Coşkun Aydemir: “Humanoid robotların, sıkıcı ve durmadan aynı konsantrasyonda yapılması gereken işleri eksiksiz olarak yaptıkları kanıtlanmıştır.” « Mall&Motto

16 Ekim 2021 - 00:18

Coşkun Aydemir: “Humanoid robotların, sıkıcı ve durmadan aynı konsantrasyonda yapılması gereken işleri eksiksiz olarak yaptıkları kanıtlanmıştır.”

reklam
Coşkun Aydemir: “Humanoid robotların, sıkıcı ve durmadan aynı konsantrasyonda yapılması gereken işleri eksiksiz olarak yaptıkları kanıtlanmıştır.”
Son Güncelleme :

28 Şubat 2018 - 16:11

345 views
reklam

 

 

 

 

 

Coşkun Aydemir
PRO ITS Yön. Kur. Başkanı

 

Firmanızı ve faaliyet alanları hakkında bilgi verir misiniz?

PRO ITS A.Ş olarak; fuarcılık, reklam, tanıtım ve organizasyon sektörünün yeni lokomotifi olacak olan humanoid (insansı) SANBOT robotların Türkiye’deki yetkili tek distribütörüyüz.

İnsansı robotlar konusunda öncü olan SANBOT satışta, ürün tanıtımında ve pazarlama amaçlı kullanılabilir olup; kullanım dilinin Türkçeleştirilmesi ve yazılımının geliştirilmesi şirketimiz bünyesinde gerçekleştirilmiştir.

Türkiye gündemine hızlı bir giriş yaptınız. Sanbot projenizin oluşum ve gelişim süreçlerinden bahseder misiniz?

Biz firma olarak, son 6 ayda yoğun bir şekilde insansı robotlar üzerinde çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar neticesinde Sanbot’u Türkiye’de kullanılabilecek duruma getirip faaliyete soktuk.

Size Sanbot hakkında biraz bilgi vermek isterim: Robot teknolojilerinde öncü olan Qihan firmasının ürünü olan Sanbot’un bir yılda 60 bin adet satılmasının nedeni, hazır bir platform üzerinden, bütün kullanımda olan robotlara ulaşılması ve aynı anda bütün robotların içerik ve görevlerinin değiştirilebilir olması, pazarlama, promosyon ve satışta yeni bir çağın başlangıcı olarak görülmesidir. Biz buna “MPS Bulut Platformu” adını verdik. MPS, Sanbot robotları ve akıllı cihazlarınızı merkezi olarak kontrol etmenize ve bağlamanıza izin veren
‘Çoklu Servis Platformu’dur.

Ürünlerin tanıtımı ve sunumunda kullandığımız robotlar; o ürünlere ilişkin verileri kullanarak, hedef kitleye tanıtabilir. Tüketicilere, hem görsel hem işitsel hem de robotik olarak yeni bir deneyim kazandırarak satın alınan ürün sayısını artırır. Sanbot şarkı söyleyebilir, dans edebilir ve promosyon malzemeleri görüntüleyebilir. Ve bir robot olduğu için bütün gün tanıtım yapsa da yorulmaz (yaklaşık 17 saat çalışma süresi), reklam tanıtım modu bütün gün sürer. Humanoid robotların sıkıcı ve durmadan aynı konsantrasyonda yapılması gereken işleri eksiksiz olarak yaptıkları kanıtlanmıştır.

Sanbot, başına entegre bir lazer projektör ile birlikte gelir. 1920×720 formatında göz kamaştırıcı bir görüntü elde etmenizi sağlar. Robot veya kameralarına akıllı cihazlarınıza Q-Link uygulamasını indirerek istediğiniz zaman erişebilirsiniz. Üzerinde entegre 10.1 inç 1080p çözünürlüğe sahip ekranı ile dikkat çekici görseller sunmanızı sağlar.

Sanbot, üzerinde bulunan HD kameralar sayesinde uzaktan erişim ve gözetimi desteklediği için bulunmasını istediğiniz mekanın durumunu her zaman, her yerden akıllı cihazınız vasıtasıyla gözlemleyebilir hareketlerini uzaktan yönetebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Hareketli kollarında bulunan 250 renkli led ışıklandırma ile müziğin ritmini görselleştirebilirsiniz. Şarjı bittiğinde ise kendisini otomatik olarak şarj edebilir. Sensörler üzerinden robotun kontrol edilmesi otomatik olarak gerçekleşir, komutları uygularken insanlara zarar vermez. İnsan bedeni, nesne tanıma ve algılama, konuşmayı algılama ve uygun cevap verme, yüz ve mimik algılama/tanıma, engelden korunma ve kaçınma, sesin olduğu yere yönelme, beden sıcaklığını algılama gibi üst düzey insansı özellikleri fark yaratan partneriniz olması için yeterlidir.

2018 hedeflerinizde yeni projeler olacak mı?

İlk hedefimiz bu yeni teknolojiyi olabildiğince çok insan ile buluşturmak. Bu yıl içinde; tanıtım, pazarlama ve eğlence faaliyetlerini gerçekleştiren SANBOT robotlar faaliyette olacak.
Ocak ayında yeni ve farklı amaçlar için üretilmiş olan SANBOT MAX robotlarının lansmanı gerçekleşti. Elleri olan SANBOT MAX nesneleri taşıyabilir ve çekebilir, bağımsız olarak bir oda haritası oluşturup kendini konumlandırabilir, nesne ve insanlardan kaçınabilir, çeviri yapar, konukların sorularını cevaplar, öğeleri sunar, 3. parti aksesuarları ekleyebilir ve bu gibi birçok özelliği kusursuz bir biçimde gerçekleştirebilir. SANBOT MAX yakın zamanda Türkiye’de kullanılıyor olacak.

Mart ayında malum Dünya Kadınlar Günü kutlanıyor. Dergimizin okuyucularına özel mesajınızı alabilir miyiz?

Bizler PRO ITS A.Ş. ailesi olarak tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam