Salih Tolan: “Alışveriş merkezleri teknolojinin kalbinin attığı daha modern ve kurumsal yapılar haline gelecektir” « Mall&Motto

13 Nisan 2024 - 22:56

Salih Tolan: “Alışveriş merkezleri teknolojinin kalbinin attığı daha modern ve kurumsal yapılar haline gelecektir”

reklam
Salih Tolan: “Alışveriş merkezleri teknolojinin kalbinin attığı daha modern ve kurumsal yapılar haline gelecektir”
Son Güncelleme :

28 Şubat 2018 - 12:27

200 views
reklam

 

 

 

Salih Tolan
Plato AVM Genel Müdürü

 

Bize AVM’nizi tanıtır mısınız?

Sultanbeyli ilçesinin en yoğun noktası olan Fatih Bulvarı üzerinde bulunan Plato Alışveriş Merkezi, Hükümet Konağı, Kültür Merkezi, Belediye binası ve İlçe Kaymakamlığı’na komşudur. 20 bin m2 kiralanabilir alanı ve 80 mağazasıyla yılda ortalama 5 milyona yakın ziyaretçi ağırlamaktadır.

Sizce Z kuşağının pazarda etkin rol almasıyla yakın gelecekte AVM’lerde nasıl değişimler yaşanacak?

Z kuşağı, bilgiye erişim konusunda hassas, şeffaf ve sosyal yapılara önem veren ayrıca her alanda gelişimi yakından takip eden gençlerin kuşağı aslında. AVM’ler bu kitlenin beklentilerini anlamak ve ihtiyaçlarına cevap verebilmek için günün gerekliliklerine göre kendilerini revize ederek her zaman güncel olmak zorunda. Zira günümüzde düzenlenen interaktif etkinlikler, sanal gerçeklik gösterileri, AVM içinde yol gösteren bilgisayarlar, biletsiz otopark sistemleri vb. birçok uygulama ziyaretçilerin daha etkin, pratik ve eğlenceli zaman geçirmesine katkı sağlıyor. Zaman ilerledikçe ve Z kuşağının iş gücüne yönetici kademelerinde sağlayacağı katkılarla alışveriş merkezleri teknolojinin kalbinin attığı daha modern ve kurumsal yapılar haline gelecektir.

Teknoloji hızla gelişiyor, bununla birlikte dijital ortamdaki satışların artması sizce AVM’leri nasıl etkileyecek?

Dijital pazarlama, bazı kategorilerde sıcak satışın önüne geçmek üzere ancak hatırı sayılır bir oranda tüketici, satın alacağı ürünleri hala dokunarak ve deneyerek alma eğiliminde. Stok, teşhir ve personel maliyetlerinin, minimum düzeyde olduğu dijital satışın, fiziki mağazaları ortadan kaldıracağı görüşü ise, amazon.com, aliexpress.com gibi dünyada dijital satış konusunda zirvede bulunan firmaların fiziki olarak mağaza açmaya başlamaları ile değişmeye başladı. Sürekli yenilenen ürün gamını görmek ve test etmek isteyen müşterileri güvenli ve kaliteli bir ortamda aradıkları ürünlerle buluşturan AVM’ler vazgeçilmez olma özelliğini koruyacaktır.

Sosyal medyanın yükselişi ile birlikte müşteri ile birebir iletişim kurma imkanı doğdu. AVM’ler bunu nasıl değerlendirmeli?

Sosyal medyanın etki alanı her geçen gün daha da genişliyor. İnsanlar artık günlük haberleri bile gazeteler ve televizyonlar yerine çoğu zaman sosyal medyadan takip ediyorlar. Bu sebeple, pazarlama stratejilerini oluştururken sosyal medya kullanımına büyük önem vermek gerekiyor. Özellikle toplumun önemli bir kesimini oluşturan Z kuşağı ile daha kolay iletişime geçilmesine de olanak tanıyan sosyal medya, AVM’lerin kampanya ve etkinliklerinde daha interaktif olmalarını ve ziyaretçilerine gerek pazarlama gerekse iletişim anlamında çok daha yakın ve erişilebilir olmalarını sağlıyor.

Mart ayının bir diğer önemi malum 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, AVM olarak kadınlara yönelik uygulamalarınız var mı? Bugüne özel nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Kadınlara yönelik şiddetin önüne geçmek ve kadınlarımızın bu toplumun bel kemiğini oluşturduğunu vurgulamak için İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla bilgilendirme standları kurmayı ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak ebru sanatı ile kadınlarımızın tanışması amacıyla hafta boyunca ücretsiz eğitimler vererek yapılan çalışmaları AVM’mizde sergilemeyi planlıyoruz. Ayrıca o haftaya özel olarak Saygı Hastanesi iş birliğiyle sağlık günleri düzenleyecek ve 8 Mart günü bayan ziyaretçilerimize karanfil hediye edeceğiz.

Kadınlar, estetik bakış açılarıyla hayatımıza renk katan, annelik duygularıyla toplumu ahlaki ve yapısal olarak disipline eden kutsal varlıklardır. Bu vesileyle tüm dünya kadınlarının Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam