H&M group 2017 Sürdürülebilirlik raporunu açıkladı « Mall&Motto

22 Ocak 2022 - 05:09

H&M group 2017 Sürdürülebilirlik raporunu açıkladı

reklam
H&M group 2017 Sürdürülebilirlik raporunu açıkladı
Son Güncelleme :

13 Nisan 2018 - 13:16

82 views
reklam

 

 

 

H&M grup moda endüstrisinde eşitlikçi ve adil bir şirket olarak sürdürülebilir ve yenilenebilir değişimler sergilemek adına güçlü adımlar atıyor.Bugün kamuoyuna açıklanan 2017 Sürdürülebilirlik Raporu da bunun bir göstergesi. Rapordan önemli notları altta görebilirsiniz.

Moda endüstrisi modanın geleceği adına ihtiyaçları yeniden düşünmeli. Kıyafetler günümüzde ve her gün önemini koruyacak fakat moda endüstrisi bugün bakir ve yenilenemeyen kaynaklara çok bağlı. Bu sebeple H&M grup materyallerin maksimize ve atığın minimize edildiği döngüsel modanın gelişimine odaklanmıştır. Şirket, ayrıca tedarik zincirindeki herkesin adil işe sahip olması konusundaki önemli çalışmalarına devam ediyor. Bu, işçiler arasında sağlıklı ilerleyen diyaloglar, güvenlik yönetimi, sağlıklı işçiler ve adil yaşam ücreti olmak üzere bu çalışma şartlarını destekleyen herşeyi kapsıyor. H&M grubun sürdürülebilirlik stratejilerinden bir diğer önemli adım ise sürdürülebilir inovasyonların belirlenmesi, yatırım yapılması ve duyurulmasıdır.

Değişim inovasyonlarla gerçekleşiyor

Inovasyon moda endüstrisindeki zorlukların çözüme kavuşması adına anahtar bir öneme sahip. Özellikle doğrudan döngüsel bir modele erişimi adına. Ama bu tabii sadece bir teknoloji, bir inovasyon ile mümkün değil, önemli olan pek çok fikir, bilim insanı ve şirketlerin biraraya gelerek bu oluşumda gelişmelere birlikte el atmasıdır. Bu sebeple biz de hem yatırımımızı hem de iş birliğimizi re:newcell ve Treetotextile gibi inovasyon şirketleri ile gerçekleştiriyoruz.” diyor H&M grup Çevresel Sürdürülebilirlik Müdürü Cecilia Brännsten.

Sadece geri dönüştürülmüş ve diğer sürdürülebilir kaynaklarla elde edilen materyaller yolunda

Her yıl, 2030 yılına odaklı güçlü hedefimiz olan sadece geri dönüştürülmüş ve diğer sürdürülebilir kaynaklarla elde edilen materyalleri kullanmak adına önemli adımlar atıyoruz. Bu, doğal kaynakların kullanımının azalmasının yanı sıra ve iklim değişimi üzerindeki olumsuz etkiye de doğrudan katkı sağlıyor. Geri dönüştürülmüş materyaller bu kaynakların doğaya atılmasının sona ermesi ve aynı zamanda bakir doğal materyallerin kullanımının azalması adına da gerçek bir kazan-kazan hikayesi.” diyor Mattias Bodin, H&M grup Sürdürülebilirlik İş Experi -Materyaller ve İnovasyon

Zorlukları birlikte ele almak

Moda endüstrisindeki çalışma şartları ve adil yaşam ücreti adına iş birlikleri gerçekleştirmek bu sektördeki zorlukları birlikte çözümlemek adına en iyi yol. Bu nedenle diğer 16 global marka ve ACT platformunda yer alan sendikalarla olan iş birliğimize değer veriyoruz. Ortak temel hedefimiz, birleşme özgürlüğünü desteklemek ve endüstriyel olarak kolektif pazarlığa ulaşma mekanizmasını hep birlikte kurmaktır.” diyor Cecilia Tiblad Berntsson, H&M grup Sosyal Sürdürülebilirlik Müdürü

2017 Sürdürülebilirlik Raporu’ndan Önemli Noktalar;

• Geri dönüştürülmüş ya da sürdürülebilir kaynaklardan elde elde edilen materyallerden %35’i (geçen sene %26 idi) H&M grup’un toplam material kullanımını oluşturmaktadır. Hedef 2030 yılında sadece bu tip materyal kullanımıdır.

• H&M grup, kullanılmıs pamuk ve diğer selülozik kumaşların yeni tekstil kumaşlarına dönüşümü adına benzersiz bir teknolojiye sahip inovatif şirket re:newcell ile partner olmuştur.

• H&M grubu, orman hammaddelerini temel alan yeni bir sürdürülebilir tekstil elyafı geliştiren inovasyon şirketi Treetotextile‘deki iki temel yatırımcıdan biri oldu.

• H&M grubun, kullanılan pamuğunun %59‘u (geçen sene % 43 idi) sürdürülebilir kaynaklardan geliyor. Amaç 2020’de sadece bu tür pamuk kullanmak.

• H&M grubu 100 milyon PET şişe’ye eş değer geri dönüştürülmüş polyester kullanmıştır.

• Weekday, geri dönüştürülmüş polyamid ve geri dönüştürülmüş polyesterden yapılan ilk sürdürülebilir mayo koleksiyonunu piyasaya sundu.

• H&M, yılda bir kez hazırlanan H&M Conscious Exclusive koleksiyonunda Bionic® ile birlikte, geri dönüştürülmüş kıyı şeridi atıklarından yapılan ilk giysilerini piyasaya sundu.

• H&M grubu, giysi toplama girişimi ile yaklaşık 18.000 ton tekstil ürünü topladı. Bu 89 milyon tişörte eş değer. 2013 yılından beri 61.000 ton tekstil ürünü toplanmıştır.

• H&M grubunun elektriğinin %96’sı yenilenebilir kaynaklardan geldi. Amaç, 2040 yılına kadar tüm tedarik zincirinde iklim-dostu olmaktır.

• ARKET, müşterilerine, üretim ülkeleri ve malzeme türüne göre ürün filtrelemesi yapabilecekleri yeni bir seçenek sundu – müşteri saydamlık seviyesini arttırmak amacıyla.

• H&M grubunun işyeri diyalog programları ile 458 tedarikçi fabrika ve 620.000’den fazla çalışana ulaşıldı. Bu, 2018* için 2017 hedeflerinden birine daha şimdiden ulaşıldığı anlamına gelmektedir.

• 2018 hedefinin bir parçası olarak, Bangladeş’teki tedarikçi firmaların %100‘ü işçi temsilcilerinin seçimini demokratik yollarla yaptı. Toplamda 2,882 kişi seçildi ve bunların %40’ı kadındı.

• 375.000’den fazla çalışanı kapsayan 227 tedarikçi firma, gelişmiş ücret yönetim sistemleri uyguladı. Bu sistem ücretler ile ilgili konularda yönetim ve işçiler arasında bir diyalog oluşturulmasına yardımcı olur ve ücretlerin beceri, deneyim ve sorumluluğa uygun dağıtılmasını sağlar.

• Sektör çapında toplu pazarlık anlaşmalarının geliştirilmesini desteklemek ve adil bir yaşam ücretini destekleyen satın alma uygulamaları için H&M grubu, IndustriALL ve ACTplatformundaki diğer markalar bir regülasyon anlaşması imzalamıştır.

• 2018 yılının ilk baharında, H&M, müşterilerinin giysilerini güncelleme, formunu değiştime ve tamiratla kullanım ömrünü uzatmaya teşvik etmeyi amaçlayan yenilikçi konsepti Take Care‘e rehberlik edecek.

Daha fazla bilgi için, H&M grubunun sürdürülebilirlik çalışmaları hakkında Sürdürülebilirlik Başkanı Anna Gedda ile yapılan röportaja bakınız. Sürdürülebilirlik Raporu’nun veya tüm raporun özetini okuyun.

*H&M grubunun 2018 hedefi, H&M grubunun ürün hacminin %50’sini karşılayan tedarikçiler için demokratik olarak seçilmiş işçi temsilcileri komitelerinin kurulması ve ücret yönetim sistemlerinin iyileştirilmesidir.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam