Naim Çetintürk: “En kıymetli varlığımız olan bebeveynleri anlamanın bu pazarı şekillendiren başat unsur olduğuna inanıyoruz.” « Mall&Motto

24 Şubat 2024 - 17:14

Naim Çetintürk: “En kıymetli varlığımız olan bebeveynleri anlamanın bu pazarı şekillendiren başat unsur olduğuna inanıyoruz.”

reklam
Naim Çetintürk: “En kıymetli varlığımız olan bebeveynleri anlamanın bu pazarı şekillendiren başat unsur olduğuna inanıyoruz.”
Son Güncelleme :

11 Ekim 2018 - 14:27

403 views
reklam

 

“En kıymetli varlığımız olan bebeveynleri anlamanın bu pazarı şekillendiren başat unsur olduğuna inanıyoruz.”

Naim Çetintürk
ebebek Pazarlama Müdürü

 

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi (İngilizce) lisans eğitimi ve Pazarlama Bölümü master’ının ardından Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde doktoramı tamamladım. Türkiye’deki önemli reklam ajanslarında birçok ulusal ve uluslararası markanın pazarlama kampanyalarını hayata geçirdikten sonra 6 yıl boyunca Avrupa’nın en büyük 3. aracı kurumu olan XTB’de Pazarlama Müdürü olarak görev yaptım. Son 1 yıldır ise, ebebek’te aynı pozisyonda görevime devam ediyorum. Bununla birlikte İstanbul Üniversitesi’nde Perakende ve Mağaza Yönetimi, Marka Yönetimi derslerini vermekteyim. Bu eğitimlerin yanı sıra akademik dergilerde ve endüstri dergilerinde yayınlanan çeşitli makalelerim de bulunuyor.

ebebek’in tarihçesi hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Bebek sahibi olmayı düşünen, bebek bekleyen ve bebeğini büyüten bilinçli ailelere, ihtiyaç duydukları her türlü bilgi, servis, hizmet ve dostluğu sunmak için 2000 yılında bebek.com içerik sitesiyle yola çıktık. Daha sonra bebek bakımında ihtiyaç duyulan ürünlerin hızlı, pratik ve uygun koşullarda temin edilmesine yönelik çözüm sunma düşüncesiyle ebebek.com‘u geliştirdik. Bebek ürünleri alışverişi konusunda “Türkiye’nin ilk online mağazası” olma özelliğini taşıyan ebebek.com, elde ettiği başarıyı dünyada az rastlanan ‘click to brick’ iş modeline dönüştürerek fiziki mağazacılığa geçiş yaptı. İstanbul’daki ilk ebebek mağazasını Kızıltoprak’ta açtıktan sonra, ebebek.com sitesi de dahil olmak üzere 46 ildeki 121 mağazamızla anne-babalara hizmet vermeye devam ediyoruz.

Sizce anneler genel olarak mağazaya gelmeyi mi yoksa online sitenizden alışveriş yapmayı mı tercih ediyor?

Perakende trendlerinin başında sanal mağazacılık, internet satışları, online alışveriş gibi kavramlar gelse de geleneksel alışveriş yöntemlerinin de halen varlığını sürdürdüğü yadsınamaz bir gerçek. Hatta geleneksel alışverişe alışan bir kesim var ki, bu kitle online alışveriş fikrine sıcak bakmakta zorlanıyor. Fiziki mağazalarımızda ve online sitemizdeki alışveriş oranlarına bakıldığında ise, sektörde fiziksel olarak kendini ispatlayan markaların internet alışverişindeki tercih edilirlik oranının arttığını görmekteyiz. İnternette gör, mağazadan satın al felsefesinin sona ermeyeceğini düşünüyorum. Zira fiziksel olarak bildiği markayla arasında güven bağı kuran kişi, internetten alışveriş yapmaktan da çekinmiyor. Dolayısıyla bu noktada, fiziksel mağazaların internet satışlarını arttırdığını söyleyebiliriz. Bu nedenle ebebek.com, internet ortamında bebeveynlerle sıcak temas kurmamızı ve anne-babalara dokunmamızı sağlıyor.

Online sitenizde dönemsel olarak gerçekleşen kampanyalarınız, mağazalarınızdaki kampanyalarınızla eş zamanlı mı ilerliyor? Yoğunluk nasıl, talep daha çok hangi yönde oluyor?

ebebek’te satılan tüm ürünleri en doğru ve uygun fiyatlarla bebeveynlere ulaştırmayı hedeflediğimiz için, sürekli kampanya yapma fikrine aslında çok sıcak bakmıyoruz. Ancak zaman zaman gerçekleştirdiğimiz gelenekselleşen kampanyalarımızla da ailelerin bütçelerine katkı sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz.

Bu noktada, ebebek.com online sitemizdeki ve mağazalarımızdaki kampanyalarımız genellikle eş zamanlı ilerliyor. Ancak kısa dönemlerle de olsa sadece internete özgü bazı kampanyalar ve fırsatlar da söz konusu. Bebeveynlerimizin alışveriş alışkanlıklarını değerlendirdiğimizde ise hem mağazalarımıza hem de internet sitemizdeki kampanyalarımıza oldukça yoğun ilgi gösterdiklerini görüyoruz.

46 ilde 121 mağazanız var. Bu sayı yıl sonuna kadar daha da artacak mı?

Evet, bu sayıyı yıl sonuna kadar 130’a taşımayı planlıyoruz. Bizim için Türkiye’nin her noktasına hizmet ulaştırabilmek oldukça kıymetli bir hedef.

Günümüz koşullarında sektörü değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz?

ebebek’in öncülük ettiği ve her geçen gün hızla gelişip, değiştiği bir sektörden bahsediyoruz. Bizler rekabetteki değişim veya artışın ötesinde, bebeveynlerin her geçen gün daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunu ve daha bilinçli hale geldiklerini biliyor ve onları anlayan her düşünceye daha fazla sempati ile yaklaştıklarına inanıyoruz. Bu nedenle bebeği anlama ve anlatma bilimi olarak tanımladığımız “Bebekoloji” felsefesinden hareketle, sadece ürün satışı yapan bir kurum olmanın ötesinde; anne ve bebeğe her alanda destek olan, öz markalarını üretebilen, ülkenin ve toplumun geleceğine katkı sağlayacak doğru yaklaşımları benimseyen ve bunları projelendirerek teşvik eden şirket olma konumundayız. Bu nedenle giderek zorlaşan günümüz koşulları bizce böyle bir felsefeye sahip olmayı gerektiriyor ve sektörün yapısı, pazar büyüklüğü, fiyat ve rekabete yönelik dinamikler bir yana, en kıymetli varlığımız olan bebeveynleri anlamanın bu pazarı şekillendiren başat unsur olduğuna inanıyoruz.

ebebek olarak bebeklerle ilgili anneleri ve babaları bilinçlendirme çalışmaları yapmayı düşünüyor musunuz? Çünkü özellikle online sitenizde gördüğümüz kadarıyla bir bebeğin beslenmesinden güvenliğine her şeyle ilgili ürün bulunuyor.

Aslında bu tür çalışmaları sıkça gerçekleştiriyoruz. ebebek olarak, bebeklerin tüm ihtiyaçlarını ve annelerin hayatını kolaylaştıran ürünleri mağazalarımızda satışa sunarken hayata geçirdiğimiz projelerle de anneleri manevi olarak desteklemeye çalışıyoruz. Bu amaç doğrultusunda her ay Bebek dergimizle anne ve anne adaylarına ışık tutuyor, anneler için verimli bir platform olan bebek.com sitesi üzerinden onları bilinçlendiriyor, yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz keyifli etkinliklerimizle de annelerin vazgeçilmezi olmayı sürdürmek istiyoruz. Bu anlamda kendini sürekli olarak bir adım daha ileriye taşıyarak faaliyet alanlarımızı en iyi tanımlayan sözcük olan “Bebekoloji” kavramından yola çıkarak 2015 yılında ilk kez hayata geçirdiğimiz “Bebekoloji Buluşmaları”nı sürekli geliştirerek, annelere kılavuz olmaya devam ediyoruz. Son 3 yıldır İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’da gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizi bu yıl tüm Anadolu’ya yaydık ve Edirne’den Diyarbakır’a kadar 12 farklı şehirde bebeveynlerimizle buluşmaya devam ediyoruz.

Ciro olarak değerlendirirsek online satışlar ile AVM mağazalarınızı nasıl değerlendirirsiniz?

Faaliyetlerine e-ticaret sitesi olarak başlamış bir kurum olarak, online satışlarımızı oldukça önemsiyoruz ve bu doğrultuda ebebek.com’a en büyük şubelerimizden birisi olarak bakıyoruz. Bu anlamda e-ticaret sitemizin ciromuza çok ciddi bir katkısı söz konusu. Özellikle AVM ziyaretleri konusunda çok iştahlı olmayan ve her geçen gün dijitalleşmeye daha eğilimli tüketici profili ebebek.com’u tercih ederken, günümüz perakende dünyasının en önemli aktörlerinden olan AVM’ler ise özellikle bulundukları lokasyon ve sundukları mağaza olanakları sayesinde bebeveynlerimize geniş ürün yelpazemizi sunma konusunda bizlere yardımcı oluyor.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam