Oktay SÜREKA : “Highlight aydınlatma konusunda Türkiye’de tek firma olarak yerini aldı.” « Mall&Motto

23 Şubat 2024 - 06:52

Oktay SÜREKA : “Highlight aydınlatma konusunda Türkiye’de tek firma olarak yerini aldı.”

reklam
Oktay SÜREKA : “Highlight aydınlatma konusunda Türkiye’de tek firma olarak yerini aldı.”
Son Güncelleme :

30 Haziran 2017 - 17:39

647 views
reklam

Oktay SÜREKA
MK lllumination Türkiye Ortağı

 

MK dünyada bir çok ülkede faaliyet gösteren bir şirket, MK Türkiye olarak diğer ülkelere göre nasıl bir performans gösteriyor?
MK, 2017 itibariyle 29 ülkede yerel olarak ofis ve çalışanlarıyla hizmet vermekte. 2009’da başlayan ortaklığımız sonrası, bizim yatırımlarımız ve azimli çalışmalarımız sonucu MK Türkiye’yi grup içerisinde Avusturya merkez ofisinden sonraki en büyük MK ofisi seviyesine taşımayı başardık. Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan, Kazakistan, Azerbaycan, İran, ve 2015 yılında bizim iştirakimiz ile kurduğumuz Dubai ofisimiz aracılığı ile Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Oman, Bahreyn, Suudi Arabistan bölgelerinde aktif olarak hizmet vermekteyiz. Dolayısıyla MK’nın diğer ülkelerdeki ofislerine oranla çok daha geniş bir bölgeye yönelik hizmet vermekteyiz.

 

MK Türkiye olarak ürünlerinizin tamamını yurt dışından mı tedarik ediyorsunuz ? Yurt dışı tedariklerinde kullanılan para birimi euro olduğu için ürünlerinizi euro bazında mı satıyorsunuz?
MK Türkiye olarak, her geçen yıl artan iş hacmimiz neticesinde, geçtiğimiz senelerde gelen talepleri karşılamada sıkıntılar yaşamaya başladık. MK’nın Türkiye ortağı olan Highlight Aydınlatma’nın 38 yıldır aydınlatma ürünleri üretiminde faaliyet göstermesinin de verdiği cesaret ile, son 3 yıldır MK ile yapmış olduğumuz anlaşma ile belli başlı ürünlerin üretimini Türkiye’de yapmaya başlamıştık. Ancak özellikle ortadoğu bölgesindeki iş hacmimizin artması bizi yer ve hacim anlamında daha büyük bir alana geçme ihtiyacı doğurdu. Bu kapsamda Highlight’ın iştiraki ile mevcutta 2.000 m2 olan üretimimizi, kapalı alanı 5.000 m2 olan yeni bir tesise taşıma kararı aldık. Highlight olarak yapmış olduğumuz bu yatırım ve girişim, MK Avusturya’yı oldukça etkiledi ve dünya genelinde MK’nın da hızla büyümesi ve üretim kapasitesini arttırma ihtiyacı dolayısıyla , kurmuş olduğumuz üretim tesisine ortak olarak , MK’nın bir üretim noktasını da Türkiye yapma konusunda bize teklif ile geldiler. Bu çerçevede, MK ve Highlight olarak yeni bir birlikteliğe daha imza atarak, MK Türkiye üretim firmamızı kurduk. Şu an itibariyle üretim tesisimizden Türkiye dışında faaliyet gösteren tüm MK firmalarına da üretim yapmakta, bu sayede hem ciddi anlamda istihdam sağlamakta, yapmış olduğumuz ihracatlar ile de ülkemize döviz girdisi sağlamaktayız. Türkiye’de üretim kalitesinin artması ve maliyetlerin halen batı ülkelerine oranla daha makul seviyelerde olması, fiyat konusunda da avantajlara yol açmakta, bu da hem diğer MK firmaları hem de son müşteriler için ürünlerimizi daha cazip hale getirmektedir. Bunun yanı sıra, artık Türkiye’de MK’nın üretim tesisi olmasından dolayı, müşterilerimize hem fiyatlarımız ile hem de satışlarımızda Euro değil, TL kullanmanın avantajını sunuyoruz.

 

MK Türkiye olarak yurt dışında da bir çok ülkede faaliyet gösteriyorsunuz? İnterlandınız nereleri kapsıyor? Ayrıca özellikle merak ettiğim konu uluslar arası bir çok firmanın konkura katılmasına rağmen Dubai Shopping fest ihalesini siz aldınız? Bu süreçten biraz bahseder misiniz?
MK Türkiye ve MK Birleşik Arap Emirlikleri olarak; Türkiye,Kazakistan,Yunanistan, Gürcistan,İran, Azerbaycan, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt, Katar, Oman ve Suudi Arabistan ülkelerinden sorumluyuz. 2014 yılı Eylül ayında, MK Avusturya merkez ofise Dubai’den gelen ihaleye katılım talebini, iş arkadaşlarım Avusturya’dan bana ilettiler. Bu bölgenin kültürüne ve taleplerine yönelik en iyi proje geliştirmeyi bizim yapacağımıza inandıklarını ve proje sorumluluğunu benim almamı rica ettiler. Bu vesile ile Dubai’ye ilk adımımızı attık, 11 firmanın katıldığı ihale sürecinde, 3 hafta içerisinde 5 defa Dubai’ye gittik. Bu süreçte, yarım saatlik toplantı için pes etmeden saatlerce bekledik, her türlü taleplerini karşılamaya çalıştık ve en nihayetinde zorlu bir süreç sonrasında 11 firma içerisinden ihaleyi biz kazandık. Bu süreçte başta Proje Direktörümüz Tolga Aktuna ve tüm tasarım ekibimiz büyük bir özveri ve heyecanla çalıştılar. Harika takım çalışması ve koordinasyon, bize bu başarıyı getirdi. Tabi ki burada gerçekleştirdiğimiz başarılı proje, bize bu bölgenin kapılarını aralama imkanı yarattı ve Türkiye’de olduğu gibi Birleşik Arap Emirlikleri ve Ortadoğu’da, kısa sürede ciddi anlamda bilinen bir firma haline geldik.

Yine Abu Dhabi’de Ferrari World ‘de bir proje dizayn ettiniz? Nasıl bir çalışma yaptınız ve geri dönüşümü nasıl oldu?
Abu Dhabi ‘de Formula1 pistinin de yer aldığı Yas Adasın’da komumlanan Ferrari World, dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. Şu an itibariyle dünyanın en hızlı rollercoasterı bu projede yer alıyor, ve bu deneyimi yaşamak isteyen yüzbinlerce kişi Ferrari World’ü ziyaret ediyor. Böyle sıradışı bir projede bizim de sıradışı bir uygulama yapmamız gerekiyordu. Tasarım ekibimizle, Ferrari ,World’ü ziyaret edenlerin yaşadığı deneyimi özetledik, bunları başlıca sıraladık: Hız, heyecan, hareket. Buradan yola çıkarak, hız,heyecan ve hereketi barındıran, müzik ile senkronize olarak bilgisayar kontrolünde gerçekleşen bir aydınlatma ve dekorasyon tasarımı oluşturduk. Farklı yılbaşı temalı müziklerle, çeşitli renklerde, formlarda ışıklar ile geniş bir alanda interaktif bir aydınlatma-dekorasyon çalışması yaptık. Tabi ki, bu uygulama müthiş bir beğeni kazandı, alınan olumlu geri bildirimler neticesinde, Ferrari World bu sene uygulama alanını genişletmek ve bazı farklılıklar yapmak adına tekrar bizlere talepte bulundu.

 

Highlight markasının Türkiye’de ki konumlanması ve stratejisi nedir?
Aydınlatma, çok farklı dalları olan bir sektör. Konut’tan başlayarak, otel, yol, hastane, vb. her alan farklı konuda aydınlatma ürünleri ihtiyacı içermekte, dolayısıyla aydınlatma firmalarının hemen hemen hepsi de belirli alanlarda uzmanlık kazanmış ve genel olarak tek bir aydınlatma alanında faaliyet göstermektedir. Highlight, aydınlatma konusunda en geniş ürün ve marka portfoyüne sahip olması, mağazalarının toplam büyüklüğünün 14.000 m2 olması, kendi tasarım ve uygulama/montaj ekibinin bulunması ve son olarak kendi üretiminin olması ile Türkiye’de konusunda tek bir firma olarak konumlanmış durumda. Bu sayede müşterilerine projelendirmeden, üretime, ürün tedariğinden, yerinde montaj hizmeti ve bakımına kadar tüm süreci tek bir firma ile çözüme ulaştırma rahatlığı sunmaktadır. Highlight’ın stratejisi ise; organizasyonu, marka ve ürün karması,servis kalitesi ile aydınlatma konusunda referans marka olmak.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam