Bülent GÜRCAN : Bizim DNA’mızda değişimde öncülük üstlenmek ve fark yaratmak var. « Mall&Motto

25 Şubat 2024 - 12:26

Bülent GÜRCAN : Bizim DNA’mızda değişimde öncülük üstlenmek ve fark yaratmak var.

reklam
Bülent GÜRCAN : Bizim DNA’mızda değişimde öncülük üstlenmek ve fark yaratmak var.
Son Güncelleme :

30 Haziran 2017 - 11:51

400 views
reklam

Bülent GÜRCAN
TeknoSA Genel Müdürü

Bülent Bey bize kendinizden bahseder misiniz?
1988 yılında da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdim. Kariyerime Sony Gulf ’a satış departmanında başladım. Ürünlerin satıldığı noktaları ziyaret ederken perakende sektörünün dinamizmi beni cezbetti.

Perakendede bir süre kendi işimin patronu oldum. 15 mağazaya ulaşan bir şirketin ortağı olmama karşın, kurumsal ve büyük şirketlerde çalışma hayalim ağır basınca, 7 yıl boyunca birlikte büyüttüğümüz işi ortağıma devrederek kariyer yolumu değiştirdim. Sabancı Grubu bünyesine katılmam de bu döneme denk geliyor. Önce 2000 yılında Giysa’da çalışmaya başladım. Ardından 2004 yılında TeknoSA’ya geldim ve 2010 yılından itibaren de COO – Chief Operations Officer görevini sürdürdüm. 2013 yılında farklı bir şirketin CEO’luğunu üstlendikten sonra 2015 yılında TeknoSA’ya geri döndüm. Evliyim ve bir kız çocuk babasıyım.

TeknoSA’yı bize nasıl anlatırsınız?
Türkiye’de teknoloji marketi konseptini geliştiren ve yaygınlaştıran markayız. Kurulduğumuz günden bu yana da tüketicinin değişen ihtiyaç ve davranış şekillerine uygun hizmetleri ve kanal modelini en iyi uygulayan teknoloji perakendecisi olarak sektör liderliğimizi sürdürüyoruz.

Perakende çok dinamik bir sektör. Teknoloji perakendeciliği ise teknolojideki gelişmeler paralelinde çok daha hızlı bir değişim geçiriyor. Bizim DNA’mızda değişimde öncülük üstlenmek ve fark yaratmak var. Sektöre kazandırdığımız ilkler ve yenilikçi hizmetlerimiz de bunun önemli bir göstergesi.

TeknoSA bugün, perakendenin yükselen değeri çoklu kanalda sektöre örnek bir model oluşturdu. Amacımız müşterilerimizin olduğu her yerde olmak, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu teknolojiye dair ürün ve servisleri tek bir noktada bulmasını sağlamak. Bu anlayışla atılımlarımıza devam ediyoruz.

 

Dr.Teknolog çatısı altında topladığınız hizmetler oldukça ses getirdi. Bizim için hayatı kolaylaştıracak yeni uygulamalarınız neler olacak?
TeknoSA olarak pazarın potansiyelini ve tüketici beklentilerini iyi okuyarak, teknolojide “Tek adres olma” anlayışıyla ürünü, servisi ve çözümü bir arada sunmaya odaklanıyoruz. Dr. Teknolog, teknolojiye hayat veren ve ömrünü uzatan hizmetlerimizin bir çatısı. Tüketiciler bu kapsamda, ek garantiden kuruluma, teknik destekten korumaya teknolojiyle ilgili özel hizmetlerden, mağazada, telefonda, evde ve iş yerinde faydalanabiliyorlar. Bu hizmetler sayesinde müşterilerimiz satış sonrasında da TeknoSA’nın desteğini alıyor olmanın keyfini yaşıyorlar.


Geçtiğimiz 2 yılda Dr. Teknolog gibi müşteriye değer sunan, sektörde ilk niteliğinde pek çok yatırımımız var. Bu yeniliklerden biri 2015 Şubat ayında “Her şey dahil teknoloji” mottosuyla yola çıktığımız mobil iletişim hizmetimiz. TeknoSA’nın teknoloji ürün ve hizmetinde tek çözüm noktası olma ve müşterilerle uzun soluklu ilişki kurma amacı için önemli bir adım olan TeknoSA Mobil’de sürekli vites büyütüyoruz. Bu yıl haziran ayı itibariyle müşterilerimize TeknoSA Mobil faturaları üzerinden taksitle TeknoSA’dan istediği telefonu alma imkanı da sunmaya başladık. Tek noktada, tek faturada müşterilerimizin hem iletişim hem de cihaz ihtiyaçlarını birleştiriyoruz. TeknoSA Mobil hattını tercih edenlere farklı ürün gruplarında da temlikli satış kampanyaları yapıyoruz.

 

Bizim önceliğimiz, tüketicilerin talep ettikleri ürünlere her an her yerde uygun imkanlarla ulaşmasını sağlamak ve TeknoSA’daki deneyimlerini zenginleştirmek. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz Bağlantılı Mağaza projesi de sektörde bir ilk. Çalışanlarımıza verdiğimiz tabletlerle, mağazalarımızı, 10 binlerce ürün çeşidini ve tüm saha ekibini birbiriyle bağlantılı hale getirdik. Özel uygulamalarla, bir taraftan ürün ve stok bilgilerini tüm mağaza çalışanlarımızın parmaklarının ucuna taşıyarak bir taraftan da tabletle ödeme sistemini hayata geçirerek müşterilerimize daha iyi bir alışveriş deneyimi sunuyoruz. Artık müşterilerimiz, hem ürünler hakkında daha fazla bilgiye anında erişiyor hem de kasaya hiç uğramadan alışverişlerini tamamlayabiliyorlar. İleri teknolojiyi, erişilebilir fiyatlarla sunmak amacıyla kendimize ait özel markalı akıllı ürünlerimizi de tüketicilerle buluşturmaya başladık. TeknoSA Preo çatısı altında geçen yıl ilk olarak akıllı telefon ve akıllı saat modellerimizin lansmanı oldu. Bu yılın başında kulaklıktan mouse’a, taşınabilir hoparlörden klavyeye, harici bataryadan selfie stick’lere ürün gamımızı aksesuarlar ile genişletmeye devam ettik. Yakın zamanda sanal gerçeklik gözlüğümüzün, gaming ürünlerimizin ve yeni akıllı saatimiz Pwatch 3’ün de satışına başladık. TeknoSA olarak hayata geçirdiğimiz yeniliklerle ve yarattığımız farklı modellerle müşteri portföyümüzü çeşitlendiriyor ve genişletiyoruz. 2017 yılında da müşteriye değer katacak dijitalleşme yatırımlarımızı sürdürürken, çoklu kanalda büyümeyi hedefliyoruz.

 

2016 yılında Disney Collection gibi sektörün önemli bir oyuncusuyla iş birliği yaptınız. Bu işbirliği mağazalara nasıl yansıdı?
Dünyanın en değerli eğlence markası The Walt Disney Company ile işbirliğimiz neticesinde Disney Collection ürünleri, ağustos sonu itibarıyla raflarımızda yerini almaya başladı. Disney Collection ile birlikte mağazalarımızda artık 2 yaşından itibaren herkese deneyim ve eğlence vaat ediyoruz. Bu işbirliğiyle, Disney Collection’u ilk kez bir teknoloji zincirine entegre etme başarısını gösterdik ve dünya teknoloji perakendeciliğinde de bir ilke imza attık. Disney Collection ürünleri, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde ilk kez Türkiye’de ve sadece TeknoSA’da. Oyuncak, giyim, peluş kırtasiye, kostüm, ayakkabıdan oluşan 6 farklı ana kategoriden 300’ü aşkın ürün çeşidinin yer aldığı Disney Collection ürünleri, 31 ildeki 70 mağazamızda shop in shop (mağaza içi mağaza) formatında tüketicilerimizle buluşuyor. Bu kadar geniş ürün gamı sadece TeknoSA mağazalarında tüketicinin beğenisine sunuluyor. The Walt Disney Company ile yaptığımız işbirliği, ailenin tüm fertlerine özel bir deneyim yaşatmak adına bize güç katıyor.

 

Teknoloji ekseninde topluma katma değer sağlayan projelere ne kadar ağırlık veriyorsunuz? Yeni projeleriniz olacak mı?
Kültürel ve sosyal yaşama teknolojiyle katkıda bulunmak, herkesin teknolojiye erişimini kolaylaştırmak amacıyla bugüne kadar pek çok proje hayata geçirdik.

Bunlardan biri “Tarih için Teknoloji – Nadir Eserler Projesi” idi. İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi’nde bulunan, zamanın etkisiyle yıpranan eserleri dijital ortama aktaran uzun soluklu bir çalışma yürüttük. Kitap, fotoğraf, yazma, harita, müzik notası, gazete, dergi, hat ve levhadan oluşan yüz bine yakın nadir eser, yüksek teknoloji ile dijital ortama taşınıp gelecek nesillere bir kaynak olarak miras bırakıldı. Teknolojinin doğru kullanımını en etkili şekilde gözler önüne seren bu proje, başladığı dönemde üniversiteyle özel sektör işbirliğinin de örneklerinden biri oldu.


2007 yılında kadınlarda teknoloji okur yazarlığını yaygınlaştırmak için hayata geçirdiğimiz “Kadın için Teknoloji” projesine ise hız kesmeden devam ediyoruz. Proje kapsamında, kadınlara bilgisayarda yazı yazma, internet, e-posta gönderimi ve sosyal medya kullanımı gibi temel konularda ücretiz eğitim veriyoruz. 9 yılda, 61 ilde 15 bini aşkın kadın eğitimlerimize katıldı.

Kadın için Teknoloji projesinin temellerinin atıldığı dönemde TÜİK verilerine göre kadınların bilgisayar kullanım oranı %23 seviyesindeydi. Bu noktada, kadınların ekonomik ve sosyal yaşama daha fazla katılımı için gerekli olan teknoloji entegrasyonunu sağlamak amacıyla sorumluluk aldık. Bugün kadınların bilgisayar ve internet kullanım oranı 2 kat arttı. Genel kullanım oranındaki artışta da kadınların payı erkeklere göre önde gidiyor. Bu sürece destek vermiş olmak bizi mutlu ediyor.

Eğitim alanında ve kadınların teknolojiyle daha fazla entegre olması anlamında çalışmalarımızı ve desteklerimizi geliştirerek sürdüreceğiz. teknoloji market dalında üst üste “AVM’lerde Tüketicilerin En Beğendiği Marka” seçiliyoruz. Bu yıl ayrıca ilk kez verilen Anchor mağaza ödülünü de aldık. MediaCat ve Ipsos tarafından yapılan araştırmaya göre teknoloji market kategorisinde “Türkiye’nin Lovemark”ıyız. Yetenek yönetimi ve gelişim alanında önemli bir uluslararası ödül olan The Association for Talent Development’ın uygulamada mükemmellik dalında ödül aldık. Gençler tarafından iki yıldır üst üste “Türkiye’nin en cool teknoloji marketi” seçiliyoruz. Son olarak ise IDC Dijital Perakende Teknoloji ödüllerinde Bağlantılı Mağaza projemizle üçüncü ödülümüzü aldık. Bu ödüller bizi hem motive ediyor hem de doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor.

 

2017 yılında TeknoSA’yı nerede görüyorsunuz?
Biz sektörün açık ara lideri olarak tüketicinin beklentilerini, değişen ihtiyaçlarını ve farklılaşan alışveriş alışkanlıklarını iyi okuyup hızlı bir şekilde aksiyon alabiliyoruz. Yapımızı çoklu kanal stratejimize uygun şekilde güçlendirirken, mağazalarımızın lokasyonlarını da tüketici cephesindeki değişim, kentlerimizde gelişen yaşam alanlarına uygun olarak en efektif şekilde reorganize ediyoruz. Daha hızlı koşmak için daha fit, entegre ve yalın bir yapımız var. Sektörün dinamiklerine paralel olarak farklı iş modelleri ve özel hizmetler geliştiriyoruz. 2017 yılında da kesintisiz deneyim odaklı yatırımlarımıza devam ederken, fark yaratan hizmetlerle ve işbirlikleriyle sektördeki öncülüğümüzü sürdüreceğiz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam