Serkan Polat « Mall&Motto

13 Nisan 2024 - 23:29

Serkan Polat

reklam
Serkan Polat
Son Güncelleme :

13 Kasım 2019 - 12:28

224 views
reklam

Türkiye’de kapalı devre yasal müzik yayını sektörü ne durumda? Kaç şirket bu alanda hizmet veriyor ve sizin pazar payınız nedir?

Sektörümüzün, kurumlar, müzik dünyası ve tüketicilerin satın alma eğilimleri için ne denli önemli olduğu her geçen gün daha da anlaşılıyor. Hali hazırda sektörümüzde birçok kurum faaliyet gösteriyor. Biz bu pazarın yüzde 50’sine hizmet veriyoruz. Bizim ölçeğimizde başka bir kurum bulunmuyor. Şu anda SMG, güçlü teknik altyapısı ve hizmet yelpazesi ile alanındaki en profesyonel kurum konumunda.

SMG’nin yazılım teknolojisinden bahseder misiniz?

Biz sektöre adım attığımızda bu işi yapan bazı kurumlar vardı. Çoğu radyo kökenli olan bu kurumlar, broadcast kökenli idi. Yani tek bir frekans üzerinden yayın yapıyor ve tüm müşterilerine aynı yayını sunuyordu. İnternet üzerinden yayın yapılmaya başlandığında da aynı mantık ile çalışmalarına devam ettiler. Tek yayın, farklı noktalar prensibi ile çalıştılar. Biz aynı markanın farklı noktalarındaki değişik ihtiyaçları üzerine odaklandık. Bunun üzerine bir yazılım geliştirdik. Yazılımımız internet üzerinden streaming metoduyla değil depola – çal yöntemiyle yayın yapmamıza imkan tanıyor. Yazılımımızı o noktadaki bilgisayara yüklüyoruz. Yazılım tüm işletim sistemleriyle uyumlu. Her bir bilgisayara çalma listeleri ile ilgili komutları yolluyoruz. Bir değişiklik talebi geldiğinde kolaylıkla müdahale edebiliyoruz. Kapalı devre yayını olduğu için kurumun iç haberleşmesinde de trafik yaratmıyoruz.

Yazılımın sunduğu faydalar nedir?

Kurumlara sayısız fayda sunabiliyoruz. Örneğin;
– Müşterilerimizin internet bağlantılarını sadece yükleme ve güncellemeler için kullanıyoruz. Hizmet alan nokta sürekli online olmak durumunda kalmıyor.
– Telefon aplikasyonları sayesinde istenilen yerden kolaylıkla kontrol edebiliyor.
– Her noktaya özel müzik ve anons yayınını istenilen sıklıkta yapabiliyoruz.
– Listeleri dönemsel olarak güncelleyebiliyoruz.
– Günün farklı saatleri için farklı listeler oluşturabiliyoruz. Sonrasında listeler kaldıkları yerden çalmaya devam edebiliyor.
– Mağaza anonslarını kurumsal bir hale getiriyoruz.
– Her mağaza için farklı açılış – kapanış anonsları kurgulayabiliyoruz.
– İstenilen noktada isteğe göre müzik yayınını kapatabiliyoruz.
– Bas – konuş sistemimiz sayesinde kullanıcı istediği zaman istediği noktaya anons yapabiliyor.
– Şayet kullanıcının bir bilgisayarı yok ise ‘music box’ adını verdiğimiz aygıtlarla yayınımızı o noktada gerçekleştirebiliyoruz.
– Müşterinin taleplerine göre mevcut listeler haricinde ek müzik listeleri oluşturabiliyoruz.
– Yazılımımız son derece güvenli. Şimdiye kadar pek çok kurumun güvenlik testlerinden geçti.
– Listelerin indirme işlemi müşterilerin istedikleri zamanda ve istedikleri download hızında yapılabiliyor.
– Tek ses kartı ile her bir ses çıkışından ayrı müzik yayını yapacak teknolojiye sahibiz.
– Listelerimizi gelen talepler doğrultusunda ya da belli zaman aralıklarında karıştırabiliyoruz.

Harmonik yazılım nedir?

Biz şarkı listelerinin shuffle yani karıştırılmasından çok memnun değil idik. Çünkü listeler oluşturulurken DJ’ler belli bir harmonik düzene göre hareket ediyorlar. Buna harmonik benzerlik diyorlar. Bizim yazılımımızın da listeleri bu özelliklere göre karıştırması gerektiğini düşündük. Sıralama birbirine uyumlu olmalıydı. Sesler arasında fark olmamalıydı. Sistemi akıllı hale getirdik. Bu proje aynı zamanda bizim Teknokent’e de giriş biletimiz oldu diyebiliriz. Bu geliştirdiğimiz sistem; her şarkının ortalama notasını ve dakikadaki vuruş sayısını (bpm) biliyor. Sonra bunu mağazadaki yazılıma yolluyor. Mağazadaki yazılım, şarkı listesinin değiştirileceği zaman harmonik benzerlik tablosuna göre hangi notadan sonra hangi nota gelmeli mantığıyla listeyi tarayıp listeyi yeniden düzenliyor.

Son noktada müşterilerinizin avantajları nedir?

Müşterilerimiz bu iş için mağazada ek istihdam yapmak durumunda kalmıyor. Merkezindeki teknik IT ekibinde, bu yayın için ek bir takım oluşturması gerekmiyor. Şarkıların hangilerinin popüler olup olmadığını bilmek zorunda değil.

Müzik, işletmeler için neden önemli? Buna ilaveten, müziğin insan psikolojisi üzerindeki etkileriyle ilgili çeşitli araştırmalar mevcut. Siz, müşterileriniz için müzik listesi oluştururken bu tür araştırmaları göz önünde bulunduruyor musunuz?

Günümüzün rekabet koşulları düşünüldüğünde markaların kendilerini doğru ifade edecekleri, hem çalışanlar hem de müşterileri için özgün bir mağaza atmosferi oluşturmaları artık şart oldu. Bu noktada pazarlama iletişim araçlarının kıymeti her geçen gün artıyor. Araştırmalar gösteriyor ki müşterilerin yüzde 90’ı müzik yayını yapan mağazaları tercih ediyor.
Yüzde 77’si ideal bir atmosfer oluşması için müziğin şart olduğunu, yüzde 74’ü de müzik yayını yapılan noktalarda kendini daha rahat hissettiğini söylüyor. Bu durum çalışanlar için de aynı. Çalışanların yüzde 99’una göre müzik ortamı alışverişe daha elverişli bir hale getiriyor. Kısacası müzik hem çalışan hem de tüketici için olmazsa olmaz. Bizde kendi listelerimizi oluştururken bu araştırmalardan faydalandığımız gibi son trendlerden ve güncel gelişmelerden de esinleniyoruz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam