“Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden AVM’ye ALIŞVERİŞ” kitabı okuyucuyla buluştu… « Mall&Motto

13 Nisan 2024 - 22:58

“Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden AVM’ye ALIŞVERİŞ” kitabı okuyucuyla buluştu…

reklam
“Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden AVM’ye ALIŞVERİŞ” kitabı okuyucuyla buluştu…
Son Güncelleme :

23 Mayıs 2019 - 17:45

245 views
reklam

 

 

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), ülkemizdeki alışveriş kültürünün tarihsel gelişiminin derinlemesine ele alındığı “Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden AVM’ye ALIŞVERİŞ” kitabı ile alışveriş konusunu tarihsel bir süzgeçten geçirerek ele alıyor. Uzun süren ve titizlikle yapılan araştırmalar sonunda hazırlanan eserin geniş çevrelerce kaynak bir kitap olarak kullanılması hedefleniyor.

 

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin liderliğinde perakende sektörünün önde gelen markalarının katkılarıyla hazırlanan Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden AVM’ye ALIŞVERİŞ kitabı, Türk perakende sektörünü geçmişten günümüze ele alıyor. Zengin içeriğiyle AVM endüstrisinin büyümesini, bu sürece yakından tanıklık etmiş ve yön vermiş kıymetli isimlerin katkılarıyla gözler önüne seren kitap,  AVM’lerle perakende markalarının nasıl birlikte büyüdüğünü, ekonomiye nasıl birlikte değer kattıklarını göstermesi açısından çok kıymetli bir kaynak niteliğini taşıyor.

 

AYD Başkanı Hulusi Belgü’nün “Hepimizin hayatında belli bir yeri olan alışveriş konusunu tarihsel bir süzgeçten geçirerek ela almaya çalıştık. Bu kitap, zaman içinde ticaretin geçirdiği aşamaları ana hatlarıyla özetlerken artık sosyal hayatımızda önemli bir yer kaplayan alışveriş merkezlerinin doğuşunu ve gelişimini aktarıyor. En önemlisi de son otuz yılda Türkiye perakende sektörü ve AVM endüstrisinin birlikte büyümesini, bu sürece yakından tanıklık etmiş ve yön vermiş kıymetli isimlerin katkılarıyla gözler önüne seriyoruz. Bugün hayatımızın odağında yer alan, hem ticaretin hem de sosyal yaşamın ayrılmaz parçası haline gelen AVM’lerin geçirdiği değişim ve dönüşümden herkesin öğreneceği bir şeyler olacağına yürekten inanıyoruz” sunuşuyla başlayan kitap, tüm yönleriyle “alışveriş” kavramını tarihsel bir perspektifle irdeliyor.

 

AYD’den perakende sektörüne armağan…

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli istihdamını ve ekonomisini oluşturan AVM’lerin 1980’lerden tüketici ve perakendecilerin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenerek nasıl geliştiğinin anlatıldığı kitapta, AVM’lerin yarattığı mekânsal devrim ve  sosyal hayatın birçok unsurunu bir araya gelmesi de ele alınan konuların başında geliyor.  AYD’nin perakende sektörüne armağanı olan kitap, ilerleyen dönemde AVM’lerimizin aynı zamanda ekonomik, kültürel ve sosyal kalkınmaya sunacağı katkıyla da yenilikçi, sürdürülebilir ve bütüncül bir perakende sistemine ön ayak olacak, örnek model teşkil edecek.

 

Alışverişin tarihsel yolculuğunu anlatan kitap…

A’dan Z’ye Türkiye’nin alışveriş tarihine odaklanan kitap, eski ilan sayfalarını kılavuz edinerek, o günlerin lisanına, sesine, soluğuna sâdık kalmaya, serüvenine ortak olmaya çalışıyor. Araştırma ve metin sürecinin yazar İzzeddin Çalışlar tarafından yapıldığı Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya,

 

 

 

 

Bedestenden AVM’ye ALIŞVERİŞ kitabı için yüzlerce kaynak taraması yapıldı. Perakende sektörüne yön veren marka ve yöneticilerin de katkıda bulunduğu kitap için 30’un üzerinde kişiyle mulakat gerçekleştirilen kitap, okuyucusunu ilk alışverişten yola çıkarak, takasla yapılan ticaretten, eski marka yüzlerine, Osmanlının ticaret anlayışından “alışveriş merkezi” kavramına kadar uzun bir yolculuğa çıkarıyor. AYD’nin “alışveriş” kavramını ele alarak sektöre kazandırdığı bir baş ucu eseri olan Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden AVM’ye ALIŞVERİŞ kitabı, ülkemize ve perakende sektörüne  olan inancın en önemli sembollerinden biri olarak tarihteki yerini alıyor.  Binlerce yıldır bu topraklarda yaşamış insanların alışverişe nasıl yön verdiğini tarihsel bir bakış açısıyla ela alan kitap, insanların paranın oldmadığı dönemde bile alışveriş yapıtığına ışık tutuyor.

 

Şu anda AYD’den temin edilebilen kitap kısa süre sonra dijital platformlarda satışa sunulacak.

 

Kitap sipariş için:

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği

Büyükdere Cad. Veko Giz Plaza, No:20 A Blok

Maslak 34396 İstanbul

Telefon: 0212 353 54 74

İlgili Kişi: Gönül Kement

gkement@ayd.org.tr

Kitap Fiyat: 200 TL + KDV

 

Yazar İzeddin Çalışlar Hakkında

 

1964 İstanbul doğumlu, Maçka İlkokulu (1975), Galatasaray Lisesi (1984), İü/Sbf (1991) Mezunu, Editör, Yazar.1986-96 yıllarında kurucu ortağı olduğu Panajans ve Her Mecra reklam ajanslarında reklam yazarlığı, kreatif direktörlük ve ajans başkanlığı yaptı. 1986’dan itibaren sinemada çeşitli görevler aldı ve senaristlik yaptı. Reklam, halkla ilişkiler ve medya şirketlerine yazarlık hizmeti verdi. 1996’da serbest yazar olarak çalışmaya başladı, gazete ve dergilerde gezi, sanat, mizah, magazin ve iletişim üzerine yazıları yayımlandı. Yazar, çevirmen ve editör olarak 150’yi aşkın kitaba imza attı, sergiler düzenledi. Üniversitelerde çalışma alanlarıyla ilgili dersler ve konferanslar verdi. İzzeddin Çalışlar İletişim ve Yayıncılık Ltd. Şti.’nin sahibi.

 

 

Kitap Künyesi

Araştırma ve Metin: İzzeddin Çalışlar

Yayın Koordinatörü: Günöz Atakan

Fotoğraflar: AYD Arşivi, AYD üyesi kuruluşların kurumsal arşivleri, İzzeddin Çalışlar Arşivi

Tasarım ve grafik uygulama: Zebra Desing Arşivi

Düzelti: Arın Saydam, Sultan Dağıstan, Can Koçak, Cüneyt Bender, Onur Sesigür

 

Görüşleriyle katkıda bulunanlar:

Abdullah Kiğılı, Kiğılı Giyim Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Anthony Khoi, Cefic ve Aerium Türkiye Başkanı

Avi Alkaş, JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Habib ISS Tesis Yönetim Hiz. A.Ş. CEO

Aziz Torun, Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı

Bülent Gürcan, Teknosa İç ve Dış Tic. A.Ş. CEO

Beri Koronyo, Securitas Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Ülke Başkan Yardımcısı

Cem Boyner, Boyner Grup CEO

Cem Eriç, D Gayrimenkul Yatırımları A.Ş. Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi

Cüneyt Yavuz, Mavi Giyim San. ve Tic. A.Ş. CEO

 

 

 

Günöz Atakan, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Genel Sekreteri

Hakan Kodal, Krea Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı ve AYD Kurucu Başkanı

Hulusi Belgü, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı

Hüseyin Bayraktar, H. Bayraktar Yatırım Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Onursal Başkanı

Kâmil Özçoban, Park Bravo Kurucusu

Kazım Köseoğlu, Esas Gayrimenkul CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi

Kurtuluş Dönmezer, Securitas Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Ülke Başkan Yardımcısı

Mehmet Bayraktar, Bayraktar Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Murat Özgümüş, Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Mustafa Taviloğlu, Mudo Satış Mağazaları A.Ş. Onursal Yönetim Kurulu Başkanı

Özgür Tort, Migros Tic. A.Ş. İcra Başkanı

Sami Kariyo, Penti Giyim Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Suat Soysal, Soysal Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu

Süleyman Çetinsaya, Avrupakent Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Vahap Küçük, LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Yenal Gökyıldırım, MediaMarkt Türkiye, Türkiye ve Yunanistan İcra Kurulu Başkanı

Yılmaz Yılmaz, Koton Mağazacılık, Tekstil San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Yurdaer Kahraman, Fiba Commercial Properties CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi

Zafer Kurşun, Orjin Group Yönetim Kurulu Eşbaşkanı

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam