınacak TÜFE oranlarında indirim kararı aldı. İki yıla yayılı indirimler, kademeli olarak uygulanacak.

Böylelikle kira bedellerinde iki yıl süre ile kurdan feragat sayesinde Aralık 2018 sonuna kadar yüzde 32,98, Ekim 2019’a kadar yüzde 30, Ekim 2020’ye kadar ise yüzde 20 indirim yapılmış oldu. TÜFE oranlarında da 1 Ekim 2019’a kadar yüzde 50, 1 Ekim 2020’ye kadar ise yüzde 25 indirim uygulanacak.

Capitol Alışveriş Merkezi İcra Kurulu Üyesi Selda Eremsoy, “Kiracılarımızla birlikte Türkiye’nin ekonomik mücadele günlerinden başarıyla çıkması için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Alışveriş merkezimizi teknik altyapı dahil adeta yeni bir alışveriş merkezi inşa edercesine yenileyerek, mimari renovasyonu tamamladık. Bundan kaynaklı döviz kredi borcumuzu ödemeye devam ediyoruz. 25 yıllık deneyimimizle kurulduğumuz ilk günden bu yana kiracılarımızdan genel gider payı almıyoruz” dedi.

Türkiye’de alışveriş merkezleri arasında 25 yıllık deneyimi ile perakende sektörüne destekte her zaman öne çıkan Capitol, devletin başlattığı ekonomik mücadeleye hem döviz kuru hem de hem de enflasyon boyutundan katıldı. Capitol, kiracıları ile sözleşmelerinin dövizden Türk Lirasına dönüşümünde kanuni hakkı olan kurdan feragat etti. Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na destek için de kira artışlarında baz alınacak TÜFE oranlarında indirim kararı aldı. İki yıla yayılı indirimler, kademeli olarak uygulanacak.

Capitol Alışveriş Merkezi İcra Kurulu Üyesi Selda Eremsoy, “İlk boyut olarak döviz sözleşmelerinin TL’ye çevrilmesinde kanuni hakkımız olan 1 Euro’nun 5,3715 TL olarak esas alınması hakkımızdan iki yıl süre ile feragat ettik. 2014 yılından bu yana sabit kur uygulamamız var. Böylelikle kira bedellerinde Aralık 2018 sonuna kadar yüzde 32,98, Ekim 2019’a kadar yüzde 30, Ekim 2020’ye kadar ise yüzde 20 indirim yapılmış oldu” diye konuştu.

İkinci boyutta Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na destek verdiklerini; ancak bunun programda öngörüldüğü gibi iki ay yerine iki yıl olduğunu vurgulayan Eremsoy, şunları söyledi: “Bilindiği gibi artık kira artış oranlarında TÜFE baz alınacak. Bununla birlikte ortaya çıkacak TÜFE oranlarında da indirim yapma kararı aldık. 1 Ekim 2019’a kadar yüzde 50, 1 Ekim 2020’ye kadar ise yüzde 25 indirim uygulayacağız.”

Etiketler :
Sektörden Haberler
SON EKLENEN HABERLER