Halkbank’tan yılın ilk yarısında ekonomiye 231 milyar TL kredi desteği « Mall&Motto

25 Şubat 2024 - 11:59

Halkbank’tan yılın ilk yarısında ekonomiye 231 milyar TL kredi desteği

reklam
Halkbank’tan yılın ilk yarısında ekonomiye 231 milyar TL kredi desteği
Son Güncelleme :

04 Ağustos 2017 - 17:58

238 views
reklam

 

 

Halkbank 2016 yılının ikinci çeyrek dönemine göre toplam kredilerini yüzde 12,2 artırarak 231 milyar 276 milyon TL’ye taşıdı. Halkbank’ın KOBİ kredilerinin de dâhil olduğu ticari kredileri ise 2016 yılsonuna göre yüzde 14 artış göstererek 144 milyar 178 milyon TL’ye yükseldi. 2016 yılsonuna kıyasla yüzde 14,7 oranında artırdığı toplam mevduatını 172 milyar 287 milyon TL’ye yükselten Banka, bilanço büyüklüğünü de 2016 yılsonuna göre yüzde 14,4 oranında artırarak 264 milyar 808 milyon TL’ye taşıdı. İstikrar ortamının ekonomik göstergelere olumlu etkilerinin gözlendiği 2017 ikinci çeyreğinde de Halkbank, Türkiye ekonomisine verdiği destekleri ara vermeden sürdürdü.

Türkiye ekonomisinde yılın ilk çeyreğinde yakalanan yüzde 5’lik büyümenin ardından olumlu göstergelerin sürdüğü yılın ikinci çeyreğinde Türk varlıklarına olan ilgi, Borsa İstanbul’u başlıca dünya borsaları arasında en çok kazandıranlar sıralamasında zirveye taşırken, ülke ekonomisinde finansal değerlenmenin başaktörlerinden biri de Halkbank oldu. Esnaf ve sanatkâr ile küçük ve orta ölçekli işletmeler başta olmak üzere, farklı segmentlerdeki tüm müşterilerine verdiği desteklerle ekonomik büyümeye katkı sağlamayı sürdüren Halkbank, ikinci çeyrek sonu itibarıyla bilanço büyüklüğünü 2016 yılsonuna göre yüzde 14,4 artışla 264 milyar 808 milyon TL’ye taşıdı. Özkaynaklarını 2016 yılsonuna göre yüzde 11,7 oranında yükselten Banka, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 1 milyar 566 milyon TL olarak gerçekleşen net kârını 2 milyar 228 milyon TL’ye taşıdığını açıkladı.

Referandum sonrasında artan güven ortamının ve ekonomik göstergelerde yaşanan iyileşmenin ülkemize olan ilgiyi artırdığını vurgulayan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Türkiye’nin uluslararası ölçekte sahip olduğu olumlu yatırım algısının devam edeceğini belirterek şunları ekledi:

“İlk yarısını geride bıraktığımız 2017 yılında makro göstergeler Türkiye ekonomisi lehine bir hareketliliği işaret ediyor. İmalat sanayindeki üretim artışı, yılın ikinci yarısına pozitif bir başlangıç yapmamızı sağlarken, güçlü bir canlanmanın yaşandığı ihracat rakamlarımız da yükselişini sürdürüyor. Türkiye ekonomisi güçlü altyapısı ve istikrarlı yönetim anlayışıyla, bugüne kadar hiçbir süreçte sarsılmadı. Küresel gündemin en yoğun olduğu dönemlerde dahi, bölgesel bir oyuncu olarak güçlü bir profil çizdi ve iyi bir rol model oldu.”

2017 yılı ile birlikte hayata geçen yapısal reformlar ve ekonomik hamlelerin Banka’nın başarı grafiğini oldukça yükselttiğine dikkat çeken Arslan şunları söyledi:

“Halkbank olarak bu süreçte, gayrinakdi kredileri de içeren toplam kredilerimizi yüzde 12,2 oranında artırarak; Üreten Türkiye’ye 231 milyar 276 milyon TL finansman desteği sağladık. Kredilerimizi büyütürken, aktif kalitemizi de korumayı başardık. 79 yıldır olduğu gibi, en çok çalışan, reel sektöre en çok destek veren kurumlardan biri yine Halkbank oldu.”

“KOBİ’ler büyüdükçe Türkiye büyüyor”

İkinci çeyrek dönemi sonunda KOBİ kredilerinin de dâhil olduğu toplam ticari kredileri 144 milyar 178 milyon TL’ye yükselen Halkbank, Türkiye’de KOBİ bankacılığı denildiği zaman ilk akla gelen kurum olmaya devam ediyor. Sene başında belirlenen büyüme hedeflerinden daha güçlü bir performans gösterdiklerini ve yılın ikinci yarısı için bütçe çalışmalarını KOBİ’lere daha fazla destek olmak üzere yeniden düzenlediklerini belirten Arslan şunları söyledi:

Türkiye’nin ekonomik kalkınma sürecinde anahtar rol KOBİ’lerin. Bu bilinçle KOBİ Bankacılığında asla hız kesmedik, 2002 yılı ve Haziran 2017 tarihleri arasında 1,5 milyonu aşan esnaf ve sanatkâra 67,5 Milyar TL hazine faiz destekli kredi kullandırdık. Esnaf ve sanatkârlara sağladığımız desteği sürekli artırmaya ve onların ihtiyaçları doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz.”

Halkbank’ın KOBİ Bankacılığı alanında gelecek vizyonuna değinen Arslan, önceliklerinin reel sektörü destekleyerek KOBİ ve esnafa ağırlık vermek olduğunu belirterek, “Bizim tüm çabamız ekonomiye değer, ülkemize güç katan yatırımcıları teşvik ederek sanayimizi güçlendirebilmek ve Türkiye’yi geleceğe taşıyabilmektir. Bunun için reel sektöre sunduğumuz finansman imkanlarını çeşitlendirerek, desteğimizi artırmayı amaçlıyoruz. Esnaf ve KOBİ’lerin büyüme hızı ve yeni yatırım isteğine uygun olarak kredi finansmanına erişim imkanlarını kolaylaştırmak ve kredi maliyetlerini düşürmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam