Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay “60. kuruluş yıldönümümüzde yatırım ve proje atağına kalktık” « Mall&Motto

25 Şubat 2024 - 12:56

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay “60. kuruluş yıldönümümüzde yatırım ve proje atağına kalktık”

reklam
Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay “60. kuruluş yıldönümümüzde yatırım ve proje atağına kalktık”
Son Güncelleme :

06 Ekim 2017 - 13:59

258 views
reklam

 

 

İtalya’da marka yatırımı yapan ilk Türk şirketi Kale, 30 yıldır katıldığı Cersaie’nin, yine yenilikçi yüzü oldu

Kale’nin Gala yemeğinde konuşan Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay: “60. kuruluş yıldönümümüzde yatırım ve proje atağına kalktık”

Kale Grubu şirketlerinden, Türkiye seramik sektörünün lideri Kaleseramik, İtalya’da düzenlenen dünyanın en büyük seramik fuarı Cersaie’de, 2017-18 koleksiyonuna ait yeni serilerinin lansmanını gerçekleştirdi. Fuar kapsamında, Kaleseramik’in Bologna’da düzenlediği gala yemeğinde konuşan Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, “Avrupa’nın seramik üssü İtalya’da düzenlenen Cersaie’ye katılan ilk Türk firması olarak, 1987 yılından bu yana fuarda yerimizi alıyoruz. Aynı zamanda Kale Grubu, Avrupa’nın seramik üssü İtalya’da yatırım yapan ilk Türk, hatta ilk yabancı şirkettir” dedi.

Bu yıl 60’ıncı kuruluş yıldönümünü kutlayan Kale’nin Bologna’da düzenlediği Gala yemeğinde konuşan Zeynep Bodur Okyay, 60 yıllık tarihine sayısız ilkler sığdıran Kale Grubu’nun yeni adımlarını şöyle sıraladı: “Seramik alanında geçen yıl yeni granit, bu yıl da ikinci Sinterfleks fabrikasını toplam 145 milyon liralık yatırımla faaliyete geçirdik. Ayrıca Kalekim fabrikası için Balıkesir’de 30 milyon TL’lik bir fabrika yatırımına başladık.

Yapı grubunda birçok ilke imza atarken, savunma ve havacılık sanayiinde de pek çok yerli tasarım ve üretim projesini hayata geçirdik. Son olarak İngiliz Rolls-Royce ile Türkiye’de uçak motorları üretmek için kurduğumuz ortaklık, ülkemizin tasarım, geliştirme ve üretim kabiliyetlerini geliştirmesi açısından önemli” dedi.

Çanakkale Seramik’ ve ‘Kalebodur’un yanı sıra İtalyan markaları ‘Edilcuoghi’ ve ‘Edilgres’ ile uluslararası seramik pazarının en önemli oyuncularından biri olan Kaleseramik; Türk ve İtalyan kültürünün izlerini taşıyan yenilikçi ürünleri ile Cersaie’de fark yarattı. Bologna’da 25-29 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenen fuara katılan Türk firmaları arasında en büyük alana sahip olan Kale stantlarının tasarımı, ünlü İtalyan mimar Paolo Cesaretti tarafından yapıldı. Ziyaretçiler için rahat dolaşım alanları oluşturulan stantlarda sergilenen ürünler, alternatif kullanım alanlarından örneklerle birlikte sunuldu.

Yeni seriler ilk kez sergilendi

Dünya seramik pazarında yeni ürün geliştirme ve bu ürünlerin pazara sunumu açısından önemli bir rolü olan Cersaie Fuarı’nda Kalebodur ve Çanakkale Seramik’in toplam 11 yeni serisi ilk kez sergilendi. Kaleseramik porselen fabrikasına yapılan yeni üretim ve renklendirme yatırımları ile geliştirilen Kalebodur’un 5 yeni serisinin tanıtıldığı fuarda, Çanakkale Seramik’in 5 yeni koleksiyonu da ilk kez katılımcıların beğenisine sunuldu. Ayrıca sadece parlak yüzeyde 60×120 cm boyutlarında monobody teknolojisi ile üretilen Royal Marbles koleksiyonu ve mat ve kaya yüzey seçenkleriyle dikkat çeken Val di Susa serileri de Kalebodur’un diğer yenilikleri olarak fuarda sergilendi.

Zeynep Bodur Okyay Ev Sahipliğinde Gala Yemeği

Cersaie Fuarı’nın ikinci günü Bologna’da düzenlenen Kaleseramik gala yemeğine ev sahipliği yapan Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay; sektör temsilcileri, İtalyan tedarikçi firmaların genel müdürleri, müşteriler ve Kale yöneticileri ve çalışanları ile buluştu.

Seramik üssü İtalya’ya marka yatırımı yapan ilk Türk şirketi Kale

Gala yemeğinde yaptığı konuşmada, bünyesinde pek çok önemli markayı bulunduran Kale Grubu’nun, aynı zamanda Avrupa’nın seramik üssü İtalya’ya yatırım yapan ilk Türk, hatta ilk yabancı şirket olduğunu belirten Zeynep Bodur Okyay, “Cersaie’ye katılan ilk Türk firması, Kale Grubu’nun amiral gemisi Kaleseramik’tir. 1987 yılından bu yana tam 30 yıldır Cersaie Fuarı’nda yerimizi alıyor ve İtalyan tüketici ve profesyonellerin yanı sıra, farklı coğrafyalardan gelen katılımcılarla buluşuyoruz. İtalyan seramik endüstrisi ile uzun yıllara dayanan köklü ve güçlü bir işbirliğine sahip bir Türk firması olarak, birlikte yaptığımız projelerde İtalyan endüstrisinin iş yapma kültürüne vakıf olduk. Bu süreçte, sektörün önde gelen isimleriyle dostluk temelinde güçlü bağlarımız oluştu. Avrupa’nın 3’üncü, dünyanın 12’nci büyük seramik karo üreticisi konumundaki Kaleseramik’le, İtalya’da kurduğumuz köklü işbirliği, bu ülkedeki marka yatırımımızla daha da güçlendi” dedi.

Kale Grubu Türk firmalarına cesaret verdi

“İtalya’da bir seramik tesisinin yüzde 100 Türk sermayeli yabancı bir şirket tarafından satın alınması, o yıllarda neredeyse imkânsız görünüyordu” diyen Zeynep Bodur Okyay, şöyle devam etti: “2011 yılında satın aldığımız dünya seramik sektörünün merkezi sayılan İtalya-Bologna’da kurulu Fincuoghi tesislerinde üretilen Edilcuoghi ve Edilgres markalarını 2012’den itibaren Türkiye’de de lanse ettik. Bugün Türkiye çapında birçok Kale mağazasının yanı sıra uluslararası pazarda, İtalyan markalarımıza ait ürünlerimizi tüketiciyle buluşturmaya devam ediyoruz. Seramik sektöründe sürekli yenilik üreterek pek çok ilke imza atan Kale Grubu’nun İtalya’daki satın almasının bir diğer önemli etkisi de, başka Türk firmalarını, yurtdışı yatırımlar konusunda cesaretlendirmesi oldu.”

Kale Grubu 60 yaşında

Zeynep Bodur Okyay, “Bu yıl ayrı bir mutluluk, gurur ve heyecan içindeyiz çünkü Kale Grubu’nun 60’ıncı kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Başta Kurucumuz ve Onursal Başkanımız rahmetli İbrahim Bodur olmak üzere, bizi bugünlere taşıyanları minnet ve saygı ile anıyorum. Babam İbrahim Bodur ve ona inanan bir avuç insanın 60 yıl önce Çanakkale’de diktiği o fidan büyüdü, kolları Çan’dan dünyanın dört bir yanına uzanan dev bir çınara dönüştü. Çan’daki fabrikamızda üretilen seramikler, “Kalebodur… Seramik Budur” sloganı ile Türkiye’nin her tarafına yayıldı; banyolara, mutfaklara girerek hayatımızın her alanına ulaştı. Kale Grubu, sadece sektördeki ilk yerli seramik ve karo üretiminin yapılacağı bir fabrikanın temelini atmakla kalmadı, Anadolu’da sanayinin mümkün olduğunu göstererek yeni bir dönemin de öncülüğünü yaptı” dedi.

Seramikte yeni fabrikalar, havacılıkta dev projeler

Kale Grubu olarak sadece geçen yıldan itibaren neler yaptıklarını özetleyen Zeynep Bodur Okyay, şunları söyledi: “Geçtiğimiz sene granit fabrikası açılışı, 2. Sinterfleks fabrikası temel atma ve yeni duvar karosu masse hazırlık tesislerinin açılışları dahil olmak üzere toplam 145 milyon liralık yatırım yaptık. Balıkesir’de 30 milyon TL’lik Kalekim yatırımına başladık. Yapı grubunda birçok ilke ve hizmete imza atarken, savunma ve havacılık sanayiinde de pek çok yerli tasarım ve üretim projesini hayata geçirdik, geçiriyoruz. Son olarak İngiliz Rolls-Royce ile Türkiye’de uçak motorları üretmek için kurduğumuz ortaklık, ülkemizin tasarım, geliştirme ve üretim kabiliyetlerini geliştirmesi açısından önemli”

Yeni seramik fabrikalarında inovatif üretim

Kale Grubu’nun 60 yıllık yolculuğu boyunca her yıl, ya bir yatırımın temelini attığını ya da açılışını yaptığını ifade eden Zeynep Bodur Okyay, “Geçen sene inovatif ürünümüz Sinterfleks’in 2. fabrikasının temelini atmıştık. Bu yıl açılışını yaptığımız Sinterflex fabrikası ile 1 milyon metrekare olan yıllık üretim hacmimizi yaklaşık 2 milyon metrekareye çıkarmayı hedefliyoruz. 100×300 cm ebat ve 3 ve 5 mm kalınlık ile başladığımız üretim sürecinde, 120×360 ebadı da üretmeye başladık. İbrahim Bodur’un vizyonunun, sezgisinin gücünün ve cesaretinin bir örneği olan Sinterflex, hem sektörümüzün önünü açıyor, hem de bu alanda dünyanın en önemli üreticilerden biri olma pozisyonumuzu güçlendiriyor” dedi.

Sevdiğiniz Kale’yi Tasarlayın

Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu’nun 60’ıncı kuruluş yıldönümünde, çok değerli bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğu yaşadıklarını belirterek, “Kaleseramik bünyesindeki markaları kapsayan, adım adım geliştirip geçtiğimiz günlerde hayata geçirdiğimiz ‘Kale Tasarım DNA’sı’, ‘Kale Tasarım Kılavuzları’ ve ‘Sevdiğiniz Kale’yi Tasarlayın’ projeleri ile grubumuza ve sektörümüze farklılık getirmeyi hedefliyoruz. Kaleseramik’in köklü geçmişi ve güvenilirliğini tasarım önderliğiyle perçinlemek amacıyla, Birsel + Seck Design Studio’nun kurucusu Ayşe Birsel ile birlikte yepyeni bir tasarım sürecinin kapısını araladık. Güçlü bir tasarım dili oluşturulması hedeflenen proje ile Kaleseramik’in pazardaki güçlü markaları için bu Tasarım DNA’sını belirlemek, bunu her marka için belirgin ve kullanıcının da kolaylıkla tanıyabileceği, diğerlerinden farkını anlayabileceği hale getirmek için çok kapsamlı bir çalışma sürdürdük. Sadece sayılı global markada örneklerini görebileceğimiz bu projenin, sektör olarak değerlendirdiğimizde Türkiye ve dünyada bir ilk olması, heyecanımızı daha da artırıyor” diye konuştu.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam