Gamze ÖZLÜ: “Yatırımcılarımızı iyi anlayıp, beklentilerine ve hedeflerine uygun, doğru analizler sunuyoruz.” « Mall&Motto

30 Kasım 2023 - 23:12

Gamze ÖZLÜ: “Yatırımcılarımızı iyi anlayıp, beklentilerine ve hedeflerine uygun, doğru analizler sunuyoruz.”

reklam
Gamze ÖZLÜ: “Yatırımcılarımızı iyi anlayıp, beklentilerine ve hedeflerine uygun, doğru analizler sunuyoruz.”
Son Güncelleme :

18 Aralık 2017 - 16:35

277 views
reklam

 

 

Gamze ÖZLÜ
Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı

Gayrimenkul sektörü 2017 yılını nasıl geçirdi? Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gayrimenkul sektörü 2017 yılına hareketli başladı. Ocak ayından bu yana İstanbul’da konut fiyatlarının ve satışlarının arttığını görüyoruz. Sadece 2017’nin ilk yarısında yapılan satışlara bakarak dahi bunu söylemek mümkün. Çünkü Türkiye’de bu yılın ilk döneminde 654 bin 363 konut satışı gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise bu rakam 630 bin 799 olmuştu. TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 yılının Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %28,8 oranında artarak 140.298 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 23.471 konut satışı ve %16,7 ile en yüksek paya sahip oldu. Yani Eylül ayında 140.298 adet konut satıldı. Görüldüğü gibi gayrimenkul sektörünün hızlı başladığı ve hızlı devam ettiği bir yılı geride bırakıyoruz. Konut fiyatlarında ise artış devam etti. Yılın başından bu yana fiyatları incelediğimizde %8 ile %10 arasında satılık konutlarda bir fiyat artışı yaşadığını görüyoruz.
Danışmanlığını yaptığınız yatırımcılara hangi fırsatları değerlendirmesi konusunda tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Gayrimenkule yatırım hem Türkiye’de hem de pek çok ülkede karlı olarak nitelendirilen ve nitekim kârlı olan bir yatırım. Bu yönde yatırım yapmak isteyenlere tavsiyemiz yatırım yapma kararını verdikten sonra hızlı davranmak ancak yatırımın hangi bölgeye yapılacağını iyi seçmek ve iyi analiz etmek. Sonuçta her yatırımcı kârlı bir yatırım yapmak için gayrimenkule yöneliyor. Bunun için doğru yerin tercih edilmesi, sonradan doğacak muhtemel risklerin ve fırsatların çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Aynı zamanda yatırımcının ne amaçla yatırım yaptığının bilinmesi de yapılacak yatırımın yol haritasını çiziyor. Bu konuda bizler de yatırımcılarımızı dinledikten sonra alternatifli planlar hazırlıyoruz ve birlikte analiz ettikten sonra yönümüzü belirliyoruz. Çünkü gayrimenkul günümüzün halen en karlı yatırımı. Satarken de alırken de bunu kârlı bir şekilde yapmanız lazım.

Yeni yılda İstanbul’da yatırımcının yüzünü güldüren ilçeler hangileri olacak?

İstanbul’un iki yakasında da önemli bir oranda değer kazanacak ilçeler var. Özellikle yatırımın kendini amorti etme süresinin en kısa olduğu ilçe olan Gaziosmanpaşa, yatırımcıların odağında olacak ilçelerden biri. Şuan Gaziosmanpaşa’da 1+1 dairelerin fiyatı 380.000 TL’den başlıyor ve kendini amorti etme süresi 17-18 yıl. İstanbul genelinde amorti süresinin 30 yıla kadar çıktığını düşünürseniz Gaziosmanpaşa’ya yatırımın ne kadar karlı olduğunu görebilirsiniz.

Anadolu yakasında ise 1+1 dairelerin 280.000 TL’den başladığı Pendik-Kurtköy bölgesi önemli ölçüde değer kazanacak. Hem önemli ulaşım yolları üzerinde hem de ilçede yeni konut projelerinin hayata geçiyor olması önemli etkenler arasında. Değer kazanan diğer ilçelerden bahsetmek gerekirse İstanbul genelinde Arnavutköy, Maltepe, Kurtköy, Kartal, Tuzla, Sancaktepe gibi bölgelerin değer kazandığını ve değer kazanmaya devam ettiğini söylemek mümkün.

Genel olarak 2018 yılında emlak piyasasına yönelik öngörüleriniz nelerdir?

2018’in emlak sektörünün altın çağı olacağı beklentisi var. Bunun nedenleri arasında da birçok faktör yer alıyor. Çünkü İstanbul’un emlak piyasası son birkaç yıldır ağırlıkta mega olarak nitelendirilen projelere bağlı olarak şekilleniyor. 2018’in ilk aylarında faaliyete geçecek olan 3. Havalimanı, İstanbul’u baştan aşağı değiştirecek olan Kanal İstanbul Projesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, havalimanlarına ulaşımda kolaylık sağlayan metro hatları, bulunduğu ilçelerin emlak piyasasını oldukça hareketlendirecek. Bu projeler doğal olarak fiyatları da yukarı çekiyor ve yaklaşık konut fiyatlarını %30 ile %40 arasında artırıyor. Genel olarak durum böyle olunca yeni yılın emlak sektörünü daha da hareketlendireceğini söylemek mümkün. Hedeflenen konut satışlarına çok yaklaşılacağı bir yıl olarak görülebilir. Ancak şunu da belirtmekte yarar var; konut satışları artarken fiyatlar da artacak. Bu yüzden karlı yatırım yapmak isteyenler erken davranmalı. Bunun için İstanbul’un iki yakasında da cazip seçenekler var. Ancak Anadolu yakasının yatırım anlamında daha fazla ilgili göreceğini düşünüyorum.

Yaptığınız çalışmalardan da biraz bahsedebilir misiniz? Yatırımcılarınız sizi neden tercih ediyor?

İstanbul’un her iki yakasında da profesyonel bir ekiple gayrimenkul yatırım danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Daha çok son yıllarda inşaat sektöründe çok hızlı bir ivme kaydeden Kurtköy-Pendik hattında dikkat çeken projelerin danışmanlığını yapıyoruz. Avrupa yakasında ise ağırlıkta Gaziosmanpaşa’da önemli birçok projenin çalışmalarını yürütüyoruz. Konut ya da arsa almak isteyen yatırımcılara, ev sahibi olmak isteyenlere, ya da sahip olduğu gayrimenkulü satmak isteyenlere hizmet veriyoruz. Portföyümüzde hem yerli hem de yurtdışından önemli yatırımcılar var. Azeriler ve Araplar, Ortadoğu ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri’nden gelen önemli yatırımcılar, emlak sektörüne girmek isteyen ünlü sanatçılar, oyuncular ve sporculara da gayrimenkul alanında yatırım danışmanlığı yapıyoruz.

Bizi tercih etmelerinin nedeni altında öncelikle güven yatmaktadır. Yatırımcılar bizimle çalıştıkça güven duyuyor ve tecrübelerimize inanıyor. Çünkü biz yatırımcılarımızı iyi anlayıp beklentilerine ve hedeflerine uygun doğru analizler sunuyoruz ve yatırımlarını karlı bir şekilde yapmalarını sağlıyoruz. Bugün verdiğimiz kaliteli hizmet sayesinde yatırımcılarını doğru yönlendiren ve her geçen gün büyüyen bir danışmanlık ofisi haline geldik.

 

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam