Migros Genel Müdürü Özgür Tort: “Et ve Süt Kurumuna da bakanlığımıza da başvurumuzu ilettik” « Mall&Motto

25 Şubat 2024 - 11:18

Migros Genel Müdürü Özgür Tort: “Et ve Süt Kurumuna da bakanlığımıza da başvurumuzu ilettik”

reklam
Migros Genel Müdürü Özgür Tort: “Et ve Süt Kurumuna da bakanlığımıza da başvurumuzu ilettik”
Son Güncelleme :

10 Nisan 2018 - 14:04

295 views
reklam

 

 

Migros Genel Müdürü Özgür Tort, Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet göstermeye başlamalarına rağmen Et ve Süt Kurumu’nun sağladığı etlerin satışını yapamadıklarını belirterek, “Et ve Süt Kurumuna da bakanlığımıza da başvurumuzu ilettik.” dedi

Migros Ticaret AŞ Genel Müdürü Özgür Tort, Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet göstermeye başlamalarına rağmen Et ve Süt Kurumu’nun sağladığı etlerin satışını yapamadıklarını belirterek, “Daha önceki yıllarda olduğu gibi altyapısı hazır olan tüm perakendecilerin bu dağılıma erişmesi önemlidir. Bu anlamda Et ve Süt Kurumuna da bakanlığımıza da başvurumuzu ilettik.” dedi.

Tort, Migros Ticaret AŞ’nin geçen yılki performansı ve yeni döneme ilişkin hedeflerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Migros’un, 2017 yılında yüzde 39’luk büyüme ile 15,3 milyar TL ciro yaparak son 11 yılın rekorunu kırdığını kaydetti.

Müşterilerin 2017 yılında Migros’taki alışverişlerini 11 ilin toplam market harcaması kadar büyüttüğünü ifade eden Tort, şunları söyledi:

“2017 Migros için bir dönüm yılı oldu. Kipa ve Tazedirekt’i bünyemize katarak son yıllardaki büyüme hızımıza daha da ivme kazandırdık. 4 yılda iki kat büyüme hedefimizin temellerini çok sağlam attık. Kipa hariç organik büyümemizle de dünya perakendesinde iyi örnekler arasında yer aldık. Kipa entegrasyon sürecimiz ise çeviklik, hız ve verimlilik açısından ders konusu olacak niteliktedir. 168 mağazayı yalnızca bir günde bünyemize kattık.

Kipa uzun zaman sonra bizimle birlikte yeniden ibresini karlılığa çevirdi. Uyum Market’i devralmak için anlaşma imzalayarak 2018 yılına da hızlı bir giriş yaptık. 2018 yılının henüz başında kendi büyüme gücümüz ve yarattığımız verimlilikle yeni bir devralma anlaşması imzaladık. 53’ü İstanbul, 3’ü Tekirdağ’da olmak üzere Türkiye’deki 56 tüm Uyum Market mağazaları ve Antalya’daki 17 Makro Market mağazalarını devralmak üzere adım attık. Sürdürülebilir büyüme anlayışımızla yatırımlarımıza devam etmeyi hedefliyoruz.”

Tort, gelecek yıl Migros’un 65. yılını kutlayacaklarını hatırlatarak, “Bugün hep birlikte, ‘64,5’ kapısından geleceğe giriyoruz. Biz bu topraklardaki en deneyimli perakendeci olduğumuz kadar yenilikçilik anlayışımız ve geleceği bugünden sunabilme becerimizle de en enerjik perakendeciyiz.” dedi.

Migros’un 64 yıllık hikayesinin sırrının merak olduğunu anlatan Tort, Migros’un 45 bin çalışanının ortak özelliğinin perakendeye duyduğu merak olduğunu dile getirdi.

Tort, Migros’un hane erişiminin yüzde 80 olduğuna işaret ederek, “Merak anahtarı Migros’a 64 yılda 64 milyonun kapısını açtırdı. Her sabah yurt içindeki bin 898 mağazamızda müşterilerimize günaydın diyoruz. Tedarikçilerimiz ve çalışanlarımızla her gün 1 milyon kişinin elinin değdiği, emeğinin geçtiği ürünlerimiz 64 milyonun evine giriyor. Perakende sektörünün ekosistemi içinde bulunan her kesimi kucaklayan ve katkı sağlayan hizmet anlayışımızla çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

– “Bugün satışa sunduğumuz 100 üründen 40’ını yeni ürünler oluşturuyor”

Tort, Migros’un Türkiye’nin markası olduğunu, sebze meyveden, ete, markalı ürünlerden, özgün markalı ürünlere kadar çok geniş bir ürün yelpazesi sunduklarını vurgulayarak, “Türkiye’nin 81 iline, 38 bin çeşit ürünü beraberimizde götürüyoruz. Migros mağazaları aynı zamanda tedarikçilerimizin de sahnesi. Markalar rekabet içinde, tüketiciye hep daha iyisini sunarak tercih edilmek için yarışıyor. Bugün satışa sunduğumuz 100 üründen 40’ını yeni ürünler oluşturuyor.” dedi.

Migros’un müşteri odaklı hizmet anlayışının ana ekseninde tüketicinin bütçesine daha fazla katkıda bulunabilme çabasının olduğunu söyleyen Tort, sözlerine şöyle devam etti:

“Migros olarak, müşterilerimizin kalbine ve cebine hitap etme iddiamızı ortaya koyduk. Son 3 yılda kaliteden ödün vermeden, özgün markalı temel ihtiyaç ürünlerinde piyasadaki en iyi fiyatı sunarak ve tüm ürün gruplarında yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz kampanyalarla iddialı bir ucuzluk sağladık. Bu çabamızla tüm gıda ürünlerinin ortalama fiyatını yüzde 11 aşağı çektik. Sunduğumuz avantajlı fiyat ve kampanyalarla, yıl boyunca gıda alışverişini Migros’tan yapan bir müşterimiz, bir aylık alışverişini bedavaya getirmiş oldu.”

– “Et ve Süt Kurumuna başvurumuzu ilettik”

Tort, Migros’un müşterilerinin değişen ihtiyaç ve taleplerini yakından takip ettiğini belirterek, “Türkiye’deki en fazla meyve, sebze, et ve taze unlu mamulleri satan perakendeciyiz. Müşterimiz Türkiye’nin en büyük et işleme merkezi olan kendi tesisimizde işlediğimiz yerli besi ve sağlıklı kırmızı ete büyük rağbet gösterdi. Yerli çiftçimiz de bundan kazanç sağladı. Ancak Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet göstermeye başlamamıza rağmen Et ve Süt Kurumu’nun sağladığı etlerin satışını yapamıyoruz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi altyapısı hazır olan tüm perakendecilerin bu dağılıma erişmesi önemlidir. Bu anlamda Et ve Süt Kurumuna da bakanlığımıza da başvurumuzu ilettik.” şeklinde konuştu.

Özgür Tort, geçen yılın son 4 ayında müşterilerin talebi üzerine kendi tesislerinde ürettikleri köfteleri sıcak sıcak servis etmeye de başladıklarını söyledi.

– Uygulamalara yeni özellikler getirildi

Dijital ve mobil platformlarda dünya perakendesiyle eş zamanlı ve öncü olduklarını ifade eden Tort, sözlerine şöyle devam etti:

“Bundan tam 9 yıl önce başlattığımız JetKasa uygulaması hem bizim hem de müşterilerimiz için çok öğretici oldu. Öğrenme algoritmasına sahip akıllı sistemler sayesinde müşterilerimizin alışverişlerinde kendilerine özel yeni teklif ve ikramlar sunuyoruz. Bugüne kadar 4,3 milyon kişinin cebine giren Migros Mobil uygulamasına yakında zamanda M Kolay özelliği de ekledik. Bu sayede müşterilerimiz mağaza alışverişleri esnasında mobil cihazlarından barkodlarını okuttukları ürünleri direkt olarak alışveriş torbalarına atıyor ve ürünleri kasadan tekrar geçirmeden ödeme yapabiliyor.

Türkiye’nin 81 ilindeki 8 bin kasamızla, fiziksel ortamda bu kadar yaygın noktadan mobil ödeme imkanı sunan ilk ve tek perakendeciyiz. Gıda perakendesinde Migros Sanal Market ile online satışta dünya standartlarını yakalayarak aynı gün teslim oranımızı yüzde 60’a çıkardık. Sürekli güncellediğimiz Migros Sanal Market’e ‘Evde Ne Bitti’ özelliği ekledik. Bu sayede müşterilerimizin alışveriş sıklıklarına göre çalışan algoritmalarla evlerinde bitmeye yakın ürünlerin hatırlatmasını yapıyoruz. Evde ne bitti, bunu müşterimizden önce biz biliyoruz.”

– “Tersine göçün anahtarı perakende sektörü”

Tort, Migros’un sağladığı istihdamın, bulunduğu şehirlere getirdiği ekonomik canlılığın, üreticiye yaptığı katkılarla ekonominin en büyük destekçisi olduğunu belirtti.

Migros’un 81 ilde açtığı mağazaları, ürün alım garantisi, oluşturduğu ilave iş kollarıyla büyük şehirlere göçü tersine çevirdiğini ifade eden Tort, “Perakende yöresel kalkınmanın lokomotifi. Tersine göçün anahtarı ise perakende sektörü. Türkiye çapındaki mağaza ağımız sayesinde her şehirde istihdam imkanı sunuyoruz. Anadolu’daki mağazalarımızda çalışan sayımız, toplam istihdamımızın yüzde 71’i. Bunun yanında çalışanlarımızın yüzde 54’ü kendi memleketlerinde görev yapıyor.” diye konuştu.

Sadece Migros çatısı altında değil, toplumsal gelişime önem verdiklerini söyleyen Tort, “11 ilde 14 noktada hizmet veren mağazalarımızdaki Aile Kulüplerimizde, 33 farklı dalda ücretsiz meslek ve beceri kursları düzenliyoruz. Bu kurslarda edindikleri bilgi ve becerilerle kişisel gelişim sağlayanların yanı sıra kendi işlerini kuranlar, ailelerinin refahlarına da katkıda bulunabiliyor. Birinci yılını dolduran Migros Kadın Elçileri dijital platformumuz sayesinde ise 30 bin kadın üyemiz hem sosyalleşip hem de kazandıkları puanlarla aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.” şeklinde konuştu.

Tort, çiftçiye verdikleri destekle Türkiye’de yeni üretim alanları açılmasına ve ilave gelir yaratacak ürünlerin yetiştirilmesine öncü olduklarını ifade ederek, bugüne kadar ithal edilen kivi, avokado gibi ürünleri üretebilir hale getirerek, ülke ekonomisine destek verdiklerini söyledi.

– “Tüm CGF üyesi şirketler olarak, toplum sağlığına yönelik çalışmaların taahhüdünü verdik”

Aynı zamanda, dünyanın önde gelen perakende ve üretici firmalarının çatı örgütü konumunda bulunan Consumer Goods Forum’un (CGF-Tüketici Ürünleri Forumu) Eş Başkan Yardımcısı olan Özgür Tort, “Tüm CGF üyesi şirketler olarak, toplum sağlığına yönelik çalışmaların taahhüdünü verdik. Migros da bu taahhütlere uygun olarak çalışmalarını hızlandırdı.” dedi.

Bugün büyük bir sağlık hareketi başlattıklarını ifade eden Tort, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye çapında 14 ildeki 28 mağazamızda Migros Sağlıklı Yaşam Yolculuğu alanları kurduk. Beslenme uzmanlarımız ile birlikte müşterilerimize kendi alışveriş alışkanlıklarına bakarak dengeli beslenebilmeleri için bir bilinçlendirme çalışması yapacağız. Migros Mobil üzerinden, müşterilerimizin kendi alışverişlerinin dağılımını göstererek eksik olan besin grubu için kendilerine özel sağlıklı yaşam önerisini indirimli sunacağız. Aynı zamanda basit hareket önerileri ile gündelik hayatlarını daha aktif geçirmeleri için bilgilendirmeler yapacağız.”

Tüm CGF üyesi şirketlerin ürün içeriklerinin şeffaflaştırılması ve tüketicilerin bu içeriklere online ve mobil erişimi konusunda uluslararası bir çalışma yürüttüğünü aktaran Tort, bunun Türkiye bacağına Migros’un liderlik ettiğini söyledi.

Tort, gıda israfını önlemeye yönelik çalışmaları hakkında da şu bilgileri verdi:

“2025 yılına kadar gıda imhalarını yüzde 50 azaltmak öncelikli amacımız. Bunun için tüm süreç ve operasyonlarımızı gözden geçirip iyileştirmeler yapıyoruz. Gıda israfını önlemek amacıyla son kullanma tarihi yaklaşan taze ürünlerde yüzde 25-50 oranında indirim sağlıyoruz. 2017 yılında bu kapsamda yapılan indirimlerle 3 tane “M Migros” mağazasının bir yıllık cirosu kadar gıda ürününü imha olmaktan kurtardık. 2017 yılında, besin değerlerini koruyan meyve ve sebzeleri günlük olarak Gıda Bankaları ve sosyal marketlere ulaştırmaya başladık. Yıl içerisinde 138 bini aşkın öğün gıda ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.”

– “İndirim marketleri pazara önemli bir rekabet getirdi”

Bir gazetecinin, indirim mağazalarının pazar paylarını nasıl etkilediğine yönelik sorusu üzerine Tort, rekabetin her anlamda olumlu olduğunu, ülkeye faydasının da bulunduğunu belirterek, “Migros bu ortamda mağaza da açabiliyor, işini de büyütebiliyor. Bunu o anlamda bir tehdit olarak görmüyorum ama indirim marketleri pazara önemli bir rekabet getirdi.” dedi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun marketlerin haftada bir gün kapatılması önerisine ilişkin soru üzerine Tort, “Türkiye’nin bunları tartışmaması lazım. Bu sorunun cevabını vermesi gereken yine tüketicidir. Tüketicilerimize soralım acaba tüketicilere ‘pazar günü market kapatılsın’ denildiğinde acaba ne der?” diye konuştu.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam