Anadolu’da AVM yatırımı sermayedar için iyi bir fırsat. « Mall&Motto

27 Eylül 2021 - 23:23

Anadolu’da AVM yatırımı sermayedar için iyi bir fırsat.

reklam
Anadolu’da AVM yatırımı sermayedar için iyi bir fırsat.
Son Güncelleme :

30 Haziran 2017 - 16:17

71 views
reklam

Sermayedarlar için Anadolu’da arazi ve AVM yatırımı yapmanın iyi bir fırsat olduğunu belirten NTS Danışmanlık Kurucusu Behiye Savaşkan, Anadolu şehirlerinde doğru konumlandırılan AVM’lerin İstanbul’daki AVM’lerle yarışabilecek potansiyele sahip olduklarını dile getirdi.

“Son yıllarda Anadolu şehirlerinde yerel kültüre uygun AVM artışı hızla devam ediyor, bu da büyükşehirlerde yaşanan rekabetten daha az bir ortamın oluştuğu, yatırım geri dönüşünün daha yüksek olduğu ve perakendeci açısından da yeni müşteri kitlesinin meydana geldiği anlamına geliyor. Aynı zamanda Anadolu’da AVM yatırımı yapmak isteyen pek çok sermayedar için
iyi bir fırsat.” açıklamasında bulunan NTS Danışmanlık Kurucusu Behiye Savaşkan, “Alışveriş alışkanlarını değiştiren, kentlerin mecburiyet caddelerine alternatif, yeni sosyal alanlar kazandıran alışveriş merkezleri Anadolu’nun vazgeçilmezi haline gelmeye başladı. Yatırımların Anadolu’ya çevrilmesinde ise pek çok sebep var. İstanbul’da ve nüfus yoğunluğu fazla olan büyükşehirlerde artan AVM rekabeti, Andolu’da AVM yatırımlarının daha çok artmasına ve kriterlerinin değişmesine sebep oldu. Metrekare büyüklüğü, erişilebilirlik, konsept ve rekabet kriterlerine daha analitik ve dikkatli yaklaşan yatırımcı adayları, potansiyel AVM arazileri konusunda daha seçici hale gelmiş durumda.” dedi.

ANADOLU’DA DOĞRU KONUMLANDIRILAN AVM’LER İSTANBUL’DAKİLERLE YARIŞACAK POTANSİYELDE!
“Projelere başlanırken göz önünde bulundurulması gereken bir husus da sadece şehirdeki nüfus yoğunluğunu baz alarak AVM yatırım kararı almak değil.” diyen Savaşkan, “Nüfusun ekonomik gücü, turizm potansiyeli, komşu illerdeki rekabet yoğunluğu ve ulaşım da yatırım kararını önemli ölçüde etkiliyor.” dedi ve sözlerine devam etti: “Tüm bunlar aynı zamanda alışveriş merkezinde oluşturulacak marka karmasını da belirliyor. Hangi kiracının nerede konumlanacağı, finansal planlama, marka karması, müşteri segmentinin belirlenmesi gibi… Özellikle anchor mağaza seçiminin, şehirde ilk defa yer alması planlanan markalar ile ulusal ve yerel marka karmasının çok iyi kurgulanması gerekir. Bu kurgunun iyi bir şekilde yapılmaması durumunda; ciro kayıplarının yaşanması, beklenen ciroları yapmayan mutsuz kiracıların ve dolayısıyla mutsuz yatırımcıların oluşması adeta kaçınılmazdır. Burada önemli olan o bölgenin gelir düzeyine göre hareket etmek ve bölgenin alım gücüne göre bir marka karması oluşturmak. Doğru yapılan projelerde görüyoruz ki her ne kadar İstanbul’un verimlilik oranı daha yüksek görünse de, Anadolu şehirlerinde doğru konumlandırılan AVM’ler neredeyse İstanbul’la yarışıyor.”

YATIRIMLARA DEĞER KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ
“Danışman şirketlerin yatırımcı ve kiracı arasında iyi bir denge unsuru olduğunu düşünüyorum.” ifadesinden bulunan Savaşkan, “Daha önceki yıllarda yapılan AVM yatırımlarından 5-6 yıl gibi kısa sürelerde geri dönüş alınıyordu. Günümüzde ise yatırımın geri dönüşü 10 ile 15 yıl arasında değişebiliyor. NTS Danışmanlık olarak, bu konuda yatırımcılarımızı daha gerçekçi ve doğru yönlendirerek, yatırımlara değer kazandırmayı hedefliyoruz.” dedi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam