Yılmaz ARSLAN : MalatyaPark ödüllerine yenilerini ekleyecek projelerle hizmet vermeye devam edecek. « Mall&Motto

19 Temmuz 2024 - 04:02

Yılmaz ARSLAN : MalatyaPark ödüllerine yenilerini ekleyecek projelerle hizmet vermeye devam edecek.

reklam
Yılmaz ARSLAN : MalatyaPark ödüllerine yenilerini ekleyecek projelerle hizmet vermeye devam edecek.
Son Güncelleme :

04 Ekim 2017 - 17:18

315 views
reklam

 

Yılmaz ARSLAN
MalatyaPark Genel Müdürü

 

Yılmaz Bey, MGG (Malatya Girişim Grubu) ve MalatyaPark AVM’nin oluşumundan bahseder misiniz?

“MalatyaPark, 14 Kasım 2009 yılında şehrin ilk ve tek AVM’si olarak hizmet vermeye başlamıştır. Birçok marka, ilk defa MalatyaPark aracılığı ile bölgeye mağaza açmıştır MalatyaPark bugüne kadar, Nezih, seçkin, kaliteli, güvenli alışverişin ve “Mutlu Anların”merkezi olmuştur.

Yatırımcısı Malatya Girişim Grubu,33 ortaklı bir işadamı topluluğudur. MalatyaPark oluşumun ilk yatırımıdır. Daha sonra Doubletree by Hilton Malatya’yı” da şehrimize kazandırmıştır.”

MalatyaPark AVM hakkında genel hatlarıyla bilgi verir misiniz?

2009’da açılan MalatyaPark 14 Kasım’da 8. yılını kutlayacaktır. Bulunduğumuz bölgenin bu ölçekte tek AVM’si olmamız nedeniyle sadece Malatya ve Malatyalıya hizmet vermenin ötesinde çevre illerden de yoğun ziyaretçi trafiği yaşamaktayız. 103.000 m2’lik bir alanda hizmet vermeye başlamış ve geçen yıllar boyunca bünyemize katılan yeni yaşam alanları ile hizmete devam etmekteyiz. MalatyaPark, 48.000 m2 kiralanabilir alana sahiptir. Birçok marka ilk defa bölgeye MalatyaPark aracılığı ile yatırım yapmıştır. Toplam, yaklaşık 3.000 araçlık açık ve kapalı otoparkımız bulunmaktadır. MalatyaPark, şehrin en önemli sosyalleşme alanı olduğundan eğlence ve oyun alanları da büyük ilgi görmektedir. 10 salonlu Avşar Sineması, Buz Pisti, Bowling Adası, Play Land çocuk oyun alanı gibi birçok eğlence temalı alanları mevcuttur.

Marka seçimine dikkat ediyor musunuz? Bu anlamda ölçütleriniz nelerdir?

Bir alışveriş merkezi, hizmet içeriklerine göre çok çeşitli sosyal ve kültürel yapıya sahip, çeşitlilik gösteren kitlelere hitap etmelidir. Bu da öncelikle iyi seçilmiş bir mağaza karması ile mümkün oluyor. MalatyaPark olarak bu anlayış doğrultusunda bir marka karması yaratmaya çalışıyoruz, kendi ziyaretçi kitlemizi iyi analiz ederek onların ihtiyaç ve arzularına cevap vermeye çalışıyoruz. Bu anlamda kalite ve marka değeri yüksek mağaza karması oluşturduk. Markalarımızın Malatya yaşam standartlarına ve müşteri yelpazemize uygun olmasına özen gösteriyoruz.

Düzenlediğiniz etkinlik ve projelerde nerelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle ziyaretçilerimizin talepleri doğrultusunda etkinlikler yapıyoruz ve özellikle ilkleri ziyaretçilerimizle buluşturmaya önem veriyoruz. Her ziyaretçi kitlesine ayrı ayrı hitap edecek etkinlikler organize ediyoruz. Kadınlara, erkeklere, çocuklara, gençlere özel aktiviteler planlayıp gerçekleştiriyoruz. Sosyal sorumluluk projelerini çok önemsiyoruz. Ev hanımlarının kermes ve sergiler düzenlemelerine, çocukların sergiler hatta imza günleri düzenlemelerine destek olarak onlarla gönül birliği kurmaya özen gösteriyoruz. Kurumlarla işbirliklerini de önemseyerek şehrimizin önemli bir değeri olmaya devam edeceğiz. Ayrıca, MalatyaPark’ın; sosyal, kültürel, sanatsal aktivitelerle bölgenin gelişimindeki lokomotif rolüne katkıda bulacak aktiviteleri aralıksız olarak gerçekleştiriyoruz.

Son yıllarda gerçekleştirdiğiniz projelerdeki başarılarınızla da dikkat çekiyorsunuz. Ödüle giden yolda nasıl projeler olmasına önem veriyorsunuz? Proje ve ödüllerinizden bahseder misiniz?

Ödüle giden yolda en önemli kriter, projenin içerdiği toplam faydanın büyüklüğüdür. Ardından, toplam faydanın proje ile ilgili taraflar arasındaki dağılımının gözler önüne serilmesi gerekmektedir. Projeler her zaman büyük bütçeli olmak zorunda değil ama katılım ve fayda açısından hitap ettiği kitle ne kadar fazla olursa o kadar şanslı olabilirsiniz. Ziyaretçiler, kiracılar, kurumlar, yatırımcılar, çocuklar, büyükler… Projeden faydalanabilmeli ya da katkısı olmalıdır. Ayrıca, projenizi anlatırken kurduğunuz cümleler ve kullandığınız kelimelerin de dikkat çekici olması, jüriyi etkileyecek şekilde seçilmesi önemlidir. Bu sebeple uluslararası yarışma platformlarına katılımda tercümelerin doğru yapılabilmesi çok önemlidir.

Ödüller, uluslararası platformlarda kendinizi ifade edebileceğiniz alanlar açılması açısından da, önemli bir yer tutmakta. Türkiye’de AVM’ler pazarlama alanında çok başarılı aktiviteler ve kampanyalar gerçekleştirmekteler. Başarının uluslararası tescil görmesi, hedef büyütmek, sağlam adımlar ve büyük güvenle daha başarılı işlere imza atmak açısından lokomotif oluyor. Ayrıca alınan ödüller, AVM’lere marka yatırımları yapacak yatırımcılar için AVM’nin başarısının ölçümlenebilmesi açısından yol gösterici ve teşvik edici olmaktadır.

MalatyaPark olarak, 2010 yılında AMPD’nin Yılın En İyi AVM’si ödülünü aldık. 2016 yılında, “Park Card ile Yolda Kalma” isimli proje ile Stivie Awards’dan 2 bronz, 2 gümüş; Marcom Awards’dan ise 3 platin, 2 altın ödül alarak başarımızı taçlandırdık. 2017 yılında ise; MalatyaPark’ın da sınırları içerisinde olduğu Yeşilyurt ilçesinin sağlık haritasının çıkarılması ve ziyaretçilerimizin sağlıklı beslenmeye yönlendirilmesini amaçlayan “MalatyaPark ile Sağlıklı Kal” isimli proje ile Hermes Awards’dan 2 platin, 2 altın; Stivie Awards’dan ise 4 bronz ödül aldık. Bu ödüller başarımızı hem tescillemiş hem de sürdürebilirliğini göstermiştir.

Ziyaretçilerinize daha yakın olabilmek için neler yapıyorsunuz?

Bütün projelerimizi; “MalatyaPark Malatyalılarındır” düsturu ile yola çıkarak ziyaretçi portföyümüzün her kesiminin memnuniyeti doğrultusunda planlayıp gerçekleştiriyoruz. Sık sık yaptığımız anketlerle, ziyaretçilerimizin taleplerini değerlendirip, taleplere en iyi geri dönüşleri sağlamaya çalışıyoruz. MalatyaPark’ta daha önce de belirttiğim gibi, ev hanımlarının ürettikleri ürünlerle sergiler, kermesler yapmalarına destek olmanın yanı sıra onları teşvik ediyoruz. Yetenekli çocuk ve gençlerimizin sergiler ve imza günleri ile kendilerini ifade etmelerine destek oluyoruz. Sanatsal ve kültürel etkinlikleri sık aralıklarla gerçekleştiriyoruz. Kampanyalar da ziyaretçilerimizin memnuniyetlerini artıracak şekilde planlanmaktadır.

Hem Malatya hem bölgenin ilk ve tek AVM’si olma özelliğini taşıyorsunuz. Bunun ciro ve giriş sayılarına etkisi oluyor mu?

Malatya ve bulunduğumuz bölgenin bu ölçekte tek AVM’si olmamız dolayısıyla tabii ki bazı avantajlarımız olmakta. Ancak rakipsiz olmamız bizim rehavete düşmemize yol açmadı. Bilakis, rakibimiz varmışçasına etkinlikler, kampanyalar gerçekleştirip ziyaretçilerin bir AVM’den olabilecek bütün beklentilerine cevap vermeye çalışmaktayız. Ki bu çabalarımız bize 17 adet uluslararası ödül kazandırmıştır. Bir Anadolu AVM’sinin, büyük bütçeli projelerle yarışmalara katılan AVM’lerin önüne geçerek uluslararası ödüller alabilmesi önemlidir. Ayrıca, bölgemizde henüz geleneksel alışverişten vazgeçilmemiştir. Ve en büyük rakibimiz çarşı olmaya devam etmektedir. Hem modern alışveriş tarzını bir hayat biçimi haline getirmeye çalışmak hem de o şartlarda var olmaya devam edebilmek için gayret göstermek önemli bir çaba gerektirmektedir.

MalatyaPark, alışveriş olanağı dışında bölgeye kültür-sanat ve eğlence anlayışı da kazandırıyor. Bununla ilgili çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

MalatyaPark her zaman bir yaşam merkezi olma özelliğini ön plana çıkararak, kültür-sanat ve eğlence odaklı projelere öncelik vermiştir. Bölgenin en büyük gerçek buzdan buz pisti MalatyaPark’tadır. Şehrin tek bowling salonu, modern sinema salonları, çocuk eğlence alanları, paintball salonu MalatyaPark’ta ziyaretçileri ağırlamakta ve eğlenerek vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

Ayrıca, yazar ve sanatçılarla söyleşiler, imza günleri, mini konserler düzenleyerek birçok ilke sahne olan buluşmaları gerçekleştirmiştir ve gerçekleştirmeye devam etmektedir. Atölye çalışmalarına da önem vermekteyiz. Aynı zamanda, İstanbul Balmumu Heykel Müzesi’nin bazı eserlerini de Malatyalı ziyaretçiler ile buluşturarak, bölgemizde bir ilki gerçekleştirdik.

MalatyaPark 14 Kasım’da 8. yılını kutlayacak. Gelecek hedefleriniz nelerdir?

Yaklaşık 2.000 kişiye istihdam sağlayan, kente ekonomik, kültürel ve sosyal birçok fayda sağlayan MalatyaPark, birçok markanın ilk defa şehre yatırım yapmasına ev sahipliği yapmıştır. Bu misyonunu yeni ve değerli markalarla sürdürecektir. Son dönemde Mavi, Kemal Tanca, Penti, Flo, Hummel, Hummer Jack, Lee Cooper gibi mağazalar metrekarelerini büyütmüş, Tergan, Lescon, Tantitoni, Click Clock, Tudors, Daffari, T-Shop, Eve Shop yeni ve şehirdeki ilk mağazalarını da MalatyaPark’ta açmıştır. Çok kısa bir süre içerisinde ise Arby’s, Sbarro, Dagi, Takıştır, Pidem MalatyaPark ailesine katılacak. Devamında çok önemli markalarla sürprizlerimiz devam edecek. MalatyaPark ödüllerine yenilerini ekleyecek projelerle hizmet vermeye devam edecek.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam