H. Barış Özcan: “Çağı yakalamak ve hedef kitleyi adapte edebilmek önemlidir.” « Mall&Motto

24 Şubat 2024 - 16:27

H. Barış Özcan: “Çağı yakalamak ve hedef kitleyi adapte edebilmek önemlidir.”

reklam
H. Barış Özcan: “Çağı yakalamak ve hedef kitleyi adapte edebilmek önemlidir.”
Son Güncelleme :

28 Şubat 2018 - 16:19

596 views
reklam

 

 

 

H. Barış Özcan
Capacity AVM Genel Müdürü

 

Bize AVM’nizi tanıtır mısınız?

Bakırköy’ün merkezinde yer alan Capacity, Kasım 2007 tarihinde kapılarını açarak, Türkiye’nin en seçkin ve popüler alışveriş merkezlerinden biri haline geldi. Üst düzey marka karması ve özgün çizgisiyle hedeflediği müşteri profilini kısa zamanda yakalayarak yıllık ortalama 22 milyon kişiyi misafir etmektedir.

200’ü aşkın markasıyla, her biri ayrı bir yaşam alanı olarak dizayn edilmiş ferah 4 kattan oluşan şık bir mimariye sahip. Mağazaları ve café restoranları yanında 9 sinema salonu, 2 bin 500 araçlık kapalı otoparkı bulunan Capacity, günlük ortalama 50 bin ziyarete ev sahipliği yapmaktadır.

Sizce Z kuşağının pazarda etkin rol almasıyla yakın gelecekte AVM’ler de nasıl değişimler yaşanacak?

90’lı yıllarda doğan, hızlı öğrenen ve gelişim gösteren, teknolojiyle iç içe kişilerden oluşan Z kuşağı bilginin ve zamanın hızına çok kolay adapte olabilmeleriyle dikkat çekmektedir.

Gelişen teknoloji ile birlikte AVM’lerin de bu sürece adapte olması önemli hale gelmiştir. Teknolojinin fayda gösterebileceği sistemleri etkinlik planlamalarına adapte etmek, sosyal medya doğru ve aktif kullanımı ve markalar ile müşteriler arasındaki iletişimin kolay sağlanması için gerekli düzenlemeleri hayata geçirmek gerekmektedir. Çağı yakalamak ve hedef kitleyi adapte edebilmek önemlidir.

Teknoloji hızla gelişiyor, bununla birlikte dijital ortamdaki satışların artması sizce AVM’leri nasıl etkileyecek?

Alışveriş merkezleri, misafirlerini markaları ile buluşturmak amacıyla satış ve pazarlama aktivitelerine yer vererek cazibeyi arttırmaya çalışmaktadır. Bu doğrultuda oluşturulan etkinlikler ve kampanyalar ile müşterinin alışveriş merkezi ziyareti sağlanmaktadır. Marka ile müşterinin buluşması da bu etki ile birlikte artış göstermektedir.

Örneğin; alışveriş merkezinin oluşturduğu sosyal medya yarışmasına AVM’ye gelmeden katılabilirsiniz, ancak yarışmada kazanılan hediyeyi alabilmek için mutlaka alışveriş merkezinin ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Nitekim online alışveriş uygulaması ile markalara ulaşan misafirler de dokunmadan yapılan alışveriş sebebiyle memnuniyetsizlik yaşanması vs. gibi birçok sebeple markaya geri dönüş yaparak ziyaret etmek durumunda kalabilir.

Teknoloji ne kadar hayatı kolaylaştırsa da markaya gerçek anlamda dokunamadan, ortamda bulunmadan gerçekten istenilen memnuniyetin sağlanması mümkün olamamaktadır. Bu sebeple dijital olarak hızlı iletişim, seçeneklerin detaylı olarak görülebilmesi alışverişte kolaylık olsa bile alışveriş severlerin tam istenilen tatmini yaşayamamalarına sebep olabilir.

Sürecin bir etkileşim yaratmış olduğu kesindir, ancak alışveriş merkezinin yaratmış olduğu sinerjiyi çok fazla etkileyebileceğine inanmıyorum.

Sosyal medyanın yükselişi ile birlikte müşteri ile birebir iletişim kurma imkanı doğdu. AVM’ler bunu nasıl değerlendirmeli?

Misafirlerinin isteklerini, taleplerini ve şikayetlerine hızlıca ulaşabilmek ve bu süreçte doğru bilgi aktarımını sağlamak açısından olumlu değerlendirmekteyim. Doğru iletişim olarak değerlendirerek sadakat yaratacak yönde çalışmalar yapılmalıdır.

Mart ayının bir diğer önemi malum 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, AVM olarak kadınlara yönelik uygulamalarınız var mı? Bugüne özel nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde anne ve çocukların buluşacağı çok özel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor olacağız. Kadınlar Günü’ne özel sohbetler ve çocuklara yaratıcı atölyeler gerçekleşecek.

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam