Pınar YALÇINKAYA HACAOĞLU : Pazarı tanıyor ve iyi okuyabiliyoruz. « Mall&Motto

30 Kasım 2021 - 16:03

Pınar YALÇINKAYA HACAOĞLU : Pazarı tanıyor ve iyi okuyabiliyoruz.

reklam
Pınar YALÇINKAYA HACAOĞLU : Pazarı tanıyor ve iyi okuyabiliyoruz.
Son Güncelleme :

11 Ağustos 2017 - 0:38

139 views
reklam

 

 

Pınar YALÇINKAYA HACAOĞLU

ECE Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su

 

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, adım Pınar Yalçınkaya Hacaoğlu. ECE Türkiye’de Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO olarak görev yapıyorum. Bu göreve gelmeden önce, yine ECE Türkiye’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktaydım. 2006 yılında katıldığım ECE Türkiye’den önce, yaklaşık 8 yıl Tepe Grubu’nda çalıştım. Alışveriş merkezi sektöründe 18 yılı aşkın tecrübeye sahibim.

ECE Türkiye olarak yeni bir yapılanma süreci geçirdiniz. Yeni yapılanma sürecinizde misyon ve vizyonunuzda değişiklikler olacak mı?

ECE Türkiye, 2000 yılında, alışveriş merkezi sektöründe Avrupa pazar lideri, Alman ECE tarafından bir yatırım ve hizmet firması olarak İstanbul’da kuruldu. Alışveriş merkezlerinin geliştirilmesi ile ilgili olarak mimari ve konsept planlama, proje yönetimi, kiralama, alışveriş merkezi yönetimi, bütçeleme hizmetleri ile finansal ve hukuki hizmetlerin tümünü aynı çatı altında topluyoruz. Tüm hizmetleri tek elden verebilmemizi sağlayan bu yapı, kuruluşumuzdan bu yana bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliğimiz. Yönetim portföyümüzde 14 alışveriş merkezi bulunuyor. Bu alışveriş merkezleri, İstanbul’daki Marmara Park, Beylikdüzü Migros AVM, Aqua Florya, Axis İstanbul, MetroCity ve Maltepe Park, Ankara’da ANKAmall ve ACity, İzmir’de MaviBahçe, Antalya’da TerraCity ve Antalya Migros AVM, Afyonkarahisar’da Park Afyon, Eskişehir’de Espark ve geçtiğimiz haziran ayında açılışını gerçekleştirdiğimiz Bursa’daki Sur Yapı Marka AVM.

Kendi yatırımlarımıza ek olarak, hizmet verdiğimiz alışveriş merkezlerinde nicelikten çok niteliğe önem veriyor ve oldukça seçici davranıyoruz. Bunun yanı sıra, Avrupa’da 50 ve Türkiye’de de 15 yılı aşkın bir tecrübeye, Avrupa çapında, 200 alışveriş merkezinde denenmiş, başarılı olduğu görülmüş ve oturmuş bir sisteme sahibiz. Pazarı tanıyor ve iyi okuyabiliyoruz. ECE’nin bilgi birikimi ve gelecek vizyonuyla yeni trendleri ülkemize transfer edebiliyoruz. Son dönemdeki yeni yapılanma, stratejimizde herhangi bir değişiklik yaratmadı. Yeni yapılanma çerçevesinde, ben, temmuz ayı itibari ile Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO olarak atandım. Sektörün yine yakından tanıdığı, 2006 yılından bu yana çalışma arkadaşım olan Sn. Nuri Şapkacı da Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO olarak atandı. Bizler, her zamanki gibi pozisyonlarımızdan bağımsız olarak, ekip ruhu ile şirketimizin süregelen yüksek standartlarını korumak üzere, en efektif ve etkin şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Bizim için önemli olan, bugün olduğu gibi gelecekte de portföyümüzü nitelikli projelerle güçlü tutmak. Doğru projeleri, doğru zamanda hayata geçirmek, her zaman olduğu gibi içerisinden geçmekte olduğumuz dönemde de büyük önem taşıyor. Uzun dönemli bir vizyonla hareket ettiğimizden, yeni yatırım projelerimiz için de çalışmalarımız sürüyor.

Firma kültürümüze ve yüksek performans kriterlerimize bağlı kalarak en değerli kaynağımız olan insan kaynaklarımız, yani ekiplerimizle ECE Türkiye’yi gelecek başarılara taşımayı hedefliyoruz.

Sizce bu değişimin AVM’ lere etkisi nasıl olacak?

Yönetim portföyümüzdeki alışveriş merkezlerinde, yatırımcılarımıza, perakendeci iş ortaklarımıza ve müşterilerimize en iyi hizmeti vermek üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz. Müşteri memnuniyeti ve bağlılığı yaratmak ve alışveriş merkezlerini tüm kanalları kullanabileceğimiz bir platform olarak görüp alışverişi deneyime çevirmek üzere yeni teknolojilere yatırım yapıyor; içerisinde yer aldığımız topluma fayda sağlamak için de kültür, sanat, spor ve eğitime destek verecek sosyal sorumluluk projelerine özellikle önem veriyoruz. Bu anlamda alışveriş merkezlerimizin kazandıkları çok sayıda uluslararası ödül, yaptığımız işin kalitesinin de bir anlamda kanıtı.

Son dönemde aldığınız ödüller hangileri?

Son dönemde, yönetimimiz altındaki MaviBahçe, sektörün en prestijli ödüllerinden olan ICSC Solal Marketing Awards’da “Gökyüzünde Ziyafet” projesi ile “Marka Bilinirliği ve Konumlandırma” kategorisinde gümüş ödüle, Hermes yaratıcılık ödüllerinde aynı proje ile dört altın ve dört platin ödüle layık görüldü. Espark Alışveriş Merkezi, “Paket Paket Mutluluk” sosyal sorumluluk kampanyası ile dünyanın en saygın pazarlama ve iletişim platformlarından AMCP’nin (Association of Marketing and Communication Professionals) her yıl gerçekleştirdiği Hermes Creative Awards’tan 5 ödül ile döndü. Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi aynı programda üç altın ve bir platin, Antalya Migros Alışveriş Merkezi 4 platin TerraCity ise 2 altın ödül aldı. TerraCity ayrıca AYD Benchmark Ödülü ile Social Media Awards Turkey yarışmasında “Social Brands Veri Analitiği Ödülleri”nde, AVM kategorisinde gümüş ödülü evine taşıdı. ANKAmall, aynı yarışmada AVM kategorisinde altın ödül, 14. kırmızı ödüllerinde ise jüri özel ödülünü almaya hak kazandı. 2016 Stevie Awards’da Espark Alışveriş Merkezi, “Bizim İçin Bayramlar Sizinle Güzel” ve “Neuroland”, TerraCity Alışveriş Merkezi, “Gençlik Festivali” ve “TerraCityRun Runatolia” ve Maltepe Park “1 Tablo, 1000 Fırça” etkinlikleri ile toplam 21 Stevie® Ödülü kazanarak, ödül programına damga vurdular.

Bu başarılı sonuçlara ulaşmamızı sağlayan ekiplerimiz, ECE Türkiye’nin en önemli kaynağı. Biz, her zaman insana yatırım yapıyoruz. Tüm disiplinlerde önemli bir personel gücüne sahibiz. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da gücümüzü ve bilgi birikimimizi elbette diğer yatırımcıların projelerine de aktarmaya devam edeceğiz.

ECE Türkiye değişen pazar şartlarına nasıl yanıt veriyor? Stratejik hedefleriniz nelerdir?

Alışveriş merkezleri, uzun dönemli yatırımlar olduğundan, bizim işimizde değişimi yönetmek ve değişimle birlikte meydana gelebilecek gelişmeleri en ince detayına kadar öngörmek, sonuçlarını hesaplamak ve buna göre aksiyon almak büyük önem arz ediyor. Sürdürülebilir başarı, müşterilerimiz, yatırımcılarımız ve birlikte iş yaptığımız perakendecilerin, her zaman için odak noktamızda bulunmasıyla mümkün.

Gerek yatırımcılar, gerekse perakendeciler artık çok bilinçli ve talepkârlar. Bizlerin, maliyet yönetimi ile sağlayabildiği en ufak bir katma değer, doğru pazarlama ile marka bilinirliğinde yarattığımız en ufak pozitif değişiklik ve ticari başarı, paydaşlarımız için fark yaratıyor. Bu da bizleri, alışveriş merkezlerimizi sürdürülebilir başarıya taşıyacak yeni ve yaratıcı yollar bulmak konusunda yüreklendiriyor. Öte yandan müşterilerimiz de süreç içerisinde gitgide daha etkin bir rol oynamaya başladılar. Alışveriş merkezlerimizin tasarımını, marka karmasını, pazarlamasını ve yönetimini, hedef kitlemizin –bazen kendilerinin de henüz farkında olmadıkları- talep ve ihtiyaçları doğrultusunda, hep birkaç adım sonrasını düşünerek kurguluyoruz. Değişen pazar şartlarında, sektörün gideceği yönü öngörüp cevap verebildiğimiz, paydaşlarımıza yeni ufuklar açabildiğimiz, belki de değişimi yaratabildiğimiz ve müşterilerimize farklı bir deneyim sunabildiğimiz ölçüde, başarıyı yakalamamızın mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu bakış açısıyla hareket ettiğimizde, kısa dönemli dalgalanmalardan da olumsuz yönde etkilenmiyoruz. En önemli hedefimiz, güçlü portföyümüzü kaliteli hizmet anlayışı çerçevesinde geliştirerek pazardaki lider pozisyonumuzu korumak.

Hızla büyüyen AVM sektöründe yeni projeler var mı?

Geçtiğimiz dönemde yaşanan belirsizlik ortamında, yatırımcılar, özellikle referandum sonuçlarını görene kadar, bekleme eğilimindeydiler. Biz, böyle bir dönemde, yatırımcılarımız Sur Yapı ve Ekart Gayrimenkul ile birlikte hız kesmedik ve Bursa’daki Sur Yapı Marka Alışveriş Merkezi’nin açılışını 1 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirdik. 75.000 m2 kiralanabilir alana sahip Sur Yapı Marka AVM, ulusal ve uluslararası sevilen markalardan oluşan 250 mağazası, 35 kafe ve restoranı, 1.400 kişi oturma kapasiteli yeme-içme alanı ve geniş terasları ile hizmet veriyor. Rezidans ve home-ofis bloklarının da yer aldığı karma kullanımlı projenin parçası olan alışveriş merkezinde, 1.800 araç kapasiteli bir otopark da ziyaretçilerin kullanımına sunuluyor. ECE Türkiye, alışveriş merkezinin konsept optimizasyonunu, kiralamasını ve uzun dönemli yönetimini üstlendi. Sur Yapı Marka’yı, her bir ziyaretçimize kendisini ayrıcalıklı hissettirecek olan yönetim anlayışımız, ilklere imza atacağımız sosyal ve kültürel etkinliklerimizle bölgenin yeni çekim merkezi ve Bursa’nın simgesi olarak konumlandırıyoruz. Aralarında Bursa’da ilk kez mağaza açan birçok markanın da yer aldığı alışveriş merkezi, özellikle moda, spor ve yeme-içme alanlarında öne çıkıyor.

Önümüzdeki dönemde de Sur Yapı Marka gibi prestijli projelerde yer alacağız. Doğru yer ve zamanda, inandığımız doğru ürünlerle ve yeni projelerle büyümeye devam edeceğiz.

Bize zaman ayırıp bu keyifli röportajı gerçekleştirdiğimiz için çok teşekkürler. Mall&Motto ailesi olarak yeni görevinizi kutlar başarılarınızın devamını dileriz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam