Reklamı kapat

Reklamı kapat
Mall&Motto
98.189
BIST100
98.189
0,16%
5,7082
DOLAR
5,7082
-0,06%
6,4028
EURO
6,4028
-0,02%
257,81
ALTIN
257,81
-0,17%
64,61
PETROL
64,61
0,42%
18,83
BONO
18,83
0,00%

“Carousel, konumu ve mağaza karması sebebiyle A’dan Z’ye çok geniş bir müşteri profiline sahip.”

“Carousel, konumu ve mağaza karması sebebiyle A’dan Z’ye çok geniş bir müşteri profiline sahip.”
13 Aralık 2018 - 14:11 'de eklendi.

Orhan Demir
Carousel AVM İcra Kurulu Üyesi

 

Son dönemdeki çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

1995 yılında İstanbul’un 4. Alışveriş merkezi olarak kapılarını açan, bulunduğu lokasyon ve içindeki seçkin marka karmasıyla her zaman popüler ve tercih edilen bir sosyal yaşam merkezi olmayı başaran Carousel, alışveriş merkezinin yanında bulunan ve avm içinden geçilebilen, tam teşekküllü ve helikopter pistine sahip hastane binasıyla da her daim canlılığını korumaktadır.

2015 yılında başlattığı renovasyon projesiyle tavandan-tabana, elektrik mekanik sisteminden, aydınlatmaya, atrium korkuluklardan, kolon kaplamalara, havuz ve bahçe peyzajına kadar baştan aşağı kendini yenileyen Carousel Avm; kolay mimarisi, ulaşımdaki rahatlığı, çocuklara ve gençlere hitap eden markaları, düzenli olarak yürütülen kampanya, konser, imza günleri ve özel etkinlikleriyle hedef kitlesinin ilk tercihleri arasında yer aldı.
Yenileme kapsamında Tabanlıoğlu mimarlık tarafından projelendirilen bina, tecrübeli yönetim kurulu ve bünyesindeki tüm kadroların ve mimari ekibin gece gündüz özveri ile çalışmasıyla renovasyonun tamamlanması sağlandı. Şehir halkının sosyo kültürel yapısı, alışveriş alışkanlıkları ve çok yönlü bir hedef kitlenin konumlanması, gerçekleştirilen renovasyonun ilham kaynağı oldu. Ek bina ile zemin katta yeni restoran-bistro ve cafe alanları oluşturuldu. 2. katta da açık teraslar hizmete sunuldu. Dış terasta konumlanan yiyecek-içecek ve oturma alanları, 7’den 70’e her kesim için keyifli bir buluşma merkezi oldu.

Ön ve yan cephelerde 2000m2 cam kullanılarak yüksek çözünürlüklü led ekranlarla donatılan cafe / restoran alanlarının açılmış olması caddeden geçen müşterinin AVM içindeki yaşam hakkındaki algısını pekiştirdi. Bu alanlara dışarıdan doğrudan girilemeyip ana giriş kapıları kullanılarak ve güvenlik kontrolünden geçerek ulaşılması, AVM içine giren müşteri sayısını ekstra artırarak, içeri giren müşterinin diğer mağazalar ile olan ilişkisi de kuvvetlendirildi.

AVM’nin fiziki yapısı gereği var olan geniş koridorlar, ticari sebepler ile kiosk çalışması yapan ve yürüyüş alanını daraltan uygulamaların aksine boş bırakılmış, müşterinin rahatça dolaşıp, vitrinlere rahatça bakmasını sağlayacak alanlar yaratıldı. AVM içindeki yürüyen merdivenlerin alt üst kat bağlantısında periyodik olarak farklı yönlerde çalıştırılması, müşterinin her noktaya ayak basmasını sağlamış ve monotonluktan uzaklaşmış oldu.

AVM renovasyon sonrası kiralanabilir alan olarak kısmen büyümüş olsa da özellikle ihtiyaç olan ve müşterinin AVM’ye gelme alışkanlıklarını pekiştiren Anchor mağaza oluşumuna gidildi. Bu şekilde mağaza birleştirmeleri ile toplam tabela sayısında ve kira gelirinde çok büyük bir artış olmamasına rağmen, yeni yapılan ek bina kullanılarak güçlü bir marka karması oluşturuldu. Buna örnek olarak; Decathlon 4 mağaza , E-bebek 2 mağaza , D&R 2 mağaza , Deichmann 2 mağaza olmak üzere birleştirilerek hizmete girdi.

Carousel AVM’nin renovasyon sonrası yeni ve modern dış cephe görünüşü, ön tarafta yer alan cafe alanları, iç mekanın ferah ve aydınlık atmosferi, kompakt yapısı ile kiracı adayları tarafından ziyaret edildiğinde pozitif bir etkileşim yaratmayı başardı. Günümüzün yoğun şehir yaşamı içinde artık son tüketiciler, AVM ortamında alışveriş yapacakları zamanı ve enerjiyi çok dikkatli harcamaktadırlar. Bu doğrultuda en önemli nokta, alışverişte mağaza yerlerini kolayca bulmak, AVM içinde kaybolmamak olduğu düşünüldüğünde; Carousel Avm kompakt yapısıyla birlikte arka sokak ya da kör noktasının olmadığı, tüketici dostu bir yapıya kavuştu.

Carousel Alışveriş Merkezi görme engellilerin sosyal hayata daha aktif ve bağımsız şekilde katılabilmeleri için Turkcell’in “Hayal Ortağım” uygulaması içerisinde “Yol Arkadaşım AVM” özelliğini renovasyonla birlikte hayata geçirdi. Bu özellik sayesinde görme engelliler, istedikleri yere sesli komutlarla varabiliyorlar. Avm içindeki mağazaların önünden geçtikleri zaman, hangi mağazanın önünde olduğunu öğrenmekle birlikte; asansör, wc, danışma gibi noktalara da kolayca yönlendirilip, ulaşabiliyorlar.

Tüm bu bilgilerin ışığında potansiyel kiracı markaların Carousel AVM’ye bakışı renovasyon öncesi ile sonrası arasında pozitif anlamda değişiklik gerçekleşti. Şehrin merkezi noktasında konumlanmanın avantajını, fiziki şartlarını düzenleyerek pekiştiren Carousel AVM, bugün artık aranılan ve kiracı hedef kitlesinin talep ettiği bir konuma ulaştı.

Carousel AVM oldukça önemli bir bölgede yer alıyor. Marka karmanız ve doluluk oranlarınızdan bahseder misiniz?

Carousel, konumu ve mağaza karması sebebiyle A’dan Z’ye çok geniş bir müşteri profiline sahip. Bakırköy gibi İstanbul’un gündüz nüfusu çok yoğun olan bir ilçenin tüm ulaşım ağlarının kesiştiği noktasında konumlanmış olmanın bu geniş müşteri profiline olan etkisi gerçekten çok büyük. Dolayısıyla bu yoğun bölgede müşterilerimiz her hedef kitleden olabiliyor. Bizde Carousel olarak mağaza karmamızı yaptığımız anket çalışmalarında çıkan sonuçlar ve merkezin ihtiyaçlarına göre belirliyoruz. Renovasyondan sonra bünyemize bir çok yeni marka katıldı. Şuan doluluk oranımız %97 ‘dir.

Carousel AVM müşterilerine sunduğu imkanlar nelerdir?

Carousel ailesi olarak misafirlerimizin zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri ve alışverişleri esnasında rahat etmeleri için çalışıyoruz. Tüm personelimiz güler yüzlü hizmet anlayışımız ile müşterilerimize hizmet veriyor. Yaptığımız sosyal ve kültürel etkinlikler, kampanyalar, yenilikler, yarışmalar, düzenlediğimiz söyleşi ve imza günleri ile onların hayatlarına hareket ve renk katmaya çalışıyoruz.

Alışveriş yoğunluğunu artıracak çekiliş kampanyaları, anında kazan çek kampanyaları, sosyal medyamızdan yaptığımız kampanyalarla müşterilerimiz harcarken kazanmış oluyor.

Alışveriş merkezimizde tüm alışveriş merkezlerinde olduğu gibi dönemsel olarak gerçekleştirdiğimiz resim ve sanat sergileri, yazar ve sanatçı imza ve söyleşi günleri, dans gösterileri ve müzik dinletileri yapılmakta. Sivil toplum kuruluşları ve resmi kuruluşlarla da pek çok başarılı organizasyon gerçekleştiriyoruz.

Bir AVM’ yi başarıya götürecek olan AVM Yönetimi sizce nasıl olmalı?

En önemlisi bulunduğu konum ve hedef kitleye yönelik mağaza karması oluşturmak, doğru pazarlama kampanyaları yapmak, kaliteli ve güler yüzlü hizmet sunmaktır. Bizi başarıya götüren etkenlerde alışveriş merkezimize yaptığımız yatırımların, sosyal ve kültürel etkinliklerimizin,alışveriş kampanyalarımızın, doğru mağaza seçimlerimizde oluşan trendleri takip edebilmemizin etkisinin çok büyük olduğunu düşünüyorum.

Sosyal medyanın gücü gün geçtikçe artıyor. Siz en çok hangi mecrayı kullanıyorsunuz?

Sosyal medyanın gücü yadsınamaz. Özellikle genç hedef kitlede çok etkisini görüyoruz. Yapacağımız etkinlik ve kampanyanın türüne göre ona uygun sosyal medyayı seçip kampanyamızı onun üzerinden yönetiyoruz. Reklam çalışması yaparken de sosyal medya reklamı satın alması gerçekleştiriyoruz. Instagram, facebook ve dijital kanallar kullandığımız mecralar arasında yer alıyor.

Son zamanlarda düzenlediğiniz etkinliklerle de ön plana çıkmaya başladınız. Etkinlik programlarını hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle hedef kitlemize uygun olup olmadığına, sonrasında da müşterilerimize ve mağazalarımıza bir kazanım saylayıp sağlamadığına bakıyoruz.

Müşterilerin bizi tercih etmelerini sağlayacak geldiklerinde de memnun ayrıldıkları, harcarken kazandıkları etkinlik ve kampanyalar yapmaya gayret ediyoruz.

14 ödüllü projeniz oldu. Bunlar hangileridir?

Renovasyondan sonra gerçekleştirdiğimiz etkinlik ve kampanyalarımız ile Türkiye ve dünyadaki pazarlama ödüllerine, renovasyon projemizle de yine Türkiye ve dünyadaki mimari ödül platformlarına başvuruda bulunduk. Şu ana kadar Hermes Creative Awards‘tan 4, Stevie International Bussines Awards’tan 4, Marcom Awards’tan 5, Property Awards’tan 1 olmak üzere toplam 14 ödül kazandık. Halen başvuruda bulunduğumuz ödül platfomları var, 2019’da da ödül kazanmaya devam edeceğiz.

2019’a da az kaldı… Sizin AVM olarak 2019 yılı hedefleriniz nelerdir?

Mevcut konseptimizi uygun yatırım, kiralama ve pazarlama planları uygulamaya devam edeceğiz. Ziyaretçilerimizin görüş ve önerileri bizler için çok büyük önem taşıyor. Onların istekleri ve görüşleri doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çeşitli anketler düzenliyoruz ve bu anketlerin sonucuna göre yenilikler ve yenilenmeler yapıyoruz. Aktivite, kampanya ve sosyal sorumluluk çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Mağazalarımızı belirlerken çok seçici davranıyoruz. Hedef kitlemize uygun, artı potansiyel sağlayacak markalar ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni yılda da güçlü markaları bünyemize katmaya devam edeceğiz.

 

Etiketler :
Sektörden Haberler
SON EKLENEN HABERLER