Reklamı kapat

Reklamı kapat
Mall&Motto
99.876
BIST100
99.876
0,07%
5,7046
DOLAR
5,7046
0,37%
6,4213
EURO
6,4213
0,58%
260,40
ALTIN
260,40
-0,14%
63,45
PETROL
63,45
-0,33%
17,76
BONO
17,76
-5,33%

“AVM’lerin başarılı yönetilmesi ve kiralanması sağlanırsa, AVM’lerdeki cirolar artar.”

“AVM’lerin başarılı yönetilmesi ve kiralanması sağlanırsa, AVM’lerdeki cirolar artar.”
13 Aralık 2018 - 13:46 'de eklendi.

Burcu Çetinkaya
Mallmark İş Geliştirme Uzmanı

 

Burcu Hanım, sporcu kimliğinizin dışında sizi başka bir platform da görüyoruz. AVM kiralama, yönetim gayrimenkul sektöründe bir başlangıç yaptınız. Daha önce sporculuk dışında çalışma deneyiminiz oldu mu?

Doğuş Holding stratejik planlama ve iş geliştirme departmanında staj ile başlayan iş hayatıma İlçe Taşımacılık A.Ş.’de operasyon departamanında devam ettim. Daha sonrasında başladığım televizyon kariyerime 6 sene Kanal 24’te, Bloomberg HT’de 2 sene çalışarak devam ettim. Aynı zamanda Star Gazetesi’yle başlayan sektörel yazılar ve röportaj yazılarım şu anda Türkiye Gazetesi ile devam ediyor.

Sporculuk karıyerinize de devam edecekmisiniz? Yoksa profesyonel spor hayatınız bitti mi?

Oyun kurucular, üzerinde herkesin tırmanmak isteyeceği bir başarı merdiveni inşa ederler. Sporculuk hayatıma tabii ki devam edeceğim. Burada hedefim gücüm yettiğince devam etmek. Ama aynı rekabet seviyesine sahip genç bir kadın yarışçı yetişirse, o zaman severek bayrağı ona bırakıp, spora olan aşkımı ona destek olarak devam ettiririm. Bu arada herkes beni spor hayatımla tanısa da, profesyonel bir iş hayatım hep oldu. Ekonomiyi yakından takip ettim. İş dünyasının ise içinde oldum.

Azimli ve mücadeleci bir karakterinizi biliyoruz Yönetim şirketinde ki pozisyonunuz da rekabetçi mi olacak?

Büyük başarı imparatorlukları, zihinler üzerine kurulur. Spor hayatımda da en çok zihnimi kullanarak başarılı oldum. MallMark’ta da bu değişmeyecek. Sonuçta aynı zihinle çabalıyor olacağım. Sektör benim için yeni olabilir ama pazarlama iletişimi ve tanıtım alanında yolumun defalarca kez kesiştiği bir sektör ve bu sektörü kolay kavrayacağımdan şüphem yok. Öncelikli hedefim spor alanından kazandığım başarıları ve edindiğim tecrübeleri azimli bir şekilde iş hayatına da taşımak.

Sürekli seyahat halinde olmanın en büyük faydası, yeni insanlarla tanışmak ve yeni pazarlar tanımak. Sporun en sevdiğim tarafıysa, uluslararası pazarlarda getirdiği fırsatlar. Spor hayatım nedeniyle gittiğim birtakım şehirlerde gördüğüm bazı iş fırsatlarını elimden geldiğince değerlendirmeye çalışıyorum. Ralli bu anlamda güzel bir yarışmacı, sponsor ve izleyici profiline sahip.

Sektörde uzun süre dolar ve euro kiralaması yerine TL olması konuşuldu siz ne düşünüyorsunuz?

İşbirliği çok önemli. Ekonomik işbirliğinin yanısıra, tüm ekonomik paydaşların uyum içinde olmasından söz ediyorum. Yatırımcı, perakendeci ve yatırımcıya fon sağlayan bankacı gerçekten aynı geminin içinde. Kimse bencil davranmamalı. Ortadaki anlaşmazlığı çıkaran asıl sıkıntı da düşen cirolar. AVM’lerin başarılı yönetilmesi ve kiralanması sağlanırsa, AVM’lerdeki cirolar artar. Cirosu artan perakendeci de AVM’deki kirayı ödemeye daha istekli olur.

2019 yılı beklentileriniz ile 2018 değerlendirmesi yapsanız neleri satır başı yapardınız? (Ekonomik)

İstikrarsız ülkelerde konjonktür, istikrarlı ülkelerde ise kabiliyet başarıyı belirler. Ben göğsümü gere gere 2019 yılından umutlu olduğumu söyleyebiliyor, başarılı olacağımıza inanıyorum. Dövizin 2018 yılında hareketli bir seyir izlemesi herkesi karamsarlığa sürüklemiş olabilir. Bu hareketli seyrin hemen ardından, hızlı bir düzelme yaşadığımızı unutmamak lazım. Türkiye’deki müteşebbislerin, hızlı toparlanma konusunda yakın tarihten kazandıkları müthiş bir yetenekleri var. Türkiye’deki şirketler, yabancılar için çok cazip, borsamızın fiyatları hala çok uygun. Ben yabancı yatırımcıyı çekebileceğimize inanıyorum.

Ülkemizin risk primi ise hala çok yüksek düzeyde çünkü dışarıdan algılanan halimiz, maalesef olduğumuzdan daha olumsuz. Ben spor hayatım boyunca, her gittiğim yerde ülkemi anlatmaya çalıştım. Bizi zaten yanlış anlıyorlar, ülkemizden bihaberler diyerek sırtımı çevirmedim. Ekonomik başarıların gelmesi için iyi bir ülke tanıtımı şart olduğu gibi, yurt dışına attığımız her adımda karşımıza çıkan insanlara pes etmeden Türkiye’mizi anlatmamız gerekiyor. Eğer Türkiye’yi iyi PR kampanyalarıyla yurt dışına daha iyi anlatabilirsek, ekonomik başarımızın da artacağını düşünüyorum.

Organize perakende sektöründe rol model aldığınız bir yönetici var mı? Varsa neden?

Mallmark kurucusu ve CEO’su Aytaç Özçiçek diyebilirim. Büyük başarılara, odaklandıkları alan dışındaki lüks fonksiyonların kapatılmasından sağlanan enerji tasarrufuyla ulaşılır. Aytaç Özçiçek, kendini tam anlamıyla işine adamış birisi. Hem ilk gün işe başlayan biri hevesi ve motivasyonuyla çalışmaya devam edip, hem de yılların uluslararası birikim ve başarılarını, yerli ve milli bir çizgide, başarılı bir ekiple yükseltmeyi başarmış, işinin hem başında hem de mutfağında aktif olarak çalışan mücadeleci bir yönetici. Rol model böyle olmalı bence de…

Kısaca MallMark’ta neler yapmayı planlıyorsunuz?

Başarılı olmanın en garantili yolu, başkalarını da başarılı yapmaktır. Ben de MallMark’ın ekip olarak çalışma potansiyelini artırmak istiyorum. Farklı marketlerde farklı iş ortakları ve pazarlar bulmayı arzu ediyorum. Ülke dışındaki olası pazarlarda iletişim kapıları açarak hızlı bir başlangıç yapabileceğimize inanıyorum. MallMark ekibi hızlı hareket kabiliyetine sahip, çok çalışkan bir ekip. Henry Ford “Bir araya gelmek başlangıçtır, bir arada durabilmek ilerlemedir, birlikte çalışmak başarıdır.” diyor. MallMark’ta birlikte var gücümle çalışacağım ekiple, başarılı olacağımıza inanıyorum.

Etiketler :
Sektörden Haberler
SON EKLENEN HABERLER