Bahadır Özbek: “Kadın çalışan ve kadın yönetici oranı ile 1’inci konumda yer alıyoruz.” « Mall&Motto

30 Kasım 2023 - 07:50

Bahadır Özbek: “Kadın çalışan ve kadın yönetici oranı ile 1’inci konumda yer alıyoruz.”

reklam
Bahadır Özbek: “Kadın çalışan ve kadın yönetici oranı ile 1’inci konumda yer alıyoruz.”
Son Güncelleme :

07 Haziran 2018 - 10:39

784 views
reklam

 

 

 

Bahadır Özbek
Gratis CEO’su

 

Gratis’in bugünkü büyüklüğü ve yakın dönem hedefleri ile ilgili bilgi verir misiniz?

Bugün 78 şehir, 312 cadde, 222 AVM, 5 üniversite kampüsü ve 4 havaalanı mağazamız ile yaygınlık olarak sektör lideri konumunda hizmet veriyoruz. İstihdama baktığımızda da; genel merkezimizde, mağazalarımızda ve lojistik merkezimizde toplam 4 bin 500’ün üzerinde çalışanımız var.

Müşterilerimize farklı alışveriş deneyimleri yaşatmak üzere yapacağımız çalışmalar bu yıl da sürecek. Türkiye’de ilk kez yer alacak ithal markaların müşterilerimizle buluşturulması, müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda şekillenecek yeni projeler hep odağımızda olacak. Müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde tutulmasına yönelik yapılacak CRM çalışmaları, yine müşterilerimizle iletişim kurduğumuz sosyal mecralar da sürekli yatırım yaptığımız alanlar arasında yer alacak.

Müşterilerine en kaliteli ürünleri, en uygun fiyatla sunmak konusunda uzmanlaşan Gratis’i okuyucularımıza tanıtır mısınız?

Biz Gratis olarak Türkiye’nin Kişisel Bakım Marketi olmak ve sektörün dinamiklerini değiştirmek için yola çıktık. Bu doğrultuda kurulduğumuz günden bu yana kendine has, Türk insanına özel mağazacılık yapıyoruz.

Kişisel bakım sektöründeki birçok önemli markayı içinde barındıran geniş ürün yelpazemize ve sadece Gratis’te satılan markalara her gün yenilerini ekliyoruz. Bu da Gratis’i müşterilerimizin yenilikleri takip edebileceği ve aradıkları her kişisel bakım ürününü bulabilecekleri bir marka haline getiriyor.

Mağaza sayısı olarak çok hızlı büyüyoruz, yeni şehirlere ve bölgelere mağazalar açarak her gün yeni ziyaretçiler kazanıyoruz. Bunların dışında biz müşterilerimizin de tanımladığı gibi sıcak ve samimi bir markayız. Ama daha da önemlisi müşterisini çok seven bir markayız. Bunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliyorum çünkü sadece Gratis’te satılan özel markalarımız, özel kampanyalar, kişiye özel fırsatlar gibi birçok farklılığımız var.

Bu çizdiğimiz yol her geçen gün artan ziyaretçi trafiğimizin dışında bize tüketicilerimizin takdirini de getirdi. Araştırmalarda elde ettiğimiz “En Aşık Olunan Marka”, “En Cool Marka”, “Türkiye’nin En Favori Bakım ve Kozmetik Mağazası” unvanlarının yanı sıra Social Media Awards Mağazalar Kategorisi Altın Ödülü, En Beğenilen ve Tercih Edilen Kişisel Bakım Markası Ödülü ve 3 ayrı kategoride aldığımız Stevie Ödülleri gibi çeşitli başarılarımızın, artan ziyaretçi trafiğimizin takdiri olduğunu gururla söyleyebilirim.

“Güzel Bak Kendine” mottosu ile yoluna hızlı bir çıkışla devam eden Gratis neredeyse her yıl 100’er mağaza açıyor. Mağaza lokasyonlarını belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz? AVM mağazalarının cadde mağazacılığının önüne geçtiğini düşünüyor musunuz?

Günümüzde perakende sektöründe iki eğilim ön plana çıkıyor. Biri alışveriş merkezi mağazacılığı, diğeri de cadde mağazacılığı. Bazı tüketiciler, özellikle sıcak veya soğuk hava şartlarında rahatça dolaşabilecekleri ve alışveriş yapabilecekleri AVM’leri tercih ederken; bir diğer grup ise açık havada yürüyüş yapmayı, bir kafede oturmayı ve bu arada da alışveriş yapmayı tercih edebiliyorlar. Üstelik tüketici bu konuda davranış değişikliklerine de gidebiliyor. Perakende de iddianız varsa her yerde tüketicinizin karşısına çıkmalısınız. Biz de mağaza dağılımımızda buna dikkat etmeye çalışıyoruz.

İçinde bulunduğumuz iş kolu ve sattığımız ürünler bize çok geniş bir müşteri kitlesine hitap etme şansı tanıyor. Gratis olarak biz müşterilerimizin kim olduğunu çok iyi biliyor ve onların bulunduğu her yerde ulaşılabilir olmayı hedefliyoruz. Bu nedenle mevsimsel etkilerden arındırılmış AVM’lerde, keyifle gezilebilecek alışveriş caddelerinde ya da yoğun kitlelerin olduğu sokak mağazalarında varız. Ayrıca genç nüfusa hitap ettiğimiz üniversite kampüsleri ve ihtiyaçların son anda karşılandığı havaalanı mağazaları da bizim müşterilerimiz ile buluşmamızda önemli bir yer tutuyor.

Sizce Türkiye‘de bu kadar sevilen bir marka olmanızı sağlayan unsurlar nelerdir?

Gratis markası sektöre farklı bir soluk, tüketicilere ise yeni bir alışveriş deneyimi kazandırdı. Gerek mağaza sayımız gerekse Türkiye’ye getirdiğimiz farklı markalar ve sıradışı kampanyalarla sunduğumuz alışveriş deneyimi ile sektörde fark yaratmaya çalıştık. Türkiye perakende pazarına özel ve tüketicimizin beklentisi doğrultusunda oluşturduğumuz mağazacılık stratejimiz, başarımızın kilit noktalarından oldu. Müşterilerimizi tanıdıkça onların beklentilerine yönelik şekillenmek bizi farklı kıldı.

Müşterilerimizin Gratis kampanyalarını çok sevdiğini biliyoruz. Sektörde bu konuda bir çok ilke imza attık ve çok keyifli alışveriş deneyimleri sağladık. Çünkü müşterilerimiz gerçekleştirdiğimiz kampanyalardaki vaatlerimizi eksiksiz olarak karşılayabildiğimizi biliyor ve bu çerçevede alışverişlerini gönül rahatlığı ile gerçekleştiriyorlar. Yani kampanyayı herhangi bir iletişim kanalından duyan müşteri kampanyanın içeriğini net biliyor, mağazaya geldiğinde duyduğu kampanya ile karşılaşıyor, bu da markaya olan güveni artırıyor.

Ayrıca Gratis olarak müşteri sadakati konusunda öncü ve lider konumundayız. Sadakat kart uygulamamız Gratis Kart’ı yaklaşık 4 yıl önce hayata geçirdik. Bu projede “Herkese dokunmak” misyonu ile hareket ettik. Herkes bir kere bir Gratis deneyimi yaşamalı dedik ama bunu sürdürülebilir kılmak da ikinci önceliğimizdi. Sürdürülebilir kılmanın yolu da sadık müşteri yaratmaktan geçiyor dedik ve Gratis Kart uygulamasını başlattık. Biz hedefimize başarı ile ulaştığımıza inanıyoruz çünkü hayata geçmesinin hemen ardından çok kısa bir sürede milyon adette kart sahibi olmuştu, şimdi de 6,5 milyon üyesi olan bir sadakat kart programına sahip olduk. Gratis Kart sadakat programı ile geliştirdiğimiz altyapı sayesinde müşterilerimizin yaşam tarzları ve tercih ettikleri ürünleri daha iyi analiz edebiliyoruz. Bu doğrultuda onların ilgisini çekebilecek ürün gruplarında sadece onlara özel kampanyalar kurgulayabiliyoruz. Müşterilerimizi değer segmentlerine ayırarak her bir tekil müşteri bazında ihtiyaçlara yönelik teklifler sunabilmek müşteri memnuniyetinde önemli bir artış sağlıyor. Doğru müşteriye doğru zamanda doğru kampanya ile ulaşarak akışı tersine çevirebiliyoruz. Amacımız müşterilerimizin bizi takip etmesini sağlamak.

Bizi sektörde farklı kılan en önemli unsurlardan biri de dünyaca ünlü markaları ürün gamımıza eklemek oldu. The Balm, wet n wild, Himalaya, Sleek ve Absolute New York gibi dünya çapında ünlü markaları Türkiye pazarına kazandırmamızla bu markaların sadık müşterileri de müşteri portföyümüze eklendi. Ama özel markalar bu kadarla sınırlı değil. Mağazalarımızda Benri, Bee Beauty, Eklips gibi sadece Gratis’te satılan birçok marka bulunuyor. Bunun etkisi çok büyük. Ve tabi başta makyaj, cilt bakım, saç bakım ve kişisel bakım olmak üzere ürün kategorilerimize baktığımızda mağazalarımızda 700’e yakın marka ve 10 bine yakın ürün çeşidini satışa sunduğumuzu da eklemek isterim.

Gratis, Türkiye’de kadın istihdamına önem veren sayılı markalar arasında yer alıyor. Bu konudaki yaklaşımınız ve mevcut durum ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Gratis olarak faaliyet göstermeye başladığımız 2009 yılından bu yana önce kendi işyerimizde ve sonrasında sektörde kadın istihdamının iş yaşamındaki oranının arttırılmasını amaçladık ve tüm işe alım süreçlerini bu yönde şekillendirdik. Bu bağlamda, mağaza kadın istihdam oranımız %100 seviyesindedir. Toplam istihdamımızın %90’lik kısmını ise kadınlar oluşturmaktadır.

Yani mağazalarımızda 4 binden fazla tamamı kadın mağaza personeli görev yapmaktadır. Bunun yanı sıra, perakende sektöründeki erkek istihdam oranının yüksek olduğu depo operasyonlarında da kadın istihdamını desteklemekteyiz. Bu kapsamda 109 kadın çalışan depo görevlisi olarak istihdam sağladık.
Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasından en yüksek kadın çalışan sayısı ile ilk 100’e giren şirketler arasında kadın çalışan ve kadın yönetici oranı ile de 1’inci konumdayız.

Şirketinizin kadın çalışanlar için uyguladığı özel bir politika var mı?

Gratis olarak kadın çalışanların iş hayatına kazandırılmasını çok önemsiyor ve “Size kapımız her zaman açıktır” diyoruz. Bu nedenle doğum izninden dönerek çalışma hayatına tekrar atılan çalışanlarımıza “Gratis Kart”ımız kapsamında bir “Tekrar hoş geldin” puan hediyesi veriyoruz. Ayrıca yine doğum izninden dönen her çalışanımız izne ayrıldığı dönemdeki iş ve pozisyonuna yerleştiriliyor, hatta bazı durumlarda ise bir üst pozisyona terfi ettiriliyorlar. Ayrıca hamile ve emzirme döneminde olan çalışanlarımızın yasayla da korunmakta olan haklarının temini konusunda kurumsal sorumlu marka kimliğimiz doğrultusunda maksimum hassasiyet gösteriyoruz.

Öte yandan maalesef toplum olarak ülkemizde özellikle kadına karşı şiddet ve mücadelede karşılaşılan tüm olumsuzluklara üzülerek şahit oluyoruz. Bu doğrultuda kadınlarımızın bilinçli hareket edebilmelerini sağlayabilmek ve bir nebze olsun kendilerine destek olabilmek amacı ile hukuki destek alabilmeleri için özel bir proje geliştirdik. Bu proje kapsamında tüm çalışanlarımız anlaşmalı olduğumuz avukatlık büro temsilcilerinden ihtiyaç duydukları, toplumda sıklıkla yaşanabilen şiddet, taciz ve suistimal dahil olmak üzere her türlü konuda hukuki destek ve danışmanlık hizmetini alabiliyor.

Ayrıca, tamamı kadınlardan oluşan 3 bin 500’ü aşkın mağaza personelimizin doğum günlerini sevenleri ile birlikte geçirmelerine olanak sağlıyor ve kendilerine 1 tam gün izin hakkı veriyoruz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam