Alper Çiğdemci: “Her zaman daha iyisini nasıl yaparız düşüncesi ve arayışı içerisindeyiz” « Mall&Motto

30 Kasım 2023 - 07:32

Alper Çiğdemci: “Her zaman daha iyisini nasıl yaparız düşüncesi ve arayışı içerisindeyiz”

reklam
Alper Çiğdemci: “Her zaman daha iyisini nasıl yaparız düşüncesi ve arayışı içerisindeyiz”
Son Güncelleme :

09 Nisan 2018 - 15:26

337 views
reklam

 

 

Alper Çiğdemci
Özdilek Center Müdürü

 

Özdilek Center hakkında bilgi verir misiniz?

Özdilek Center, 2014 yılının Eylül ayında İstanbul Levent’te faaliyete geçen alışveriş merkezi, Otel ve İş Merkezi’nden oluşan bir karma kullanım projesidir.

Özdilek Center bünyesinde yer alan ÖzdilekPark İstanbul Alışveriş Merkezi, 45.000 m2’lik kiralanabilir alanda 165 mağaza ve yeme-içme noktası ile hizmet sağlamaktadır. ÖzdilekPark İstanbul, misafirlerimizin rahat ve konforlu anlar geçireceği bir yaşam merkezi olarak tasarlandı. Her türlü ihtiyacı karşılayabilecek şekilde oluşturulan marka karması, Özdilek Hipermarket, elektronik market, çocuk eğlence alanları, Cinetime sinemaları ve bin 500 kişi oturma kapasiteli yeme-içme alanları ile gün ışığı ferahlığı ve kolay erişim sağlanabilen kat planlaması sayesinde açıldığı günden bu yana ziyaretçi sayılarını her yıl ortalama %10-15 oranında artırmaktadır.

Aynı çatı altında yer alan kiralama süreçlerini ve profesyonel bina yönetimini üstlendiğimiz River Plaza, 36.000 m2 kiralanabilir ofis alanına sahiptir. River Plaza’da sağlanan üst düzey güvenlik ve tam otomasyonlu bina yönetim sistemleri sayesinde kullanıcılarımıza verimliliği yüksek ve konforlu bir çalışma ortamı sağlıyoruz. 2.000 kişi çalışma kapasiteli Ofis binamızda; Bankacılık ve Finans, Hukuk, Enerji, Danışmanlık, Perakende, İlaç ve İnsan Kaynakları sektörlerinde faaliyet gösteren uluslararası ve yerli öncü firmaların yanı sıra Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Finansal Kurumlar Birliği gibi ülkemizde ekonomi alanında yön verici kuruluşlar ile iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz.

Wyndham Grand İstanbul Levent ile iş, toplantı ve tatil amaçlı seyahat eden misafirlerimizin tüm beklentilerini karşılayacak hizmetler sunuyoruz. Farklı kategorilerde özel tasarlanmış 389 odası, 1200 kişilik kapasiteye sahip 23 farklı alternatif sunabilen toplantı salonları ve 7.900 m2 alana sahip Qualitasspa Sağlıklı Yaşam Merkezi ile ideal çözümler üretebiliyoruz. Otelimiz çok kısa zamanda özellikle iş dünyası için İstanbul’un en çok tercih edilen otelleri arasında yerini aldı. 2016 yılında Kongre, toplantı ve etkinlik alanında endüstrinin en önemli organizasyonu olan 4. ACE of M.I.C.E Ödül Töreni’nde “Marmara Bölgesi En İyi Toplantı Oteli” ödülüne layık görüldü. Wyndham Grand İstanbul Levent, 2017 yılında World Tourism Forum’da En İyi Konferans ve Kongre Oteli seçilerek başarılarına bir yenisini daha eklemiştir.

Özdilek Center tüm birimleri ile Amerika Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen dünyada en yaygın kullanılan yeşil bina değerlendirme ve sertifikasyon sistemi olan LEED derecelendirme sisteminde belirtilmiş çevre şartları ve performansı karşılamak üzere tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Değerlendirme süreci sonunda LEED Gold Sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Lokasyon olarak oldukça önemli bir noktada yer alıyorsunuz. Sizce bunun avantajları ve varsa dezavantajları nelerdir?

İstanbul’un en önemli iş merkezi bölgesi Levent’te yer alıyoruz. Şüphesiz ki en büyük avantajımız kolay ulaşılabilir olmamız. Yenikapı-Hacıosman ve Levent–Hisarüstü metro hattına direk bağlantımız var. İki boğaz köprüsü ve çevre yoluna kolay erişim sağlanabilen Büyükdere Caddesi’nin merkezinde bulunmaktayız. Bize yakınlığı 5 km’lik mesafe de yaşayan 1.250.000 kişilik yerleşik nüfusa direkt hitap edebiliyoruz. Ayrıca çevremizde yürüme mesafesinde yer alan birçok iş merkezi çalışanlarının öğle araları ve iş çıkışlarını değerlendirebileceği bir noktada konumlanıyoruz.

Bu yoğun nüfusun ve trafiğin oluştuğu bölge içerisinde 13 farklı alışveriş merkezi ile çok sayıda otel ve iş merkezi alternatifleri yer alıyor. Bu durum dezavantaj gibi görünsede bu rekabetin içerisinde yer almak, her zaman daha dinamik bir şekilde ‘daha iyisini nasıl yaparız’ düşüncesi ve arayışı içerisinde olmamıza katkı sağlıyor. Bu sayede Özdilek Center açıldığı günden bu yana AVM, Otel ve İş Merkezi alanında şehrin dinamiklerine önemli katkılar sağlamaya devam ediyor.

Özdilek Center bünyesindeki ÖzdilekPark İstanbul AVM’nin sizce en çok tercih edilme sebepleri nelerdir?

Bir alışveriş merkezinin müşteriler tarafından tercih edilmesinin başlıca nedenleri, modadan yemeğe, teknolojiden eğlenceye birçok ürün ve marka ile sunmuş oldukları alternatifler ve AVM’nin sahip olduğu ambiyans, oluşturduğu konsept, misafirlerine yönelik olarak düzenlediği aktiviteler, sinema salonlarının rahatlığı ya da otopark alanının düzeni olarak karşımıza çıkıyor.

Bu hususları sürekli olarak sağlamaya çalışmak ile birlikte misafirlerimizin her türlü ihtiyacının “Koşulsuz Müşteri Memnuniyeti” ilkesi ile karşılandığı, 7’den 70’e her yaşta tüketiciye hitap eden bir sunumla müşterilerimizin hayatlarına dokunmayı hedefliyoruz. Misafirlerimizin ihtiyaçlarını gidermesinin yanında, vakit geçirmekten keyif alabilecekleri, samimi ve sıcak bir ortamda hissetmelerini sağlamaya özenle dikkat ediyoruz.

ÖzdilekPark İstanbul AVM olarak X. AYD Kongresi’nde ödül almaya hak kazandınız. Bu başarıdaki en önemli faktörler nelerdir?

AYD ve Soysal iş birliğiyle gerçekleştirilen Alışveriş Merkezleri Hizmet Kalitesi Benchmark Projesi kapsamında, yıl boyu; güvenlik, temizlik, otopark, WC ve ortak alanlar gibi fiziksel koşulların ve hizmetin değerlendirildiği gizli müşteri raporlamaları sonuçlarına göre verilen “Alışveriş Merkezleri Hizmet Başarı Ödülleri”ni hizmet vermeye başladığımız günden bu yana 3. kez üst üste almaya hak kazandık. Özellikle bu başarının sürekli olması ve gizli müşteri değerlendirmeleri sonucunda misafirlerimizin deneyimleri ile bu ödüle layık görülmemiz bizleri çok mutlu ediyor.

Bu başarıdaki en büyük faktör ekip olarak, 1971 yılından bu yana oluşan, sağlam temellere dayalı Özdilek Kurumsal Yönetim anlayışı ve Özdilek’in perakende ile AVM sektöründeki bilgi birikimi ve tecrübesi ile hareket ediyor olmamız.

Hizmette kalite anlayışını her zaman ön planda tutmayı hedefliyoruz. Sahadaki tüm operasyonlarımızı kendi bünyemizde çalışan ekip arkadaşlarımız ile sağlıyoruz. Onların kurum bağlılığı ve çalışmalarında göstermiş oldukları çabalar da bu başarı da yadsınamaz. Ayrıca İnsan Kaynakları Yönetici Yetiştirme Programları ile kendi bünyemizde kurum kültürünü benimsemiş yöneticiler yetiştiriyoruz. Bu sayede, amatör ruhla çalışan profesyonel yöneticiler işini coşku ile birleştirebiliyor. Özdilek logosunun yer aldığı her işletmemizde bu heyecanı ve coşkuyu hissedebilirsiniz.

Özdilek Center olarak çok geniş çalışma alanınız var. Koordinasyonu nasıl sağlıyorsunuz?

Öncelikle hedefimiz dürüstlük ve saygıyla iç içe geçmiş sıcakkanlı bir çalışma ortamı oluşturabilmek. Bununla birlikte yönetici arkadaşlarımız ve ekip çalışanlarımızdan beklentimiz her konuda yüksek iletişim içerisinde çalışmalarını yürütmeleridir.

Ekibimizin koordinasyonunu sağlarken bir işi tanımlamadan önce empati yaparak işin zorluğunu ve mevcut imkanları değerlendirerek termin sürelerini ve yol haritalarını belirliyoruz. Sonrasında ise çalışanlarımıza özgür ve işe katma değer kazandıracak çalışma imkanları sağlıyoruz. Gerekli durumlarda ise sahada omuz omuza vererek desteğimizi her zaman hissettirmeye çalışıyoruz.

Başarılı yönetimde pazarlama faaliyetlerinin de büyük etkisi oluyor. AVM olarak özellikle çocuklara yönelik etkinlikler ve büyüklere özel hediyeli kampanyalar düzenliyorsunuz. Bu programları hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Pazarlama faaliyetlerimizi planlarken öncelikle farklı alanlarda hedef kitlelerimizi belirliyoruz. Belirlediğimiz hedef kitlelerinin alışveriş merkezimizden mutlu ayrılabilmesi için yıllık pazarlama stratejilerimizi ve etkinlik programlarımızı oluşturuyoruz.

Pazarlama stratejilerimizi belirlerken misafirlerimizin gerçekleşen etkinliklere katılım sağlamalarını hatta bir hatıra, arkadaş çevrelerine anlatacakları bir deneyim sunmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda misafirlerimiz ile etkileşim sağlayabilecek sosyal sorumluluk projeleri içeren konuları gündemimize alıyoruz. Yıl bazında düzenlenen büyük hediyeli kampanyalarla birlikte birçok farklı özel günde misafirlerimizi, anında verilen ve özel gün konseptine uygun hediyeler ile alışveriş merkezimizden uğurluyoruz.

Son olarak 2018 yılında İstanbul Ofis Piyasası’ndaki gelişmeleri nasıl görüyorsunuz?

2017 yılı Ofis sektöründe bir duraklama yılı olarak geride kaldı. Geçen sene İstanbul Ofis Piyasası’nda görülen talep daralmasının en önemli nedeni yabancı şirketlerin yatırım ilgisindeki düşüştü. Artan ofis arzıyla birlikte sektördeki boş ofis oranlarının artış göstermesi de bu duraklama algısını desteklemiştir.

2018 yılı ilk çeyrekte görülüyor ki geçen yıl taşınma planlarını 1 yıl erteleyen firmalar tekrar ofis arayışı için piyasanın nabzını yoklamaya başlamış durumdalar. Ayrıca yabancı yatırımcılar da 2017 yılının aksine hazır ofislerden ayrılıp ofis kiralama işlemi gerçekleştirecekler. 2018 yılının ofis piyasası için daha olumlu sonuçlar ortaya koyacağını düşünüyorum. Özellikle yabancı yatırımcılar için ofis piyasasındaki geniş arz içerisinde A Sınıfı binalar ön plana çıkacaktır. Projelerde binada tek mal sahibinin bulunması, ofis katlarının brüt/net verimliliği ve çalışanlarının konforu için toplu taşıma ağına yakınlık, yeme-içme alanları alternatiflerinin bulunması, market ve kuru temizleme gibi sosyal olanaklar tercihleri olumlu yönde etkilemektedir.

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam