KONE Türkiye Genel Müdürü Haldun Ulusoy: “Şehirleri daha yaşanılabilir hale getirecek ‘yenilikler’ ve ‘çığır açan buluşlar’ geliştiriyoruz.” « Mall&Motto

23 Şubat 2024 - 06:56

KONE Türkiye Genel Müdürü Haldun Ulusoy: “Şehirleri daha yaşanılabilir hale getirecek ‘yenilikler’ ve ‘çığır açan buluşlar’ geliştiriyoruz.”

reklam
KONE Türkiye Genel Müdürü Haldun Ulusoy: “Şehirleri daha yaşanılabilir hale getirecek ‘yenilikler’ ve ‘çığır açan buluşlar’ geliştiriyoruz.”
Son Güncelleme :

16 Kasım 2018 - 11:03

351 views
reklam

 

 

Mall&Motto okuyucularına kendinizi tanıtır mısınız?

Boğaziçi Üniversitesi Sistem ve Kontrol Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yaptım. KONE öncesi çeşitli teknoloji iş kollarında çalıştım ve uluslararası deneyime sahip oldum. Kariyerimin önemli bir bölümünü Honeywell’de üst düzey yönetici olarak geçirdim. 2011 yılından bu yana da KONE Türkiye’nin genel müdürlüğü görevini sürdürüyorum.

KONE hakkında bilgi verir misiniz? KONE olarak amaçlarınız nelerdir?

KONE, asansör ve yürüyen merdiven sektörünün global liderlerinden biri konumunda. 1910 yılında Finlandiya’da kurulmuş olan şirketimiz, yüzyılı aşkın bir süredir kendisini müşterilerinin ihtiyaçlarını anlamaya adamış bulunuyor. Şirketimiz asansörler, yürüyen merdivenler ve otomatik bina kapıları için yenilikçi ve eko-etkin çözümler sunuyor. Hedefimiz; gittikçe kentleşen yaşam alanlarında insanların binaların içinde sorunsuz, güvenli, rahat ve bekleme olmaksızın hareket etmelerini mümkün kılan çözümler geliştirerek, en iyi insan akışı deneyimini sunmak.

Şehirleri daha yaşanılabilir bir hale getirecek yenilikler ve çığır açan buluşlar geliştiriyoruz. Daha akıllı şehirler ve binalar çevresinde, yeni ekosistemler ortaya çıktıkça, bina dizaynının asansörler, yürüyen merdivenler ve diğer hizmetlere entegre edilmesine yönelik büyük bir potansiyel ortaya çıkıyor. KONE’nin sunduğu 7/24 Bağlı Servisler, asansör ve yürüyen merdivenlere akıllı servisler getiriyor. Bu da, KONE’nin her bir asansöre yönelik olarak bakım planlarını özelleştirebileceği ve böylece performans, güvenilirlik ve güvenlik alanında iyileşmeler yapabileceği anlamına geliyor.

Akıllı asansörlerde yeni dönem olarak adlandırılan “Konuşan Asansör Projesi” nedir? Bu projenin avantajları nelerdir?

Asansör ve yürüyen merdiven sektörünün önde gelen ismi KONE olarak, asansör teknolojisinde büyük bir devrim gerçekleştirdik. IBM Watson IoT (Nesnelerin İnterneti) platformunu kullanan, yeni 7/24 Bağlı Servisler Programı’mızı hayata geçirdik. Bu program şu anlama geliyor: Asansör ve yürüyen merdivenler artık birbirleriyle konuşabiliyor.

Bu teknoloji sayesinde asansör ve yürüyen merdivenler “Bulut Platformu” üzerinden merkezdeki bilgisayarlara gerçek zamanlı ve anlık rapor veriyor. Merkezdeki bilgisayar da bağlı tüm asansör ve yürüyen merdivenlerin hangi anda ne yaptığını biliyor. Öte yandan asansör ve yürüyen merdivenlerin sistemlerinde meydana gelen en ufak hata ve arızalardan da haberdar olarak takibe alıyor. Sorunun durumuna göre hemen ya da tekrarı halinde, ilgili bölgedeki teknisyeni o asansöre ve yürüyen merdivene yönlendirerek, sorunu çözüyor. Sistem, ekipmanların performans, güvenilirlik ve güvenlik özelliklerini geliştirecek şekilde asansör sensörlerinden elde edilen büyük miktarlarda verilerin gerçek zamanlı olarak izlenmesine, analiz edilmesine ve görüntülenmesine imkan tanıyor. Aynı zamanda daha az ekipman arıza süreleri, daha az arıza ve bakım işlemleri ile ilgili detaylı bilgiler sayesinde KONE müşterileri için tamamen yeni bir deneyim anlamına geliyor. Asansör ve yürüyen merdivenleri kullananlar için ise bu, daha az bekleme süresi ve daha kişiselleştirilmiş deneyimler demek. KONE, önümüzdeki beş yıl boyunca 1 milyondan fazla ilave asansör ve yürüyen merdiveni bulut ortamına bağlamayı hedefliyor.

Yapay zeka öncelikle, hem kullanıcıları hem de asansör bakım, onarım teknisyenleri için daha fazla güvenlik sağlayacak. Asansör arızalarının birçoğu daha önce çeşitli sinyaller veriyor ve bu tip durumlarda ekipmanın çeşitli parçaları zaman içerisinde bozularak, arızaya neden oluyor. Yapay zeka ise bu parçaların çalışma performanslarının yorumlanmasını ve sonraki bakım ziyareti esnasında ya da hemen müdahale ile daha sonra arızaya neden olmadan gerekli ayar ve onarımların yapılmasını sağlıyor. Bulut sistemiyle bağlı olan asansörlerdeki çeşitli parametreler 7 gün 24 saat boyunca takip edilerek, önceden müdahale ile muhtemel arızaların bir kısmının gerçekleşmeden önce engellenmesi mümkün oluyor. Bu da asansör bakım ve kullanım kalitesini artırıyor. Yapay zekanın tespit ettiği servis ihtiyaçları, her ekipmana özgü olacak şekilde mevcut bakım planlarına eklenerek, daha kaliteli bir bakım performansı sağlanıyor. Bu sistem ile arızalar tamamen ortadan kalkmasa bile, yine de hem arıza sayılarında azalma sağlanabiliyor hem de sistemin raporladığı parametrelerin incelenmesi ile arıza sonrası hatanın tespit ve giderilme süreci iyileştiriliyor.

Bulut platformunu kullanarak bilgileri depolamak mümkün mü?

KONE’nin 7/24 Bağlı Servisler uygulaması, bulut platformuna bağlı ekipmanları izleyerek veri topluyor. Bu çözüm, uçtan uca güvenli bir sistem olarak tasarlanmış olmakla birlikte, asansörün çalışma güvenliğinde herhangi bir kötüleşme olması durumunda bunu izliyor ve müdahale edilmesini sağlıyor. KONE 7/24 Bağlı Servisler programı ile başka herhangi bir şebekeye erişilemiyor.

Türkiye’de başka bir konuşan asansör projesi bulunuyor mu?

Konuşan asansörler sistemi, 2017 sonu itibarıyla Türkiye’de pilot uygulamaya başlandı ve 2018 yılı ilk çeyreğinde de tüm kullanıcılar için alınabilir bir hizmet haline geldi. Türkiye’de de çeşitli sektörlerde konuşan asansörler bulunuyor ve hızlı bir şekilde yaygınlaşmaları hedefleniyor.

Son olarak KONE’nin ileriki dönemlerde ne gibi projeleri olacak, hedefleri nelerdir?

KONE olarak Türkiye’nin büyümesine paralel bir şekilde büyüme sağlayıp, yeni iş ve istihdam olanakları yaratıyoruz. Ayrıca montaj, servis ve ürün standartlarını Türkiye’de yükseltmeye çalışıyoruz. Büyük projelere ve alt yapı yatırımlarına akıllı insan erişimi çözümleri sunuyoruz. Bunların yanı sıra hızla büyüyen konut sektöründe, Türkiye’nin her yerinde daha güvenli, daha kaliteli, yüksek standarlarda çözümler üretiyoruz. Tüm bunların üzerine odaklanmışken aynı zamanda hedeflerimize ulaşmak için çalışmalarımız sürekli olarak devam ediyor.

Öncelikli hedeflerimiz; müşteri memnuniyetini hep daha ileriye taşımak ve müşterilerle ilişkilerimizi hep kuvvetli tutmak… Müşterilerimiz kadar çalışanlarımız da bizim için son derece önemli. KONE’yi çalışmak için çok güzel bir şirket haline getirmek de hedeflerimizden biri. Tüm iş birimlerimizde finansal hedeflerimizi yakalamayı ve bu beklentilerin üzerine çıkmayı amaçlıyoruz. Rakiplerimize kıyasla daha yüksek kârlı, sürdürülebilir büyüme sağlamak ve dolayısıyla pazar payımızı artırmak istiyoruz.

En yüksek önceliğimiz ise güvenlik… Her gün yüzlerce asansöre servis veren teknisyenlerimiz, ekipmanları monte eden montörlerimiz, onların başlarındaki süpervizörlerimiz ve ekipmanlarımızı kullanan değerli müşterilerimizin her gün güvenli bir şekilde evlerine gitmelerini sağlamak bizim birincil önceliğimiz. Bu konuda sürekli eğitimler ile bu bilinci ve disiplini artırmaya çalışıyoruz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam