Nergis ASLAN : 2018’de EVENT PRO’nun da ATRAX ile eş zamanlı düzenlenmesi eğlenceyi ikiye katlayacak. « Mall&Motto

16 Ekim 2021 - 00:20

Nergis ASLAN : 2018’de EVENT PRO’nun da ATRAX ile eş zamanlı düzenlenmesi eğlenceyi ikiye katlayacak.

reklam
Nergis ASLAN : 2018’de EVENT PRO’nun da ATRAX ile eş zamanlı düzenlenmesi eğlenceyi ikiye katlayacak.
Son Güncelleme :

08 Kasım 2017 - 16:51

58 views
reklam

Nergis ASLAN

Tureks Fuarcılık Kurucusu

 

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Türkiye ve çevre ülkelerin eğlence sektöründeki tek ihtisas fuarı ATRAX ve etkinlik sektörünü tek bir çatı altında buluşturan EVENT PRO’nun organizatörü Tureks Uluslararası Fuarcılık kurucu ortağıyım. Tüm dünyada eğlence ve rekreasyon sektörü ile ilgili edindiğim bilgi ve tecrübe ile Türkiye’de sektörün ilk kez bir araya gelmesini sağlamış olmanın gururunu yaşadığımı da belirtmek isterim.

Hacettepe Üniversitesi sosyoloji lisans mezunuyum. Mezuniyetim sonrası giriş yaptığım fuarcılık sektöründe özellikle uluslararası fuarlar konusunda ilerlemeye çalıştım. Bu amaçla da dünyanın her yerinde yüzlerce fuara katıldım ve katılmaya devam ediyorum. Bunun önemli bir tecrübe ve bilgi birikimi sağladığını söyleyebilirim tabii ki. Bununla birlikte sadece ekonomik değil kültürel, sosyal ve toplumsal değer yaratmayı her zaman kendim için öncelik olarak belirlemişimdir. Bu sebeple fuarlarımızın bulunduğu sektörleri destekleyici çalışmalarımız sürekli olarak devam etmektedir. Üniversitelerle işbirliğimiz, üyesi olduğum birçok dernekle bağlantımız, yurtdışı sektörel yarışma jüriliği ile birlikte fuarlar kapsamında düzenlediğimiz yarışmalar, konferanslar çıkardığımız yayınlar da buna hizmet etmektedir. Kendi adıma değer yaratmanın beni heyecanlandırdığını ve her zaman profesyonel ama amatör bir ruhun heyecanıyla çalışmayı sevdiğimi söyleyebilirim.

İş dışında ise yeni kültürler tanımak, yeni yerler keşfetmek için sık sık seyahat ediyorum, denizi çok sevdiğim için dalış yapıyorum ve tabii ki kış sporum kayaktan da hiç vazgeçmiyorum.

Tureks Uluslararası Fuarcılık ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

1993 yılından bu yana faaliyet gösteren Tureks Uluslararası Fuarcılık, Türkiye ve Orta Doğu’da sektörel fuarlar organize ediyor. Ulusal ve global ticarette fayda sağlama misyonu ile çalışırken, her geçen yıl faaliyet alanlarımızı da Tureks olarak genişletmeye devam ediyoruz. Bununla birlikte geçtiğimiz Mayıs’da GurmeFest-Açıkhava Gurme Lezzetler Festivalini organize ettik.

Çok değerli sosyal sorumluluk projeleriniz var. Biraz bilgi verir misiniz?

Düzenlediğimiz uluslararası fuarlar ile ekonomiye, turizme, kültüre ve sosyal yaşama katkı sağlarken, sosyal sorumluluk projelerimizle de doğal yaşama karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda Tureks Dizayn markası bünyesinde kullanılan ahşap malzeme tüketimi nedeniyle, doğaya karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek ve doğaya olan borcumuzu ödemek için ÇEKÜL Vakfı’nın 7 Ağaç Ormanlarına destek oluyoruz. “Her birey, yılda ortalama 7 ağaç tüketiyor” fikrinden hareketle hayat bulan 7 Ağaç Ormanlarına, Tureks olarak ahşap stand yaptıran her bir firmamız için 7 fidan diktirerek katkı sağlıyoruz. ÇEKÜL tarafından şirket isimlerine hazırlanmış 7 fidan sertifikasını da, firmalara stantlarıyla birlikte teslim ediliyoruz. Aynı şekilde Tureks Dizayn bünyesinde kullanılan ahşap malzeme fazlalıkları, can dostlar için sıcacık yuvalara dönüştürüyor, hayvan barınaklarına hediye ediliyoruz. ‘Tureks Yuva’ adı verilen kulübeler ile; sahipsiz hayvanlara dikkat çekiliyor, atık malzemeler akılcı bir amaçla kullanılıyor, çalışanların boş zamanları değerlendiriliyor, farkındalıkları arttırılıyor ve sosyal sorumluluk görevimizi bir nebzede olsa yerine getiriyoruz. Ayrıca, merkez ofisimizde yaptığımız uygulamalarla yeşil ofis olma yolunda ilerlerken ofis kaynaklarının etkin ve etkili bir biçimde kullanımını sağlıyor, doğal kaynakları da koruyoruz.

Bu yıl 6.sı düzenlenecek ATRAX’da bizi neler bekliyor?

Katılımcı ve ziyaretçilerden gelen yoğun isteki üzerine ATRAX’ın 7-9 Aralık 2017 olan tarihi 1-3 Şubat 2018 olarak değişti. Bu değişikliğin ATRAX’a daha fazla enerji ve güç kazandıracağına inanıyoruz. Türkiye’nin yanı sıra büyük eğlence projelerinin uygulandığı Ortadoğu, Balkan, Kafkas, Afrika, Rusya, Türki Cumhuriyetleri ve Avrupa ülkelerinden sektör profesyonellerine ve yatırımcılarına yol gösteren bir platform olan ATRAX, eğlence endüstrisi alanında büyük projelerin uygulandığı Türkiye ve komşu ülkelerin ilk ve tek ihtisas fuarı olma özelliğini taşıyor.

EVENT PRO ilk kez düzenleniyor. Oluşum sürecinden ve içeriğinden bahseder misiniz? Fuarlar eş zamanlı gerçekleşecek. Böylesi büyük organizasyonlar için nasıl program hazırladınız?

Tureks Uluslararası Fuarcılık olarak bu yıl EVENT PRO-Etkinlik Hizmet ve Teknolojileri Fuarı’nı ilk kez organize ediyoruz. Amacımız A’dan Z’ye etkinlik sürecinde yer alan organizatörleri, tedarikçileri, mekânları ve ajansları bir araya getirerek etkinlik sektörünü bütünleştirmek. Festival, sanatsal-sportif-kültürel etkinlikler, parti, şov, konser, düğün ve diğer tüm etkinlikleri düşündüğümüzde ortak noktalarının eğlence olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla EVENT PRO’yu ATRAX-Eğlence, Park, Rekreasyon Endüstrisi ve Hizmetleri Fuarı ile eş zamanlı düzenleyerek daha büyük bir çatı altında buluşturmayı böylece yeni fikirlere, yeni iş birliklerine fırsat yaratmayı planlıyoruz. ATRAX’ın uluslararası bir fuar olmasının ve 6. nın düzenlenmesi itibariyle sahip olduğu gücünde EVENT PRO’ya pozitif yansıyacağından eminiz. İki fuarın konularının birbirini tamamlamasının yanı sıra ortak ziyaretçi kitlesine sahip olmaları da eş zamanlı düzenliyor olmamızın bir diğer sebebi diyebilirim. 1-3 Şubat 2018 tarihleri arasında toplam 3 salonda İstanbul Fuar Merkezinde katılımcı ve ziyaretçilerimizi ağırlıyor olacağız. Her yıl ATRAX, başarılı iş anlaşmalarıyla sonuçlanmasının yanı sıra eğlenceli aktiviteleri ile de fark yaratıyor. 2018’de EVENT PRO’ nun da ATRAX ile eş zamanlı düzenlenmesinin eğlenceyi ikiye katlayacağına inanıyoruz. Yeni fikir ve endüstrilerin tek bir çatı altında toplanarak geniş kitlelere ulaşabilmesi ile yeni iş fırsatlarının da kapıları açılacak. Her köşesinde dinmeyen eğlenceli faaliyetlerin sunulacağı fuarlar kapsamında düzenlenecek konferanslar da ziyaretçilerin ilgisini çekecek nitelikte. En dikkat çekici yaratıcı etkinliklerin anlatılacağı, sektör trend, teknoloji ve yaklaşımlarının değerlendirileceği konferanslarda eğlencenin dünü bugünü ve geleceği de uzmanlar tarafından aktarılacak.

Türkiye eğlence ve rekreasyon sektörünün ilk ve tek yarışması olan “Shining Star Awards 2018 – Eğlence, Etkinlik ve Rekreasyon Ödülleri ”, bu yıl 5. kez organize edeceğiz. Her yıl ATRAX kapsamında organize edilen ve sektörün daha nitelikli ürün ve hizmetler sunarak toplumsal, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda daha fazla değer yaratmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlediğimiz Shining Star Awards’da da bu yıl çok daha farklı ve gösterişli bir gala gecesi ile sektör profesyonellerini bir araya getireceğiz. ATRAX fuarı ile birlikte düzenlemeye başladığımız EVENT PRO ile de yarışma ve ödül kategorilerimizde bazı değişiklikler söz konusu. Bu yıl iki fuar kapsamında düzenlediğimiz yarışmamız “Eğlencenin Yıldızları” ve “Etkinliğin Yıldızları” olmak üzere iki ana başlık altında toplanıyor.

Bu fuarlardan beklentileriniz ve hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bir kurumun, firmanın ya da bir ülkenin markalaşma çalışmalarında düzenlenen etkinlikler başlı başına bir değer oluşturuyor. Kültürel – sportif – sanatsal etkinlikler, festival, fuar, sergi, konser, gösteri, şov, parti lansman, kutlama, açılış, kurumsal etkinlikler, motivasyon etkinlikleri ve eğlence organizasyonları gibi projeler etkinlik sektörünün büyümesi konusunda itici güç oluştururken sürekli ilerleme gösteren teknoloji ise sektörün gelişimine önemli bir katkı sağlıyor. Bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz EVENT PRO’nun çıkış noktası da eğlence sektörünün daha da canlanması ve bütün olarak değerlendirilmesi amacıyladır. İnanıyoruz ki 2018 yılının yepyeni enerjisiyle düzenleyeceğimiz fuarımızda yakalayacağımız enerji, tüm yıl düzenlenecek etkinliklere ışık tutacak.

Türkiye’de pazarın hareketlenmesiyle birlikte eğlence ve rekreasyon alanlarına yönelik projeler de hız kazanmaya başladı. Projelerini bir an önce hayata geçirmek isteyen belediyeler, oteller, alışveriş merkezleri ve yatırımcılar ihtiyaçlarını gidermek için yeni ürün ve teknolojilerin yer aldığı ATRAX’a bu yıl daha fazla ilgi gösteriyorlar. Piyasalarda ki bu düzelme yurtdışı firmalarının da ilgisini Türkiye’ye çekiyor.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam