UFOZAYTURK Projemizin çocuklara kattığı en büyük değer: EVRENİN KEŞFİNE DAİR, UNUTULMAZ BİR VİZYON. « Mall&Motto

25 Şubat 2024 - 04:31

UFOZAYTURK Projemizin çocuklara kattığı en büyük değer: EVRENİN KEŞFİNE DAİR, UNUTULMAZ BİR VİZYON.

reklam
UFOZAYTURK Projemizin çocuklara kattığı en büyük değer: EVRENİN KEŞFİNE DAİR, UNUTULMAZ BİR VİZYON.
Son Güncelleme :

16 Ocak 2019 - 15:22

322 views
reklam

 

 

Uçkan Apak
Ufozayturk Genel Koordinatörü

Ufozayturk Uzay Macerası Proje fikri ilk olarak nasıl doğdu ve nasıl geliştirildi?

Türkiye’de farklı konsept ve içeriklerde çocuk ve yetişkin etkinlik konseptleri var. Yerli-yabancı lisanslı ya da lisanssız onlarca etkinlik konsepti mevcut. Ufozayturk Projemizin daha fikir aşamasında olduğu 2016 yılının ilk aylarında yaptığımız inceleme ve araştırmalarda uzay konseptli etkinlik olarak çok az sayıda ve çok dar kapsamlı projeler olduğunu görüp, bu alanda yani uzay-dünya dışı yaşam ve evrene dair kapsamlı ve güçlü içerikli bir proje olmadığını gördük. Temel çerçevesi uzay ve uzay yolculuğu olan bir proje fikri o zaman netleşti. Ancak bu fikri sanal ya da sadece görsel bir eylemle değil, daha gerçekçi ve deneyimsel bir formata nasıl oturtabiliriz buna kafa yorduk. Projenin ana taşıyıcı maketi olan Ufoturk Uzay Gemisi bu amaca uygun en ideal alternatifti. Çünkü basit bir uzay gemisi, roket ya da modül yerine, hem gizemi hem de cazibesi hiç bitmeyecek “ufo” kavramından hareketle etkinliğin maketi olarak 6 metre çapında ve dokuz yolcu kapasiteli dev bir UFO kurguladık.

Ufozayturk Projesinin katılımcılara dönük felsefesini ve ana amacını hangi başlıklar oluşturuyor?

Ufozayturk projesinin öncelikle 4-14 yaş olmakla beraber 17-18 yaşa kadar hedef katılımcılara dönük ana amacı dünya dışı kainata dair eğlenceli, eğitici ve bilimsel bir bakış açısı ve bilgi sunabilmek özetle. Ancak bu amacı sadece bir simülasyon izleterek ya da sözlü bazı bilgiler vererek değil, kostümüyle, oyunuyla, kurallarıyla ve bir sistematik içerisinde bir senaryoyla yaşatmak çok daha kalıcı ve etkileyici olur diye düşündük.

Peki o sistematiği veya senaryoyu neler oluşturuyor?

Öncelikle bu bir takım ve grup etkinliği. Yani her seansta 8 astronot çocuk bir ana kadar bir takım olarak hareket ediyor. Her biri kostüm-kask ve botlardan oluşan ekipmanları giyerek öncelikle uçuş öncesi ay yürüyüşü dediğimiz kısa bir yürüyüş yapıyorlar ki ailelerin fotoğraf ve video çekimi için bu büyük ilgi çeken bir aktivite. Sonrasında sırasıyla ismi okunan her çocuk gemideki yerini alıyor. Her çocuğun ayrı koltuk, panel ve ekranının olması işi bireysele dönüştürerek her birinin bir kaptan konumunda kendini hissetmesini sağlıyor. O yaşlarda yani 4-14 yaş arası bir çocuğun bir topluluk önünde isminin bir animasyon çerçevesinde anons edilerek ve uzaya uğurlanarak bir seremoni ile gemiye binişi bile büyük heyecan uyandırıyor. Gemide her çocuk yerini aldıktan sonra kendilerine eşlik edecek klavuz kaptanlarının nezaretinde aileler bu kez gemi içinde çocukların fotoğrafını çekiyor. Böylece hem anı ölümsüzleştiriyorlar hem de gemi hakkında bilgilenmiş oluyorlar.

Tüm bu özel hazırlıklardan sonraki aşamayı ne oluşturuyor yani uzay uçuşunda neler var?

Tüm bu hazırlıklar sonrasında kapaklar kapanıp geri sayıma geçiliyor. Etkinlik yeri hangi Avm veya nokta ise o nokta ve şehirden yapılan kalkışla adım adım gökyüzüne ve uzaya seyahat başlıyor. Örnek olarak M1 Adana AVM’DE ise, etkinlik o AVM’den kalkışı birebir gösteren bir başlangıçla ve ardından Adana üzerinde kısa bir uçuşla gökyüzüne doğru dikey uçuş başlıyor.

Uzay seyahati ya da uçuş rotasını hangi unsurla oluşturuyor?

Gökyüzüne doğru uçuş atmosfer dışına çıkılınca dünya etrafında bir turla başlıyor. Ardından ay ve yüzeyinde bir gezinti ve sırasıyla Venüs-Merkür ve Güneşle devam ediyor. Bu arada kara delikler, göktaşları, kuyruklu yıldızlar görülüyor. Sonrasında ise Samanyolu Galaksisinden dışarı çıkılıp evrenin kozmik horizon olarak bilinen son sınırına kadar gidiliyor. Ve sonrasında diğer gezegenler kısa kısa ziyaret edilerek haklarında bilgi veriliyor.

Bu uzay uçuşunun katılımcıları etkileyen en çarpıcı özelliği olarak neyi görüyorsunuz?

Öncelikle bu bir simülasyon ve çocuk etkinliği. Yani aslında bir yönüyle teatral bir oyun ve belli bir gerçeklikte bir dekor ve ortam var. Yani sadece bir izleme ya da dinleme etkinliği değil. Daha doğrusu 5 dakikalık bir video gösterimi ya da 8 dakikalık bir sözlü ders değil. Kostümleri, oyunları, hazırlıkları ve en önemlisi de Avrupa’da benzeri olmayan dev bir UFO uzay Gemisinde yerlerini alarak o gemiyle simule edilmiş bir prodüksiyonu yaşama eylemi. En çarpıcı yanı da içerdeki bu Uzay Keşfinin saniye saniye ve kare kare bir klavuz kaptan tarafından bir animasyonla yaşatılarak anlatılması. Aynı yerdeki bir etkinliğe bazen beş bazen 10 kez tekrar tekrar katılan çocuklar oluyor. Ve bu yaşlardaki çocuklar için özellikle de 6 yaş ve üzeri için bu hayatları boyunca hiç unutmayacakları, kafalarını uzaya çevirdikleri her zaman hatırlayacakları emzalsiz bir deneyim.

Şu ana kadar kurulum yapılan AVM’lerde ve şehirlerde ne tür tepkiler aldınız?

2016 Ağustostan bugüne, Samsun’da 3, Konya, İzmit ve Adana’da 2 şer kez olmak üzere 12 faklı şehirde 19 kurulum gerçekleştirdik. Bu şehirler ve AVM’ler: Samsun Yeşilyurt AVM, Samsun Lovelet AVM, Samsun Çarşamba Adapark, Trabzon Forum AVM, Konya Kulesite AVM, Outlet Center İZMİT, Malatya MalatyaPark, Antakya PRIMEMALL, Diyarbakır NinovaPark, Mardin MovaPark, Adana M1 iki kez, Konya M1 AVM, Gaziantep M1 AVM, Alanya ALANYUM, Isparta İYAŞPARK, Outlet Center İzmit 2.kez ve Tüyap Adana Eğitim Fuarı olarak gelişti. Takriben 70 binden fazla astronot çocuk misafirimiz oldu. Hem AVM yönetimlerinden hem katılımcı ailelerden çok büyük takdir ve teşekkürler aldık. Çocuklara katılan bu güzel vizyon ve deneyim de bize de her projede ayrı bir gurur hissi yaşatıyor.

Bundan sonraki hedefleriniz ve eğer varsa yeni projeleriniz neler?

Öncelikle Ufozayturk Projemizle gitmeyi planladığımız daha birçok şehir ve AVM var. Bu sömestr tatilinde ÖzdilekPark Antalya’da olacağız. 20.kurulum bu. Ve biz henüz İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kayseri, Balıkesir, Çanakkale, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Sivas, Denizli, Erzurum ve Van gibi şehirlere girmiş değiliz. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde en az 20 şehir daha gezmeyi planlıyoruz.

Farklı proje olarak ise, aynen benzeri olmayan özgün UFOZAYTURK Projemiz gibi yine dünyada benzeri olmayan ve etkileyici konseptli 3 farklı projemizi de 2019 ve 2020 yılı başlarında hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Sizlere bundan sonraki aşamalarda da başarılar dileriz.

Asıl gösterdiğiniz ilgi için biz teşekkür ederiz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam