Önümüzdeki 5 yılda perakendeciler neler yapacak? « Mall&Motto

17 Ocak 2022 - 09:47

Önümüzdeki 5 yılda perakendeciler neler yapacak?

reklam
Önümüzdeki 5 yılda perakendeciler neler yapacak?
Son Güncelleme :

14 Haziran 2017 - 12:51

61 views
reklam

Perakende sektör büyük değişim ve gelişim içinde. Bir yandan büyüme stratejileri, yeni yatırım planlarıyla gelecekte neler olacak? Yurt dışına nasıl açılacaklar?

Tam bu ortamda organize perakende sektöründe faaliyet gösteren firmaların önümüzdeki 5 yılın büyüme planlarını merak ettik. Büyükler arasında yaşanan konsolidasyonların yatırım kararlarına etkilerini sorduk. Sektör içindeki iflas erteleme kararlarının ve söylentilerinin nasıl bir yatırım ortamı yarattığını öğrenmeye çalıştık.

Ortaya keyifle okunacak bir dosya konusu çıktı.

Orka Holding: 5 yıldaki büyüme hedeflerimiz 2,5 kat artacak

Önümüzdeki 5 yıldaki büyüme hedeflerinin 2,5 kat olduğunu, bunu da ihracatı ve yurtdışındaki mağaza sayısıyla yurtdışındaki etkinliği arttırarak yapmayı planladıklarını söyleyen Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, büyükler arasındaki konsolidasyonun yatırım kararlarını etkilemediğini söyledi. Sektörde yaşanan iflas erteleme kararlarının ve söylentilerinin negatif bir pozisyon yaratmadığını belirten Orakçıoğlu, “Bu sebeple biz söylentilerin dışında ve aynı zamanda kendi hedeflerimiz doğrultusunda, ekibimizle birlikte bir takım olarak hareket ediyoruz. Bizim için tedarikçilerimiz ve kendi üretim yaptığımız fabrikalarımız ve bunlarla olan iş akış süreçlerimiz herhangi bir değişime uğramadan devam ediyor. Biz kendi adımıza, arz ve talep dengesi, müşteri talepleri ve markalarımızın hedefleri doğrultusunda devam ediyoruz” dedikten sonra büyümenin sınırlı kalması durumunda büyükler arayı daha fazla açmazlar mı, bu durum satın alma şartlarında da farklılaşmaya sebep olmaz mı? sorumuzu ise şöyle cevaplandırdı:

“Büyüklüğün, farklılaşmanın ve niş alanlarda faaliyet göstermenin farklı stratejileri var. Her firmanın önce hedef kitlesine göre strateji üretmesi ve markalarını buna göre konumlandırması gerekir. Biz büyüklükten çok, işlevselliğe önem veriyoruz.”

Bimeks: Karlılık üreten bir büyüme stratejimiz var

Gelecek 5 yılda, karlılık üreten bir büyüme stratejileri olduğunu söyleyen Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, “Metrekare başı verimliliği artıran, entegrasyonu güçlendiren bir büyüme planı ile ilerliyoruz. Omnichannel, yani mağaza-web entegrasyonu, bu stratejinin ana unsuru olacak. Satış alanımızı metrekare olarak yıllık % 5 büyütürken, satışlarımızı yıllık % 20 artırmayı hedefliyoruz. Bimeks geçtiğimiz 3 yılda iki rakibini ( Electroworld ve Darty) satın alarak sektöründe ikinciliğe ulaştı. Yani sektördeki konsolidasyonu büyük oranda yapmış oldu” dedikten sonra iflas ertelemeler konusunda şu bilgileri verdi:

“Tüketici elektroniği sektörü, 40 milyar TL’lik büyük bir pazar. Piyasadaki genel ve konjonktürel olumsuzluklar her sektörde olduğu kadar bu sektörde de talep ve maliyet odaklı etkiler oluşturuyor ama tüketici elektroniği sektöründe yoğunlaşmış bir olumsuzluk olduğunu söyleyemeyiz. Unutmamak gerekir ki, şirketleri başarılı veya başarısız yapan, içinde bulundukları sektör değil, oluşturdukları iş modeli ve sürdürülebilir karlılık üretme kapasiteleridir. Bunu başaran firma başarılı olur ve büyür.”

Tüketici elektroniği sektöründe organize perakendenin payının henüz % 20 olduğunu belirten Akgiray,” Ve kaçınılmaz olarak, küçük perakendeci/bayi sisteminden organize perakendeye dönüşüm devam edecek. Tedarikçiler ve üreticiler, ürünlerini tüketiciyle buluşturabilmek ve birbirleriyle rekabet edebilmek için organize perakende zincirlerine ihtiyaçları var. Dolayısıyla, stratejik düşünebilen tedarikçiler bu dönemde daha destekleyici olacaktır, bunun kendi yararına olacağını bilecektir” dedikten sonra konuşmasını şöyle tamamladı:

“Teknoloji perakende sektöründe, kısa vadeli duraklamalar olabilir ama büyüme trendi gücünü korur. Zira 40 milyar TL’lik bir pazarda, teknoloji perakendecilerinin payı halen % 20 civarında ve bu pay düzenli olarak yükseliyor. İnsanlar perakende zincirlerini, bayi/küçük perakendecilere göre daha çok tercih etmeye devam edecekler. Dolayısıyla, ana pazarda büyüme mütevazı olsa bile, bu dönüşüm sebebiyle teknoloji perakendecilerinin güçlü büyüme trendi önümüzdeki yıllarda da devam edecek.  Dolayısıyla üreticiler, bir veya iki firmaya bağımlı olmak istemezler.”

Sportive: Önümüzdeki 5 yılda AVM’lere yöneleceğiz

Türkiye’de 21 ilde 38 mağaza ve 29.715 m2 satış alanıyla yılda 11 milyon müşteriye ulaşan Sportive’in Genel Müdürü Zeynep Selgur, 2016 yılında yüzde 13 büyüyeceklerini söyledi.

Selgur, “Sportive, 2012 yılında Türkiye’de spor perakendesindeki açığı görerek yatırımlarına başladı. O zamandan itibaren de her yıl yükselen bir grafik yakalamayı başardı. 2013 yılından bu yana m2’de %54 oranında büyüme gerçekleşti. 2015 yılında hizmete giren 14 yeni mağaza ile toplam mağaza sayısı 38 oldu. Ciroda da 2013 yılından bu yana %45 oranında büyüme yakalayarak 157,3 milyon TL’ye ulaştı.2016 yılsonu ciro hedefimiz 175,2 milyon TL. Aktif sporda büyüme planlarımızı yakalayıp karlılığa geçiyoruz. 2017 yılından itibaren de yüzde 20-25 bandında büyümeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki 5 yılda AVM’lere yöneleceğiz. AVM’lere 450 metrekarelik mağazalarla gireceğiz. Mevcut AVM’ler haricinde cadde mağazacılığında da güçleneceğiz. 2016 yılı sonunda 42 mağazaya, 32.828 metrekarelik satış alanına ulaşmayı planlıyoruz. Ayrıca Anadolu’da da büyümeyi hedefliyoruz. Yeni Pazar arayışlarımızı sürdürürken İran pazarı içinde araştırmalar yapıyoruz. Yıllık 4,5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Sportive.com.tr’nin 2016 ciro hedefi 7 milyon TL” dedi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam