Gazi Görkem Okar: “Tüketicilerimiz AVM’lerde geçirdikleri süre içerisinde tüm ihtiyaçlarını gidermeye başladı” « Mall&Motto

25 Şubat 2024 - 12:36

Gazi Görkem Okar: “Tüketicilerimiz AVM’lerde geçirdikleri süre içerisinde tüm ihtiyaçlarını gidermeye başladı”

reklam
Gazi Görkem Okar: “Tüketicilerimiz AVM’lerde geçirdikleri süre içerisinde tüm ihtiyaçlarını gidermeye başladı”
Son Güncelleme :

09 Nisan 2018 - 16:18

320 views
reklam

 

 

Gazi Görkem Okar
Brandium Yaşam ve Alışveriş Merkezi
Genel Müdür Yardımcısı

 

Sizce hızla büyüyen online perakendecilik ile fiziksel mağazaları neler bekliyor?

Online perakendecilik büyümeye devam etse de tüketicilerimiz fiziksel mağazaları daha fazla tercih etmektedir. Artan mağaza sayıları ve artan AVM yatırımları da bunu göstermektedir. Fakat online perakendecilik gittikçe fiziksel mağazaların kâr paylarına yaklaşmaya başlamıştır. Bu durum online perakendeciliğin de yadsınamaz bir gerçek olduğunu göstermektedir. Fakat günümüzde online perakendecilik ile fiziksel mağazalar hibrit olarak çalışmaktadır. Yeri geldiğinde tüketiciler online’dan aldıkları bir ürünü mağazadan değiştirebiliyorlar ya da teslim alabiliyorlar veya fiziksel olarak mağazada deneme yapıp online’dan alabiliyorlar. Bu durum karşımıza hibrit yaklaşımını çıkarmaktadır.

Fiziksel mağazaların durumlarını korumaları için nasıl önlemler almaları gerekir?

Fiziksel ya da online fark etmez tüm mağazalar tüketici davranışlarını temel almalıdır. Sırf fiziksel olarak baktığımızda mağazanızın dizaynından tanzim, teşhir çalışmalarınıza kadar her şey tüketicilerin davranışları temelli olmalıdır. Tüketicinin davranışlarını önemsemek yerine onların algılarını kapayan çalışmalara imza atarsanız fiziksel olarak da mağazanın kapanmasına sebep olursunuz. Bunu günümüzde de oldukça çok görmekteyiz. Işıklandırması, ürün yerleşimi, mağaza tasarımı, müzik sistemi bile etkisiz/verimsiz olan neredeyse tüm mağazalar kısa sürelerde kapanmakta ve ciddi faturalar ödemektedir.

AVM trendlerine bakıldığında, fast food alanlarının önem kazandığı görülüyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tüketicilerimiz AVM’lerde geçirdikleri süre içerisinde tüm ihtiyaçlarını gidermeye başladı. Eskiden sadece alışveriş yapıp çıkan tüketicilerimiz artık AVM’leri bir yaşam ve kaliteli zaman geçirme alanı olarak görmektedir. Bu durum da insanların en temel ihtiyacı olan yeme-içme sektörünü etkilemiştir. Sektör içerisinde aynı segmentte bile onlarca marka olması bu durumu özetlemektedir. Özellikle yeme-içme alanında belirli popüler caddelerde ve mahallelerde ünlenmiş markaların bile AVM’lere girmesi gelinen noktayı göstermektedir.

AVM trendlerinde tasarım ve mimarinin önemi nedir? Sizce nasıl olmalıdır?

Mağaza atmosferinin önemi yıllar önce yapılan akademik çalışmalarla vurgulanmış ve halen gerek akademik gerek teorik çalışmalarla vurgulanmaya devam etmektedir. Tüketicilerin satın alma davranışlarında mağaza atmosferinin yeri neredeyse en büyük paylardan biri olma özelliğini taşıyor. Hal böyle olunca birçok mağazadan oluşan AVM’lerin de bu duruma kayıtsız kalması beklenemez. Atmosferi oluşturan en önemli kısımlardan biri olan tasarım ve mimari, tüketicilerin davranışlarını temel almalıdır. Örneğin tüketicilerinizin açık hava ağırlıklı mı yoksa tamamen kapalı bir AVM mi istedikleri yine tüketicilerden alınacak fikirler/talepler ile oluşturulmalıdır.

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam