Ayın AVM Müdürü: Savaş Okçuoğlu « Mall&Motto

21 Eylül 2021 - 01:39

Ayın AVM Müdürü: Savaş Okçuoğlu

reklam
Ayın AVM Müdürü: Savaş Okçuoğlu
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2018 - 14:43

34 views
reklam

 

Savaş Okçuoğlu

Avlu Balıkesir AVM Müdürü

 

Kendinizi tanıtır mısınız?

1975 Zonguldak doğumluyum. 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nden mezun oldum. Perakende sektörüne girişim Özdilek Alışveriş Merkezleri ile 1998 yılında oldu. 2010 yılında AVM Yönetim ve Danışmanlık şirketlerine geçiş ile  çeşitli projelerde AVM Müdürü olarak görev aldım. Bugün itibari ile Mallmark Danışmanlık çatısı altında Avlu Balıkesir projesinde Kıdemli AVM Müdürlüğü görevini yürütmekteyim.

Balıkesir’in yükselen yıldızı olarak sektöre giriş yaptınız. Bize Avlu Balıkesir AVM hakkında bilgi verir misiniz?

Avlu Balıkesir AVM, toplam 240.000 m2 açık alan üzerine “Sosyal Yaşam Merkezi” olarak tasarlanmış ve hayata geçirilmiş bir projedir. Toplam kiralanabilir alanı 31.000 m2’dir.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Avlu Balıkesir; kent merkezini değerli kılacak, kentin açık yeşil alan kapasitesini yükseltecek öncü bir projedir. Bünyesinde ticari birimler, çim amfiler, fuar ve kongre merkezi, çocuk köyü, gölet ve spor alanlarını barındıran proje; kentin ihtiyaç duyulan sosyal, kültürel, ticari etkinlik merkezi olmuştur.
600 çocuğun aynı anda eğlenebildiği Türkiye’nin en büyük air dome ve ilk tubby jump rampası da bu projede yer almaktadır. Eğlenceden kongre turizmine, rekreasyondan perakende alanlarına kadar birçok fonksiyonu içinde barındıran Avlu Balıkesir, kentteki en önemli sosyal altyapı projesidir.

Gölet manzarasının yanı sıra yeşil alanların oldukça fazla olduğu Avlu Balıkesir mavi ile yeşilin huzuru eşliğinde alışveriş keyfi yaşatmaktadır. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren karma proje; fuar ve kongre merkezi, ticaret odası, sinema salonları, belediye sergi salonu, idari birimleri çocuk köyü ile sosyal, kültürel ve ticari bütün ihtiyaçları yeşilin ön planda olduğu açık alışveriş merkezi ayrıcalığı ile birleştirerek yaşam için gereken her şeyi bünyesinde barındırmaktadır.

Gölet manzarası ve yeşil alanları ile bölgede ayrıcalıklı alışveriş deneyimi sunuyorsunuz. Marka karmanızdan ve mağaza doluluk oranlarınızdan bahseder misiniz?

Projemiz 2 etaptan oluşmaktadır. İlk etap 2017 yılı Ekim ayında hayata geçmiş olup %100 doluluk ile faaliyetine devam etmektedir. İlk etap ağırlıklı olarak yeme-içme üzerine kurulmuş olup bünyemizde Starbucks, Burger Kıng, Deli Kasap, David People, Gloria Jeans, The Noıse Cafe, Kocatepe Kahveevi, Simit Sarayı, Bidöner Restaurant, Hisler Kahvesi, Nazilli Pide, Fırıntaş Cafe, Watsons, Armağan Oyuncak, Shuev ve Smart Play işletmeleri bulunmaktadır.

Projemizin 2. etap inşaası ve kiralaması devam etmekte olup 2019 yılı 2. çeyrekte açılması planlanmaktadır.
Çevreye duyarlı, modern ve eğlenceli sosyal bir yaşam merkezi olarak kısa sürede bölgenin gözdesi oldunuz. Çay dersinde gondol keyfi, çocuklara özel oyun alanı ve çocuk köyü ile bölgeye renk kattınız. 2018 hedefleriniz nelerdir?

Açıldığımız günden bugüne kadar Balıkesir halkının yoğun ilgisi ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bu ilgi ve tercih, proje tasarımımızın ve bünyemizde bulunan faaliyet alanlarının doğru tercih olduğunu göstermektedir. Açık hava altında mavinin ve yeşilin içinde sosyalleşebilmek en büyük tercih sebeplerimizden biri olmuştur.

Özellikle kültür ve sanat ağırlıklı faaliyet göstermekte olduğumuz kongre ve fuar alanımız halkımız tarafından büyük ilgi görmüştür. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 30 adet konser ve 20 adet tiyatro gösterisi kapalı gişe gerçekleşmiştir.
Sonbahar sezonunda yenilenmiş bir dekorasyon ile birlikte kültürel ve sanatsal faaliyetlerimize daha fazla ağırlık vereceğiz.
Fuar ve kongre merkezi olarak da faaliyet gösteriyorsunuz. Tüm bu özelliklerin yanında yakın zamanda farklı bölümler olacak mı? Sonbahar sezonu ile birlikte Cinemaximum sinema salonlarımızı hizmete sokmayı planlamaktayız. Balıkesir ilimize ilk defa gelecek olan Cinemaximum Sinemaları en son teknoloji ve dekorasyonu ile hizmet vermeye başlayacaktır.Müşterilerin değişen ve artan beklentilerine paralel olarak rekabet ortamında çalışma sisteminiz hakkında bilgi verir misiniz?
Müşterilerin genel beklentisini; huzurlu bir ortamda, güven hissi içerisinde tüm ihtiyaçlarını hızlı ve pratik bir şekilde tek bir yerden karşılamak olarak sayarsak projemiz bu beklentilerin hepsini aynı anda karşılayabilecek donanım ile tasarlanmıştır. Özellikle açık hava konseptimiz, engelli ve çocuklu aile müşterilerimize kolay ve engelsiz hareket etme imkanı sağlamaktadır. Projemiz özellikle alışverişten ziyade insanların vakit geçirmek için tercih ettikleri sosyal bir yaşam merkezi ile diğer projelerden farklılık göstermektedir. Alışveriş caddesi mantığı ile işletmelerimizin açılış ve kapanış saatleri starndart uygulamalar dışında olduğundan müşterilerimizi belli saat aralığı içinde sınırlandırmıyoruz.

Günümüz gelişen teknoloji ile birlikte alışveriş alışkanlıklarında da bir değişim olacağı düşünülmektedir. Bu düşünceyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tüketicilerin bir ürün ya da hizmete erişebilme seçenekleri çeşitlenmektedir. Özellikle e-ticaretin perakendecilik sektöründe gelişmesi ile birlikte, tüketicilerin kararlarında yalnızca satın almak istedikleri ürün değil aynı zamanda satın almanın gerçekleşeceği kanal da önemli rol oynamaktadır. Tüketicilerin ihtiyacı olan ya da arzuladıkları ürün ve hizmetlere yalnızca fiziksel mağazalarda erişebildiği dönem artık geride kalmıştır. İnternet, mobil cihazlar ve sosyal medya tüketicilerin her an ve her yerden araştırma yaparak, alıveriş yapmasına imkan sağlamaktadır. Gelişen teknoloji, tüketicilere perakendecilik deneyiminde büyük bir değişim ve dönüşüm yaşatmaktadır. Akıllı telefonlar ve tabletler, bu cihazlarla ilgili olarak gelişen uygulamalar, mobil ödeme imkanları, elektronik kuponlar, elektronik cüzdanlar, konum temelli servisler, dijital broşürler ve daha fazlası teknoloji temelli gelişimin ortaya çıkmasında oldukça etkilidir.

E-ticaret alışkanlığının henüz ülkemizdeki payının düşük olduğunu görmekteyiz. Ama yakın zamanda yeni nesil ile birlikte bu alışkanlık payının yükseleceğini ve perakende sektörünün bundan büyük zarar göreceği aşikardır.
Yeni projelerde veya renovasyonlarda, tüketicilerin zaman geçirebileceği sosyal yaşam merkezi ağırlıklı temalar üzerinde durup bu sinerji ile birlikte alışveriş tercihini kaybetmemeye çalışması gerekmektedir.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam