Reklamı kapat

Reklamı kapat
Mall&Motto
122.568
BIST100
122.568
-0,15%
5,9329
DOLAR
5,9329
0,20%
6,5804
EURO
6,5804
0,19%
296,51
ALTIN
296,51
-0,08%
62,08
PETROL
62,08
-1,79%
10,13
BONO
10,13
-1,65%

Türkiye’de hem pazarlamanın hem de ekonominin kaleleri artık alışveriş merkezleri oldu

Türkiye’de hem pazarlamanın hem de ekonominin kaleleri artık alışveriş merkezleri oldu
18 Haziran 2019 - 14:51 'de eklendi.

212 AVM olarak sektörün öncü outlet alışveriş merkezisiniz. Sektör de 10. Yılını dolduran bir AVM olarak bu başarının sırrı nedir?

Sektörel gelişmeleri takip edip, değişime uygun stratejiler belirlenmesi ve hayata geçirilmesi sektördeki başarımızın sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Buna bağlı olarak giderlerimizin minimize edilmesi ve kiracılarımız üzerindeki yükün azaltılması sektördeki rakiplerimizden bizi ayrıştıran özelliklerimizdendir. Yine başarılı şekilde büyüyen markaları Alışveriş Merkezi sektörüne katmakta öncülük ediyoruz.

Müşteri memnuniyetine büyük önem veriyor marka karmanızı da çok titizlikle seçiyorsunuz. Marka seçimlerinizde kriterleriniz nelerdir?

Hem tüketicilerimiz hem kiracılarımız bizim müşterilerimizi oluşturmaktadırlar. Kiracılarımıza en uygun alışveriş ortamı ve desteğini sağlayarak cirolarını arttırmaları yönünde her türlü desteği veriyoruz. Tüketicilerimiz açısından temsilcisi olduğu- muz outlet konseptinin gereği olan fırsat ve fiyat avantajlarının sağlanabilmesi için gereken koordinasyon ve etkinlikleri hayata geçiriyoruz. En son 212 Outlet’te açılan ANPAGROSS Market buna iyi bir örnek olarak verilebilir.

Her zaman yeniliklerin öncüsü olarak sektörde yer aldınız.Neden Anpagross Market? Sonuçta bu ölçekte ilk kez AVM’de açılıyor, AnpaGross Marketi tanıtır mısınız?

Anpagross sektöre yeni ve önemli bir oyuncu olarak adım atarken Gross Market konseptini spot fiyatlı ve perakende satışa açık şekilde hayata geçirdi. Türkiye’nin ilk Outlet Marketi Anpa Gross 1 Haziran’da 212 Outlet’te açıldı.

212 Outlet bu yıl 10. yılını coşkuyla kutlarken, bu özel yıl için yine bir ilke imza atmanın da heyecanını yaşıyor. Kaliteli markaları ve uygun fiyatlarıyla İstanbulluların gözdesi olan 212 Outlet, market alışverişlerinde de ziyaretçilerini düşünüyor. Uygun fiyatlı alışverişin merkezi 212 Outlet, Anpa Gross ile market alışverişlerinde de ziyaretçilerine hesaplı ve uygun fiyatlı alışveriş sözü veriyor.

1 Haziran’da açılışı gerçekleşen Anpa Gross’un AVM içerisinde bulunan ilk şubesi olma özelliği taşıyan mağaza toplam 11.000 m2’lik satış alanına sahip.1989 yılında Anadolu Pazarlama adıyla kurulan Anpa Gross, kurulduğu günden bu yana misafirlerine market alışverişlerinde en uygun fiyat garantisini sunuyor. Raflarında 15.000 ‘den fazla ürün çeşitini sunan Anpa Gross ‘ta dünyaca ünlü, güvenilir markaları inanılmaz fiyatlara bulmak mümkün olacak.

Rekabetin arttığı dönemde fiyat avan- tajlarının yanında yaşam merkezi olarak da tercih ediliyorsunuz. İstanbul Havaalanına ücretsiz servis ve ücretsiz otopark hizmeti gibi. Diğer hizmetler hakkında da bilgi verir misiniz?

Organize etmeye çalıştığımız konforlu alışveriş ortamının dışında sunduğumuz ücretsiz otopark hizmetinin yanı sıra üc- retsiz müşteri servisi ile de tüketicilerimizin ulaşımlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Ayrıca Yeni İstanbul Havalimanı’na ücretsiz müşteri servis programı başlatarak müşterilerimize yeni bir hizmet daha sunuyor olacağız. Bu servisten yararlanacak olan müşterilerimiz seyahatleri boyunca araçlarını isterlerse otoparkımıza ücretsiz olarak bırakabilecekler…

Başarılı bir AVM yönetiminin en önemli unsurları nelerdir?

Başarılı bir AVM yönetimi ancak başarılı bir ekip ve bu ekibi destekleyen yatırımcı ve yönetim kurulu ile söz konusu olur. Bir- biri ile uyumlu, birbirini anlayan, birbirini destekleyen konusuna hakim ve tecrübeli bir kadrodan oluşan yönetim ekibi doğru planlama ve ulaşılabilir hedefleri belirleyerek hayata geçirme konusunda iyi niyetli ve gayretli bir çalışma yürüterek Alışveriş Merkezi yönetiminde başarı elde edebilir. Özellikle bütçe planlaması mali hedeflerin gerçekçi şekilde belirlenerek uygulamaların sürekli denetlenmesi ile bu hedeflere ulaşılması başarılı AVM yönetiminin belirleyici en önemli unsurlarındandır. Bunun yanı sıra yeni kiracıların alışveriş merkezine sürekli kazandırılması ve kiralama oranının her zaman %95’ler seviyesinde tutulması alışveriş merkezi yönetiminin önemli kriterlerindendir. Ziyaretçi sayısının arttırılmasına yönelik alınan tedbirler ve yapılan etkinlikler, ortak alan giderlerinin minimi- ze edilmesine yönelik çalışmalar alışveriş merkezi’nin başarı kriterlerini oluşturmak tadır. Bu kriterleri büyük ölçüde yerine getiren AVM yönetimleri başarılı olarak kabul edilir.

Sizce bölge AVM’lerden 212 Outlet’i ayıran en önemli özellik nedir?

Ortak giderlerimizin çevremizdeki AVM’lerden çok daha düşük olması bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliklerimizden biridir. Biz bunu yönetimdeki tüm bölümlerimizin bütçelerini en hassas ve en verimli şekilde kullanılması ile ve bütçe denetiminin yapılmasıyla gerçekleştirebiliyoruz.

212 Outlet AVM’nin yıl sonuna kadar etkinlik ve kampanyalarından bahseder misiniz?

Türkiye’de hem pazarlamanın hem de ekonominin kaleleri artık alışveriş mer- kezleri oldu. Bizim misafirlerimiz 212’yi sadece alışveriş için değil; çocuk oyun alanlarımız, özel etkinliklerimiz, çocuk, festivallerimiz, söyleşilerimiz, restoran ve kafelerimizde her türlü ihtiyaçlarını mekan değiştirmeden karşılayabildikleri için tercih ediyorlar. Yorucu bir haftanın ardından iki günlük hafta sonu tatilinde ne yapacağını şaşıran yerli ve
yabancı aileler için de adeta bir kurtarıcı merkez haline geldik.

Daha önce aile ziyaretleri, komşu gezme- leri ve piknik aktiviteleriyle doldurulan tatil günleri, artık saat 10:00’da “Film izlemeye” diye 212’ye girilip, yemek yenip, alışveriş yapılarak akşama kadar vakit geçirilen günlere dönüştü. Bu sene 10’uncu yılımızı kutlayacağız; Bununla birlikte farklı etkinliklere ve festivallere ev sahipliği de yapacağız.

212 Outlet’teki son gelişmeler nelerdir?

Amerika’nın tanınmış ayakkabı markalarından DEXTER outlet konseptiyle açıldı. Yine İtalya’nın uluslararası markası Benetton outlet yeni kadın, erkek ve çocuk koleksiyonu ile bünyemize katıldı.

Civil Çocuk Dünyası 1000 m2 mağazası, yeni ürünleri, çocuğunuzun rahat hareket ede- bileceği her yaşa uygun modelleri, uygun fiyatları ve kampanya fırsatlarıyla açıldı. Civil Çocuk Dünyası reyonlarında hamile elbisesi, hastane çıkışları , anne ve çocukların 14 yaşına kadar ihtiyacı olacak olan tüm tekstil, beslenme gereçleri ve taşıma gruplarını kap- sayan geniş ürün yelpazesi ile ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Lezzet tutkunlarının değişilmez adresi olmaya aday Bursa İshakbey yeni şubesini foodcourt katında hizmete açtı.

Bay, bayan, çocuk giyim ve ayakkabı reyonlarıyla 365 gün uygun fiyat garantisi sunan Bilinçli Tüketici Mağazaları; 3500 m2 mağazası açıldı. Bunun yanı sıra çok önemli ve dünyaca ünlü markalarla kiralama görüşmelerimiz devam etmektedir.

AVM’deki bayram alışverişlerini değerlendirir misiniz?

Geçen yıllara göre ekonomideki olumsuzla- rın tüketicileri outlet AVM’lere yönlendirmiş olduğunu gözlemliyoruz. Alışveriş merkezi-
miz içerisinde yer alan büyük m2’li outlet mağazalardan dolayı her zaman olduğu gibi bayram öncesi alışverişlerde de öncelikli olarak tercih edilmekteyiz. Mağazala- rımızdan aldığımız geri bildirimler doğrultusunda yüzde 30 oranla neredeyse her 3 kişiden birinin bayramlık alışverişi yaptığını söyleyebiliriz.

Normal haftalara göre yüzde 100’e yakın artışlar gözlemekteyiz. Cirolarımızın geçen yıla göre %25 daha üzerinde olduğunu tespit ettik.

Bu sene Ramazan Bayramı’nın yaz ayına denk gelmesinin de etkisiyle alışveriş mer- kezimizde Ramazan Bayramı alışverişinin en popüler ürünleri yazlık ürünler oldu. Bunların başında da yazlık tişörtler ve şortlar geliyor. Müşterilerimize ünlü markaların çok sayıda tişört seçeneğini uygun fiyatlarla alma fırsatı sunuyoruz. Alışveriş verilerine bakıldığında eski bir bayram geleneği olan ‘çorap hediye etmenin de hala güncelliğini koruduğu görüyoruz.

1,5 ay öncesinden kesinleşen tatil programı sebebiyle alışveriş merkezimizdeki deniz ve tatil ürünleri satan mağazalarımıza rağbet oldukça yüksek oldu. Bu dönemi fırsat bilen mağazalarımız da sezon ürünlerinde 1 alana 1 bedava veya 2.ürüne %50 gibi ekstra özel dönem kampanyaları cirolarımızı olumlu yönde etkilemiştir.

Etiketler :
Sektörden Haberler
SON EKLENEN HABERLER