Ayperi Özyurt: “AVM yönetiminde temel ilke olarak iletişim ve işbirliğini önemsiyoruz” « Mall&Motto

24 Haziran 2024 - 23:23

Ayperi Özyurt: “AVM yönetiminde temel ilke olarak iletişim ve işbirliğini önemsiyoruz”

reklam
Ayperi Özyurt: “AVM yönetiminde temel ilke olarak iletişim ve işbirliğini önemsiyoruz”
Son Güncelleme :

14 Ocak 2018 - 14:08

740 views
reklam

 

 

 

Ayperi ÖZYURT
Antares AVM Müdürü

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1974 yılında Almanya’nın Berlin kentinde doğdum. 1978 yılında Türkiye’ye dönüş yaptık ve liseyi bitirdikten sonra eğitim hayatıma Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde devam ettim. Evliyim, Selen ve Rüya adında 2 kızım var. Mezun olduktan sonra 1997 yılında iş hayatıma sektörün ilk AVM’lerinden biri olan Karum Alışveriş Merkezi’nde başladım. Yıllar içinde edindiğim tecrübe ve bilgi birikimi ile Ankara’nın önde gelen projelerinden olan Antares Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin AVM Müdürlüğü görevini sürdürmekteyim.

2008’de kapılarını açan Antares AVM’yi okuyucularımıza anlatır mısınız?

İsmini Samanyolu’ndaki en parlak yıldızdan alan Antares Alışveriş Merkezi 2008 yılı Mayıs ayında Ankara için bir alışveriş ve yaşam yıldızı olarak doğmuştur. Lokasyon itibariyle Yenimahalle ve Keçiören gibi 2 büyük ilçenin tam ortasında olmamız en önemli avantajlarımızdan biri olmakla beraber; Antares AVM sadece bulunduğumuz bölgeden değil Ankara ‘nın her yerinden ziyaretçi almaktadır. Bunun sebebi alışveriş merkezimizin 222.000 m2’lik hizmet alanı, ferah mimarisi, lokasyonu ve mağaza karmasıdır. 250’ye yakın mağazamızla ziyaretçilerimizin her türlü ihtiyacına alışveriş ve yaşam merkezi olarak hitap edebiliyoruz. Bunun sonucunda her ay 1,2 milyonun üzerinde ziyaretçi ye ev sahipliği yapıyoruz.

Özellikle karşımızda inşaatı hızla devam eden ve önümüzdeki yıl açılması planlanan Avrupa’nın en büyük hastane yatırımlarından biri olan Ankara Etlik Entegre Sağlık Kompleksi ile birlikte bölge olarak şehrin geleceğinde önemli bir rol oynayacağımızı bilincindeyiz.

Çocuk oyun üniteleri ve restoranı ile 4.245 m2’lik alana kurulu Türkiye’nin en büyük bowling salonu olan Rolling Ball Bowling ve 10 salonlu, 2.500 kişilik Cinemaximum sinema kompleksi Antares’in yaşam merkezi olma özelliğini tamamlıyor. Alışveriş merkezinin açık ve kapalı olmak üzere 6.000 araç kapasiteli otoparkı ise ziyaretçilerine konforlu bir alışveriş imkanı sağlıyor.

Marka karmasından ve ziyaretçi profilinden bahseder misiniz?

Antares olarak 5MMigros, Tekzen, MediaMarkt, Teknosa, H&M, LCW, DeFacto, Cinemaximum, Flo, Rossmann, Gratis, Watsons, Mavi, Colins, English Home, Yves Rocher, Nike, Adidas gibi ulusal ve uluslar arası birçok markaya ev sahipliği yapıyoruz. 2018 yılına da sürpriz markalarımız ile merhaba diyeceğiz.

Alışveriş merkezimizin lokasyonu, merkezin konsepti, marka karmamız ziyaretçi profilimizin beğeni ve beklentilerini karşılamaktadır. Ziyaretçilerimize en iyi şekilde hizmet vermeye çalışan güler yüzlü personelimiz ve ekibimizle her zaman öncü olmaya çalışıyoruz.

Antares AVM’yi sosyal bir yaşam alanı olarak görüyoruz. Sosyal yaşamı ve ilişkileri güçlendiren cafeler, sinema, sanat merkezi, eğlence merkezi gibi alanlarla ziyaretçilerimizin yaşamlarında da yer edindiğimizi düşünüyoruz.

Yıl içinde her yaşa uygun çeşitli aktiviteler düzenliyorsunuz. Programı nasıl oluşturuyorsunuz?

Ziyaretçilerimizden gelen talepler doğrultusunda ve yeni trendleri takip ederek etkinlikleri planlıyoruz. Amacımız tüm etkinliklerde ses getirmek ve ziyaretçilerimizi memnun etmek. Bu konuda ekibimiz sürekli yeni fikirler peşinde.

Bugüne kadar Ajda Pekkan, Murat Boz, İrem Derici, Aleyna Tilki ve Emrah Karaduman, Eypio, Sagopa Kajmer, Gökhan Özen gibi pop müziğe katkısı olan değerli sanatçıları konuk ederek ziyaretçilerimizin sevenleri ile birlikte keyifli zamanlar geçirmelerini sağladık.

Minik misafirlerimiz için hafta sonu yapılan eğlenceli aktiviteler ve atölyelerle el becerilerini geliştirirken eğlenceli zaman geçirmelerini sağlıyoruz.

Bunların yanısıra, belediye ve sivil toplum kuruluşları ile ortak hareket ettiğimiz sosyal sorumluluk projelerinde de mutlaka yer almaya çalışıyoruz.

Antares tarafından sadece 2017 yılında 10 sürdürülebilir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirildi. Bu projeler eğitimden çocuk haklarına, ekolojiden insan haklarına, sağlıktan gençlerin sorunlarına kadar birçok farklı temada gerçekleşti.

Parlak yıldız olan adınız gibi Ankara’nın en önemli AVM’lerinden biri olmanızı nasıl sağlıyorsunuz?

Samimi yönetim tarzımız ve hedef kitlemize göre pazarlama projeleri geliştirmek.
2016’nın başlarından itibaren yıllık pazarlama planımız çerçevesinde çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Antares AVM ziyaretçileri ne ‘Daha iyi nasıl hizmet edebiliriz?’ düşüncesiyle ciddi anlamda çok fazla çalışıp uzun dönemli projeler üretiyoruz.

Alışveriş merkezleri açısından durgun geçen yaz döneminde bile çeşitli kampanyalarla hareketli olmaya devam ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz etkinlikleri bir basamak olarak görüp hep daha iyisini hedefliyoruz. Ayrıca müşterilerimizin sadece önemli günlerde değil her zaman özel hissetmeleri için çalışıyoruz.

Biz burada büyük bir ekibiz ve çoğu işimizi dış kaynaklı değil, alışveriş merkezi yönetim kadromuzla yürütüyoruz. Yönetim personeli olarak bir aile gibi olduk, Antares bizim evimiz gibi. İnsanlar evleri için en iyisini ister bizde bu düşünceyle misafirlerimize yaklaşıyoruz.

Bu sebeple biz, bir şeyleri değerlendirirken sonuçların olumlu veya olumsuz olabileceğini öngörebiliyoruz.

AVM yönetiminde olmazsa olmaz kriterleriniz nelerdir?

Bizler profesyonel bir alışveriş merkezi yönetimi olarak, kadromuzu oluştururken uzman, deneyimli ve inovatif olmaya özen gösteriyoruz. Yeni trendleri yakından takip ederek uygulamaya çalışıyoruz. Hem geleneksel yönümüzü korumaya çalışırken hem de yenilikleri hayata geçirmeye çalışıyoruz.

Başarılı AVM yönetiminin sırları nelerdir?

Avm yönetimine dair ‘kısa,orta ve uzun’ vadeli hedefler koyup, gerekli planları yapıp, bu planları doğru bir şekilde uygulamalı; zaman zaman plan ve stratejileri revize etmeliyiz. İşini seven, tecrübeli ve öğrenmeye açık ekiplerle, karmaşık sorunlara yenilikçi çözümler getirerek; şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık, yenilikçilik, tutarlılık, sorumluluk gibi evrensel yönetim ilkelerini hassas bir şekilde samimiyetle uygulamak gerekiyor. Biz AVM yönetiminde temel ilke olarak iletişim ve iş birliğini önemsiyoruz. Çünkü iletişim ile en karışık görünen problemleri bile hızlı ve kolayca çözebiliyoruz. İkinci ilkemiz olarak iş birliği ile hareket ediyoruz. Tüm etkinliklerde iş birliğiyle hareket ederek birimlerimiz birbirlerine destek oluyorlar.

Yönetimimiz, pazarlamanın tüm süreçlerinde müşteriyle ilişki kurarak ihtiyaçları ve zevkleri doğrultusunda kampanyalar düzenlemeye çalışıyor. Perakende sektöründe entegre pazarlama yöntemlerini etkili ve sürekli biçimde uyguluyoruz. Müşteri memnuniyetini ön plana alan yönetimimiz, bu bağlamda Antares sadakat kartı üzerinden yapılan kampanyalarla ziyaretçilerimize hem keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatıyoruz hem de Antares Kart ile kazandırıyoruz.

Kiracı ilişkileri bizim için çok önemli, tüm iş ortaklarımız ile bire bir ilgilenip ilişkilerimizi sağlam temeller üzerine kurmaya çalışıyoruz. Bu temeller bize prestij olarak geri dönüyor. Kiralama evresinde şeffaflık ilkesiyle hareket ediyoruz. 2018 yılında da alışveriş merkezimize uygun ürün ve markaları ziyaretçilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz.

Mağaza doluluk oranları hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’de alışveriş merkezi sektörü perakendenin merkezine dönüşmüş durumda. Perakendenin tüm kollarının yer aldığı tekstilden, mobilyaya, oyuncaktan elektronik eşyalara, mutfak alışverişlerine ve yeme içme yerlerine kadar her şeyin kolaylıkla bir arada bulunabildiği tek nokta. Alışveriş merkezimizde mağaza doluluk oranı ise %98.

Bölgenizdeki diğer AVM’lerden sizi ayıran en önemli 3 özelliğiniz nedir?

Türkiye ‘nin en büyük ilçelerinden biri olan Keçiören de bulunması, yaklaşık 90.000 m2 kiralanabilir alanda oluşturduğumuz mağaza karması ve toplam 6000 araçlık açık ve kapalı otopark kapasitesi.

2018’de hedefleriniz nelerdir, ziyaretçileriniz için yenilikler olacak mı?

2018 yılında Antares ailesine global ve yerli markaların katılması için çalışmalarımız devam ediyor. Daha önce bahsettiğim gibi şehir hastanesiyle artacak talepler ve müşteri memnuniyetinin yükseltilmesi amacıyla AVM’nin genel bakım ve ihtiyaç duyulan alanlarda renovasyonu devam edecektir. Alışveriş merkezimizde her yıl olduğu gibi tüm ziyaretçilerimize; yıl içinde hem keyifli vakit geçirecekleri hem çocuklarına unutulmaz eğlenceler yaşayabilecekleri etkinlikler, her mevsime özel Antares kart kampanyaları ve hediye çekleriyle misafirlerimize hizmet vermeye devam edeceğiz.

Popüler yıldızları dinleme ve tanışma fırsatı yakalayacakları imza günleri,mini konserler,sosyal sorumluluk projeleri ve daha birçok sürprizlerle dopdolu bir yıl yaşatmayı arzu ediyoruz.

Umarım, 2018 yılı bütün olumsuzlukları silecek ve yeni imkânlar yaratacak. Yeni yılın herkese güzellikler getirmesini diliyorum.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam