P&G, Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri sıralamasında altı yıl üst üste 1’inci seçildi « Mall&Motto

23 Şubat 2024 - 07:03

P&G, Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri sıralamasında altı yıl üst üste 1’inci seçildi

reklam
P&G, Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri sıralamasında altı yıl üst üste 1’inci seçildi
Son Güncelleme :

28 Ocak 2019 - 15:24

308 views
reklam

Kanada merkezli Advantage Group International’ın her yıl büyük perakende zincirleriyle yaptığı araştırmada Procter&Gamble Türkiye, hızlı tüketim maddeleri üreticisi ve tedarikçisi sıralamasında 7 kategoriyi kapsayan genel performans derecelendirmesinde 1. sırada yer aldı.

Procter & Gamble Türkiye ve Kafkaslar Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Artüz “herkes için fayda sağlayan inovasyonlarımız, sürdürülebilir iş sonuçlarımız ve bizim için en değerli güç olan ekibimiz, beraberinde bu başarıyı getiriyor. Bu başarımızın uluslararası bir kuruluş tarafından takdir edildiğini görmek ise bizim için büyük bir motivasyon ve gurur kaynağı” dedi.

Gerek tedarikçilere, gerekse perakendecilere yönelik, her iki taraf için de daha yüksek performans için nerelerde iyileştirmeler yapmaları gerektiğini gösteren araştırmalar yürüten Kanada merkezli Advantage Group International’ın 2018 yılı için yaptığı araştırmada Procter&Gamble Türkiye ve Kafkasya, perakende zincirleri arasında yapılan “hızlı tüketim maddeleri tedarikçisi” sıralamasında 1’inci seçildi. Böylece P&G sıralamada 6 yıldır birinciliği bırakmadığını bir kez daha göstermiş oldu.

Söz konusu araştırmada yer alan 7 kategori; Stratejik Uyum, İnsan, Kategori Geliştirme, Tüketici Pazarlama, Ticari ve Alışverişçi Pazarlama, Tedarik Zinciri ve müşteri hizmetlerinden oluşuyor. Bunların ortalaması ise “Genel Performans” olarak belirleniyor. Araştırma kapsamında büyük tedarik zincirleriyle yürütülen anket çalışmasında, “Stratejik Uyum” ölçütü açısından P&G, “çok farklılar, gerçekten müşteri odaklılar”, “P&G gerçekten bir işbirliği tedarikçisidir”, “büyümeye katkı sağlayacak projeler üretir”, “en düzgün çalışan tedarikçilerden biridir”, “çok titiz çalışıyorlar” sözleriyle tanımlanıyor.

P&G’nin genel performans derecelendirmesinde bu yıl da birinci seçilmesiyle ilgili açıklama yapan Procter & Gamble Türkiye ve Kafkaslar Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Artüz yıllardır devam eden bu başarının altında P&G’nin tüketicilerin ve paydaşların taleplerine yönelik yenilikler geliştirmesi olduğunu belirtti. Artüz “P&G olarak hem tüketicilerimizi hem de paydaşlarımızı anlamaya çalışıyoruz ve en yüksek etik standartlar çerçevesinde faaliyet gösteriyoruz. Bu çalışmalarımızın sonucunda ise herkes için faydalı olacak inovasyonlarımız, beraberinde başarımızı getiriyor. Bu başarımızın uluslararası bir kuruluş tarafından takdir edildiğini görmek ise bizim için büyük bir motivasyon ve gurur kaynağı” dedi.

Birçok kategoride üstün başarı

Araştırmanın temel aldığı kategoriler bir takım başarı ölçütleri içeriyor. Örneğin “İnsan” kategorisinde, çoklu fonksiyonel kişilerin görev değişikliklerinde hızlı adaptasyon ve oryantasyon üstünlüğü aranıyor. Farklı şirket birimlerinin, yönetim kademelerinin müşteriyle yüksek seviyede entegrasyon ve yakın iletişimi, ilişkilerde sorun çözümünde çok etkili. Güven ortamının oluşmasında etkin iletişimin rolü büyük.

“Kategori Geliştirme” ölçütünde ise tüketici ve müşteriye destek ve işbirliği ölçülüyor. E-ticarette pazara en hakim ve önceden hazır tedarikçi olma özelliği aranıyor.

“Tüketici Pazarlama”da ise her segmentte liderlik hedefli, başarılı marka pazarlaması, gerileme görülen payların tekrar kazanılmasında şartların zorlanması temel alınıyor.

“Alışverişçi-ticari pazarlama” ölçütünde, müşterinin tüm uygulama imkanlarının kullanımında öncü ve geliştirici, alışverişçiye çok yakın olmak ölçümleniyor.

“Tedarik zinciri yönetimi”nde ve “müşteri hizmetleri”nde ise, üstün performans ölçümleri ve verimlilik değerlendiriliyor. E-ticarete özel çözümler bulunmuş olması ayrıca olumlu bir faktör olarak görülüyor.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam