KUMSmall Factory AVM, sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın en büyük projesi olarak hayata geçiyor « Mall&Motto

1 Aralık 2023 - 00:25

KUMSmall Factory AVM, sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın en büyük projesi olarak hayata geçiyor

reklam
KUMSmall Factory AVM, sadece Türkiye’nin değil,  Avrupa’nın en büyük projesi olarak hayata geçiyor
Son Güncelleme :

07 Ağustos 2019 - 12:51

376 views
reklam

Tahir Çelik
GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama ve
Danışmanlık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı

Anadolu’nun en önemli ticaret merkezlerinden birisi olan Kayseri’de yapacağınız yatırım ile şehrin ekonomisine şüphesiz büyük bir ivme kazandıracaksınız. Turizm ve Gastronomiden sonra mobilya noktasında da Kayseri sizce ulusal bir markaya dönüşecek mi? Mobilyacılık da bir çekim noktası olacak mı?

Kayseri mobilya konusunda öncü bir şehir. Şöyle ki; şehrimiz, ülkemizin en büyük mobilya üretim merkezidir. Bugün, Türkiye’nin en büyük 20 mobilya markasının 10’u Kayseri’de doğup büyüyen ve markalaşan isimlerden oluşmaktadır. Şehir, bugün, vergi dairelerinde kayıtlı bulunan 2.000 den fazla mobilya firması ile bu sektördeki liderliğini sürdürmektedir.

Bizim yapmak istediğimiz ise mevcut olan bu gücü vitrine çıkarıp yurt içinde ve özellikle de yurt dışında toptan satışımızı artırmak.

Yüzlerce mobilya mağazasının modern mimari ve nezih bir atmosferde bir araya geldiği ve yılın 365 günü, tıpkı bir fuarda sergilenir gibi ürünlerini sergilediği bir oluşum ile klasik bir AVM’de bulunan modadan lezzete birçok markanın buluştuğu bir konseptten bahsediyoruz. Büyük sinerji ve güç birliği ile harmanlanmış bir çatı oluşturuyoruz esasında…

Koltuk takımları gibi büyük mobilya ünitelerinin yanı sıra perde, aydınlatma, ev tekstili şeklindeki tamamlayıcı ürünlerle, giyimden ayakkabıya, yeme içmeden sinema ve eğlenceye uzanan tam anlamıyla bir yaşam alanı konsepti ile hizmet vermeyi amaçlıyor Kumsmall Factory. Markamız, Kayseri ve çevre illere perakende seçeneği sunmayı, yurt içi ve yurt dışına ise toptan satış sağlamayı hedefliyor.

Konu bununla da sınırlı değil. Mobilya sektörüne KUMSmall Factory bünyesinde yer alan orta ve büyük ölçekli mobilya üreticilerinin çoğunlukta olduğu, uluslararası kabul görmüş bir tasarım ve inovasyon merkezini, MOBİTEK (Mobilya Alt Yapısını Geliştirme Projesi)’i kazandırıyoruz. Bu inovasyon merkezi, Orta Anadolu Kalkınma Birliği, Erciyes Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile Kayseri Marangozlar, Döşemeciler ve Mobilyacılar Odası’nın ortak olduğu, ayrıca Avrupa Birliği’nden 9.6 milyon Avro yatırım alan bir AB Projesi olarak hayata geçmiştir. Kobilerin tasarım ve AR-GE desteğiyle modern, yenilikçi ve alternatif ürün geliştirerek rekabet üstünlüğü sağlayabilecekleri, ayrıca uzmanlardan satış, dış ticaret ve pazarlama desteği alacakları bir Türkiye projesi!

Sektör olarak ulusal mı yoksa uluslararası pazarı mı hedefliyor? Bu konuda nasıl bir pazarlama planını yaptınız?

Kayseri ve bölgesinde perakende satışı yapacağız, ancak asıl hedefimiz yurt içi ve özellikle yurt dışına toptan satış yapmak. Çok büyük bir kapasitemiz var ve bunu ancak yurt dışındaki pazarı hedefleyerek doyuma ulaştırabiliriz. Bugünün dünyasında her ne kadar dijital iletişim ve online tanıtımlar popüler olsa da, büyük ürünlerin söz konusu olduğu, büyük alımların gerçekleştiği mobilya sektörü gibi sahalarda ürünler birebir görülmek isteniyor, malzemesine, işçilik kalitesine yakından bakarak ve hatta üretim tesislerini de görerek kararlar veriliyor. Bu nedenle bu sektörde hala fuarlar popüler ve yoğun ilgiyle karşılanıyor. Biz de uluslararası pazarı hedefleyen bir marka olarak, kısıtlı zamanlarda gerçekleşen fuar çalışmalarını bir nevi yılın bütününe yayıp, sektörün bütününü de aynı noktada buluşturuyoruz.

-Ülkemizde ve Dünya’da çalkantılı bir ekonomi mevcut oynak kur dalgalanmaları küresel rekabetin yoğunluğu siz bu ortamda ciddi bir yatırım yapıyorsunuz ve büyüme ile istihdama ciddi bir katkınız olacak. Bu bağlamda tahmini olarak oluşturacağınız istihdam ve diğer argümanlar ile ekonomiye sağlayacağınız katma değeri nasıl ön görüyorsunuz?

Öncelikle şunu vurgulamak istiyoruz; KUMSmall Factory, Kayseri sanayisinde öncelikli ne üretiliyor ise o ürünlerin vitrine çıktığı bir proje. Bu ürünleri bölgeye, perakendeye, yurt içine ve yurt dışına toptan satabileceğimiz bir cazibe merkezi ve ‘Pazar’ yeri oluşturduk. Yani klasik AVM modeline yeni bir kimlik ekleyerek diğer sektörlere de örnek olacağız. Bu nedenle inşaatlarımızı Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile TOKİ yaptı.

Bu yatırımla mobilya sektöründe ve AVM’de 5.000 kişilik bir istihdam sağlıyoruz. Mobilya sektöründe yeni müşteriler ve yeni pazar sahası ile birlikte üretimin ve kapasitenin artacak olmasından dolayı, önümüzdeki 3 yıl içerisinde, en az 10 bin kişilik yeni istihdam oluşacağını tahmin ediyoruz. KUMSmall Factory ile şu anda 500 milyon dolar civarında olan ihracatımızı uzun vadede 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.

Son olarak da Projenizi sizin gözünüzden okuyucularımız ile paylaşmanızı rica ediyoruz ?

Sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın en büyük projesi olarak hayata geçiyor Kumsmall Factory ve ülkemizin ilk karma projesi olması kimliğinin yanı sıra 2 milyar TL’ye yakın maliyeti ile göz dolduruyor. Türkiye’nin tam göbeğinde, tarih boyunca ticaretin merkezi olan, İpekyolu güzergahının en önemli noktasında bulunan Kayseri’de yer alıyor.

1,5 milyon metrekare açık ve 900bin metrekare kapalı alanı, 302bin metrekare satış alanı ile kendi ‘dev’ misyonu ‘dev’ bir proje hayata geçiyor…

Ziyaretçilerimize 6000 araçlık otoparkımızla konforlu park, 400 mağazasıyla bol seçenekli alışveriş seçeneği, lezzet ve eğlencenin yanı sıra birbirinden farklı ve cazip etkinlikleriyle sosyal ve kültürel aktiviteler sunuyoruz.

180bin metrekarelik kiralanabilir alanı olan KUMSmall Factory, Türkiye’nin de ilk karma projesi olması sebebiyle konseptlerin buluşma noktası.

Kuzey Çevre Yolu üzerinde, bölgede hem çevre illerden hem de kent merkezinden en kolay ulaşılabilecek konumda yer alan projemiz bununla da sınırlı değil. Bu proje kapsamında 28 katlı iki iş merkezi ve bir otelimiz bulunuyor.

Havalimanına sadece 7 dakika uzaklıkta bulunan KUMSmall Factory’nin yanı başında ise Şehir Hastanesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi yer alıyor.

Güneş panelleri ve doğalgaz ile elektrik üreten ‘trijenerasyon’ sistemi ile doğayla da yakın dostluk kuran KUMSmall Factory, doğru noktada, doğru konseptte ziyaretçileriyle yakın zamanda buluşacak olmanın büyük heyecanını yaşıyor…

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam