MANGO, 2016 yılında toplam 2,26 milyar Euro ciroya ulaştı ve 77 milyon Euro FAVÖK elde etti « Mall&Motto

24 Haziran 2024 - 23:41

MANGO, 2016 yılında toplam 2,26 milyar Euro ciroya ulaştı ve 77 milyon Euro FAVÖK elde etti

reklam
MANGO, 2016 yılında toplam 2,26 milyar Euro ciroya ulaştı ve 77 milyon Euro FAVÖK elde etti
Son Güncelleme :

13 Ağustos 2017 - 2:24

443 views
reklam

 

 

* Mağaza zinciri, 24’si 2016’da açılmış olan 191 Mega mağaza ile yeni perakende modelini güçlendiriyor.

* Firma, geçtiğimiz sene 57.000 metrekarenin üzerinde franchise mağaza açtı.

* Çevrimiçi satışlar, toplam cironun %13’ünü temsil edecek şekilde %25,6 oranda büyüme elde ederek 294 milyon Euro’ya ulaştı.

* Mali yılın sonunda, mağaza ağı toplam satış alanı 798.000 m2 olan, 2217 mağazaya ulaştı.

* Toplam cironun %17,6’sını temsil eden ERKEK, ÇOCUK ve VIOLETA koleksiyonlarında olumlu gelişmeler oldu.

* Döviz kuru değişikliklerinin olumsuz etkisi ve İş Dönüşüm Planının uygulanması, yeni mağazalara yatırım yapılması, hızlı moda (fast-fashion) modelinin tanıtımı ve yeni Lliçà d’Amunt lojistik merkezinin açılması nedeniyle 61 milyon Euro zarar oluştu.

* Şirket, 2017 yılında yeniden kâra geçeceğini ve satışlarda 2016 yılının son dört aylık döneminden itibaren görülen artışla birlikte 150 milyon Euro’yu aşkın FAVÖK elde edeceğini ön görmektedir.

*  Haziran 2017’nin sonunda, bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, FAVÖK 30 milyon Euro’nun üzerine çıkarılmış ve 45 milyon Euro üzeri bir iyileşme görülmüştür. Her iki değer de, bu mali yılın başlangıcında belirlenen hedefin üzerinde bir rakamdır.

 

Barselona, 11 Ağustos 2017 – MANGO MNG Holding 2016 mali yılını 2,26 milyar Euro’luk satış ile kapattı. Cironun %79’u uluslararası faaliyetlerden, %21’i ise yurt içi pazardan gelmektedir. Mali yıl iki farklı döneme ayrılmıştır; yılın ilk yarısında pazardaki zayıflık öne çıkarken, ikinci yarıda kayda değer bir iyileşme gözlemlenmiş ve bu eğilim 2017 yılının ilk birkaç ayında da devam etmiştir. Faaliyet alanlarına bakıldığında, Erkek, Çocuk ve Violeta koleksiyonlarının performansı öne çıkmaktadır; bu koleksiyonlar, geçtiğimiz mali yılda %14,7 oranda ciro sağlamışken bu sene cironun %17,6’sını üstlenmiştir.

MANGO MNG Holding’in FAVÖK oranı geçtiğimiz sene 170 milyon Euro düzeyindeyken bu sene 77 milyon Euro olarak belirlenmiştir. Bu değer, başlangıçta marjlarımızı düşüren, çok daha hırslı bir hızlı moda (fast-fashion) satışının benimsenmesi sonucunda 2016’nın ilk yarısında beklenenden düşük düzeyde satış gerçekleşmesinden ve şirketin kullandığı temel para birimlerinin döviz kurlarındaki olumsuz değişikliklerinden etkilenmiştir: ABD dolarının değerinin artması ve Türk lirası ile Rus rublesinin değer kaybetmesi sonucunda böyle bir sonuç elde edilmiştir. Benzer şekilde, yatırımların güçlü tutulması, mağazaların dönüşüm planının kesintisiz olarak uygulanması ve Lliçà d’Amunt’taki (Barselona) yeni küresel lojistik merkezin açılma masrafları da bu durumda etkili olmuştur. Bu faktörler, 61 milyon Euro düzeyinde zarara neden olmuştur.

Eylül 2016’dan bu yana işletmenin gelişim şekli de cirodaki büyüme ile radikal oranda değişmiştir; bu da 2017 yılında yeniden kârlılığa geçiş yapılacağına işaret etmektedir.

Ocak ve Haziran ayları arasında ulaşılan değerler, şirketin bu yılın başında koyduğu hedefleri aşmaktadır. Geçtiğimiz sene ile karşılaştırıldığında, 45 milyon Euro kadar daha iyi bir sonuç elde etmiştir; ve FAVÖK 30 milyon Euro’dan daha fazla artış göstermiştir. Bu büyük iyileşmenin temel nedeni, yeni mağaza biçiminin (mega mağazalar) güçlendirilmesi ve şirketin pazarın ihtiyaçlarına çok daha hızlı ve etkili bir şekilde reaksiyon gösterebilmesine olanak tanıyan yeni hızlı moda (fast-fashion) stratejisine uygun olarak stok geliştirmesidir.

MANGO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Daniel López, konu ile ilgili düşüncelerini şu şekilde açıklamıştır: “2016 yılında, şirketin iş modelinin dönüşüm sürecine yoğunlaştık; bu da FAVÖK düşüşüne ve sonuç olarak da bu sene kârlılık gösteremememize neden oldu. Bu kararın ilk sonuçları Eylül 2016’dan beri görünür halde ve 2017 yılına daha iyimser bir şekilde yaklaşabilmemizi sağlıyor”. MANGO, geçtiğimiz on iki ay içinde, perakende, ürün, müşteri ilişkileri ve teknoloji alanlarında yeni direktörler görevlendirerek İdari Kurulunu güçlendirmiş ve yönetim yapısını profesyonelleştirme konusunda da ilerleme sağlamıştır.  López bu durumu şu şekilde vurgulamıştır: “MANGO’nun moda sektöründeki çok uluslu büyük şirketler arasında kalabilmesi için gereken ekibe sahibiz”.

Mango.com’un başarısı

Çevrimiçi satışlar, grup içindeki ağırlığını artırmaya devam ediyor. 2016 yılında bu kanaldan elde edilen cironun 2015 yılıyla karşılaştırıldığında %25,6 oranda artarak 294 milyon Euro değerine ulaşmasının ve mevcut durumda Grup cirosunun %13’üne karşılık gelmesinin sebebi de budur. Bu da çevrimiçi satışların toplam satışların %10,7’sine karşılık geldiği önceki yıl ile karşılaştırıldığında 60 milyon Euro artışı temsil etmektedir. MANGO, 2020 yılında e-ticaret kanalının toplam cironun %20’sine ulaşmasını hedeflemektedir.

MANGO, beş kıtada toplam 83 ülkede çevrimiçi platformları üzerinden satış yapmakta, fiziksel mağazalar ile tamamıyla entegre bir alışveriş deneyimi sunmaktadır. Çevrimiçi işletmelerin büyümesi açısından temel faktörlerden biri de çevrimiçi platformun daha kullanıcı dostu bir hale getirilmesi için yapılan iyileştirmeler olmuştur; özellikle mobil sürümde, uygulamanın 2016 yılında güncellenmesiyle kullanımda büyük oranda artış sağlanmış, tek tıklamayla alışverişe izin veren çok daha basit bir ödeme prosedürü sunulmuş, tarayıcı menüsü yeniden tasarlanmış ve daha birçok iyileştirme yapılmıştır. Aynı zamanda, daha hızlı teslimat, daha fazla iade seçeneği ve Almanya, Çin ve Türkiye gibi ülkelerde yeni ödeme yöntemlerinin eklenmesi ile çevrimiçi platformdaki operasyon ve hizmetlerde yenilikler yapılmıştır.

2016 yılında, grubun online sitesi toplamda 397 milyon defa ziyaret edildi (%15,7 artışla, önceki yıldan 54 milyon daha fazla ziyaret) ve 150 milyon tekil kullanıcıya (%12,5 artış) ulaştı. Yıl sonunda sağlanan trafiğin %60’ı mobil aygıt kaynaklıydı.

Yeni satış modelinin güçlendirilmesi ve bayiliklerde büyüme

MANGO, küçük mağazaları kapatarak, ortalama yüzey alanı 1100 m2 olan mega mağazaların açılmasına dayalı yeni perakende modelini güçlendirme sürecini uygulamaya koymuştur. MANGO, 2016 mali yılını 24’si geçtiğimiz sene açılmış olan 191 mega mağaza ile kapatmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 440 küçük satış alanı sunan JC Penney ile anlaşmanın yenilenmemesi kararının verilmesi sonrasında MANGO, yılın sonunda toplam 2217 mağazaya sahiptir.

Geçtiğimiz Kasım ayından bu yana, Surinam’da açılan mega mağaza ile MANGO, 110 ülkede, global olarak 798.000 m2 satış alanı ile varlık göstermektedir. 2016 yılında, bayilik sistemi ile 57.000 m2 daha yeni ticari alan elde edilmiştir. 2016 yılının sonunda, firma dünya genelinde toplamda 1167 bayiye sahip duruma gelmiştir bu da tüm çok uluslu moda şirketi mağazalarının %52’sine karşılık gelmektedir. 2017 mali yılında, grubun bu model aracılığıyla büyümeye devam edeceği ve 66.000 m2 kadar yeni bayilik alanı açacağı öngörülmektedir.

1984 yılında kurulan MANGO, günümüzde dünyanın öncü moda gruplarından biri konumundadır. Merkezi Barselona’da bulunan şirket, 110 ülkede 800.000 m2 satış alanı ile kapsamlı bir mağaza ağına sahiptir. Palau-solità i Plegamans’ta bulunan “El Hangar” Tasarım Merkezinde her yıl sezonun trendlerine uygun 18.000 giysi ve aksesuar tasarlanmaktadır. Şirket, 2016 yılını 2.260 milyon Euroluk bir satış ile kapatmıştır. Daha fazla bilgi için: www.mango.com

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam