İrem Akbaş: “Ancak mutlu bir ekip, müşterinin kalbine dokunmayı başarır.” « Mall&Motto

22 Ocak 2022 - 06:25

İrem Akbaş: “Ancak mutlu bir ekip, müşterinin kalbine dokunmayı başarır.”

reklam
İrem Akbaş: “Ancak mutlu bir ekip, müşterinin kalbine dokunmayı başarır.”
Son Güncelleme :

12 Şubat 2018 - 12:55

155 views
reklam

 

 

 

İrem Akbaş
Bamboo AVM Müdürü

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1980 İstanbul doğumluyum. Çocukluk ve gençlik yıllarım İstanbul’da geçti. Bir Karaköy esnafının kızı olmak bu sektördeki ilk temellerimi atmamı sağladı. Üniversitede kamu yönetimi okumuş olsam da profesyonel hayatımda bu sektörü seçerek Boyner Grubu’nda başladım. Hayatıma yön verirken perakendeciliği seçmek şu anda bulunduğum AVM Yöneticiliğine beni taşıdı.

Zafer Plaza’da yönetici olarak aldığım görevin ardından farklı sektörlerdeki deneyimlerim; Honda, Peugeot, Mercedes firmasındaki yönetimi, ağır sanayi sektörü olan Aydın Jantsa Jant Fabrikası’nda üst düzey yönetici olarak çalışmak deneyim ve donanımlarımı pekiştirdi. Karakaşlar Group’a ait Aydın Nazilli Bamboo Alışveriş Merkezi hizmete girdiğinden beri AVM Müdürü olarak görevime devam ediyorum.

Aydın’ın ilçesi Nazilli’nin en büyük alışveriş merkezi Bamboo AVM’yi tanıtır mısınız?

Bamboo Alışveriş Merkezi Aydın Nazilli İlçesi’nde 20 Mayıs 2016’da faaliyete başlamıştır. 53.000 m² üzerine kurulu 26.500 m² kiralanabilir alana sahip bölgenin ve Nazilli’nin ilk ve tek alışveriş merkezidir.

Ulusal ve uluslararası markalara ev sahipliği yapan Bamboo AVM, bereket ve uzun yaşamın merkezi olan Nazilli’ye yakışan modern yaşam stilinin keyifle buluştuğu yer olarak tasarlanmıştır.

Marka karmanız ve ziyaretçi profili hakkında bilgi verir misiniz?

Markalarımız arasında Koton, Defacto, Lc Waikiki, Mavi, Colins, LTB, aksesuar ve ayakkabıda; Flo, Kemal Tanca ev tekstilinde; Madame Coco, English Home, Özdilek market; Migros, yapı market ve teknolojide; Tekzen ve Teknosa gibi anchor mağazalarının yanı sıra Yves Rocher, US Polo, Nike, Watsons gibi 75 markaya ev sahipliği yapmaktadır. Öğle ve akşam yemeklerine kahve sohbetlerinin eşlik etmesi için Köfteci Yusuf, HD İskender, Burger King, Simit Sarayı, Soulmate, Kahve Sokağı Nazilli gibi geniş bir yeme-içme yelpazesi bulunmaktadır.

Lokasyon gereği Aydın-Denizli yolunun üstünde bulunması, şehre yakınlığı, Aydın Merkez ve civar ilçelere olan ideal konumu ile buradan da ziyaretçi çekmektedir. Her segmentten demografik özelliklere sahip olan ziyaretçi ağımız geniştir. Adnan Menderes Üniversite’nin İsabeyli Kampüsüne de çok yakın olması ile de öğrencilerin de uğrak noktası halini almıştır.

Kısa sürede sektöre giriş yapmanıza rağmen bölgede sevilen bir AVM oldunuz. Sizi bu başarıya taşıyan faktörler nelerdir?

Bamboo AVM, Aydın Nazilli gibi güzel bir şehirde başta yeni istihdam imkanı sağlamış, sosyal anlamda da bölgeye yenilik ve canlılık kazandırmıştır. Tercih edilen ve sevilen bir alışveriş merkezi olmamızı sağlayan sebeplerden en önemlisi ise bulunduğumuz merkezde diğer kurumlarla olan iletişimlerimizde ortak hedefte buluşuyor olmamızdır. Bu amaç Nazilli’nin kültürel ve sosyal anlamda gelişmesini hedeflemektedir. Bu doğrultuda birlikte gerçekleştirdiğimiz; etkinlik ve çalışmalar, Nazilli halkı ile Bamboo AVM’yi bir amaçta buluşturmuş ve büyük bir aile olmamızı sağlamıştır.

Düzenlediğiniz etkinliklerle bölgeye renk katıyorsunuz. Etkinlik programınızı oluştururken nelere dikkat edersiniz?

Etkinlikler, şüphesiz alışveriş merkezlerinin farkındalığını arttırarak ziyaretçilerin katılımını sağlamayı amaçlamaktadır. Bamboo AVM olarak gerçekleştirdiğimiz organizasyonlar ve etkinlikler ise Nazilli ve civar çevrelerinde daha önce yapılmamış faaliyetleri içine alır.

Tuning Fest, Nostaljik Sinema Günleri, geleneksel hale getirdiğimiz bu yıl ikincisi düzenlenen Kışa Merhaba Konserleri, yazarların katılımıyla gerçekleştirdiğimiz uzun dönem Kitap Şenliği, bayram, yılbaşı ve özel gün etkinliklerimiz, veliler ve çocuklara yönelik okullarla düzenli olarak ortak yürüttüğümüz çalışmalar, başta yerel sanatçılarımızın resim sergileri, piyano resitalleri, ara dönem gerçekleştirdiğimiz söyleşiler ve daha birçok organizasyon ile beklediğimizin üstünde büyük bir katılım sağlamış ve ziyaretçilerimiz ile aramızda güçlü bir etkileşim kurmuştur.

Sanat ve sanatın her dalında birlikte öğrenerek gerçekleştirmeyi görev ediniyoruz. Bu bölgede daha önce yapılmamış etkinliklerde imzamızı taşımaktan gurur duyuyoruz. Üstlendiğimiz ve ön gördüğümüz misyon, karşılıklı iletişim ile katılımcılarımızın seyirci değil birebir o organizasyona dahil olarak başından sonuna kadar içinde yer almasıdır. İzleyen değil, eyleme dahil olan olmasıdır. Bamboo AVM sadece bir alışveriş merkezi değildir. Çünkü tüketimi değil, üretimi de hedeflemektedir. Kişide bir fikri üretmek, aynı zamanda eylemin sürecini başlatır ve real anlamda gerçeğe dönüşmesinde bir kelebek etkisi yaratır.

Ziyaretçilerimizin bizi benimsemesi, etkinliklerimize dahil olması ve onu besleyen bir kaynaktan bir şeyler öğrenmesi ile karşılıklı bir dönüşüm içinde olmak; yaşam alanları içinde AVM’yi hayatlarına dahil etmesini de sağlamaktadır.

Yönetim olarak bu dönüşlere bakıp gerçekleştirdiğimizin en iyisi yapmayı hedefliyoruz. Her daim daha iyiye bizleri ancak bu bakış taşıyacaktır. İkinci bir Bamboo AVM ise yine bu hedefler doğrultusunda 2019’da İzmir-Urla’da faaliyete geçecektir. Lokasyon olarak İzmir ile Çeşme’yi birbirine bağlayan güzergahta yer almaktadır. 25.500 m² toplam alan üzerine kurulu, 14.500 m² kiralanabilen alana sahiptir.

Başarılı yönetiminin sırları nelerdir?

Yönetimde payı oldukça büyük olan AVM Müdürlerinin başarısını belirleyen en birinci faktör ekibini de aynı heyecan ve coşkuyla yönetmesi ve tüm departmanlarının nabzını eşit tutmasıdır. Ancak mutlu bir ekip, müşterinin kalbine dokunmayı başarır. Ziyaretçi memnuniyetini ön planda tutarak, tanıyarak kampanya ve projeleri, bu doğrultuda geliştirmelidir.Gerçekleştirilecek projelerde ya da müşteri istek görüşleri, anket ve çalışmaları baz alınarak iyileştirilmelidir. Tüm kural alışveriş merkezleri için geçerli olsa da bulunduğu lokasyon içinde yer alan markalar ve ziyaretçi portföyü her biri farklı kabul edilmeli ve ona göre bir yöneltim anlayışıyla hareket edilmelidir. Coğrafi özellikler, ziyaretçi kitlenin sosyal ve kültürel yapısı, demografik özellikleri, gelir düzeyi başta yönetim anlayışı olmak üzere tüm etkinlik ve projeleri değiştiren faktörlerdir. Burada sağlanması gereken yönetim ekibinin ve AVM müşterisinin beklentilerinin bir olması, ortak bir amaçta buluşmasıdır.

Başarıda düzenli, disiplinli ve planlı hayatın önemi çok yüksektir. Yöneticiliğimdeki motivasyonumu sağlayan en büyük desteğim kızım ve ailemin katkıları büyüktür. Ayrıca birlikte çalıştığım ekip arkadaşlarım,bugüne kadar öğrettiklerinden yola çıkarak başarıya ulaştığım Jantsa Jant Fabrikası Genel Müdürüm Nihat Kösemen, şuan birlikte çalıştığımız Koordinatörüm Hüseyin Makri, Petek Petrol İnşaat ve Karakaş Group’a yönetim anlayışım, başarıma sağladıkları destekten dolayı çok teşekkür ederim.

Yoğun bir tempoda çalışan bayan olarak mesleğinizi seçmek isteyenlere önerileriniz nelerdir?

AVM Yöneticiliği, yapabileceklerinizin sınırlarını zorlayan bir meslektir. Bu sınırları zorlamayı başardığınızda elde ettiğiniz doyumun sonu yoktur. Vizyon ve duruşunuzun ortaya çıkardığı somut projelerde, karakterinizin işinizi nasıl etkilediğini görülür. Elinde sihirli bir değneği olan peri gibisinizdir. Dokunduğunuz her şeyi güzelleştirme gücüne sahipsinizdir. Bu mesleği seçen ya da seçmek isteyen bayan arkadaşlarım sabır, sükunet ile birlikte bir evlat yetiştirir gibi bulunduğunuz alışveriş merkezinizi sahiplenerek büyütmek isteyeceklerdir. Yalnız yoğun iş temposundan beslenen karakterde olmaları ve stres yönetimi konusunda uzmanlaşmalarını önermekteyim.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam