Hayal OLCAY « Mall&Motto

23 Şubat 2024 - 05:45

Hayal OLCAY

reklam
Hayal OLCAY
Son Güncelleme :

11 Aralık 2019 - 17:00

285 views
reklam

Ankara’nın ilk alışveriş merkezlerinden olan, “Mutluluk Paylaştıkça Çoğalır” mottosunu benimseyen, konuklarına en kaliteli hizmeti; sıcak, modern ve konforlu bir mekânda sunan Bilkent Center’ın 20 Yıllık başarısını Tepe Emlak Yatırım Genel Müdürü sayın Hayal Olcay’a sorduk;

Bilkent Center’ın da aralarında bulunduğu birçok başarılı projeye imza atan Tepe Emlak Yatırım hakkında bilgi verir misiniz?

Tepe Emlak Yatırım İnşaat ve Ticaret A.Ş olarak, 1996 yılından bu yana Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri olan Bilkent Holding çatısı altında, perakende sektöründe ilkleri başarmış ve farklılık yaratan birçok başarılı projeye imza atmış olmanın gururuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

AVM yönetimi ve danışmanlığı hizmetlerimizin yanı sıra konsept ve proje danışmanlığı yapıyor, alışveriş merkezlerindeki ticari alanların kiralanması konusunda stratejik düşünüp farklılıklar yaratmayı amaçlıyoruz. Misyonumuz her zaman müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı olduğu için projelerimizde konuklarımızın beklentilerini ön planda tutuyor, stratejilerimizi bu doğrultuda oluşturuyoruz. Ziyaretçilerimizin alışveriş ve sosyal ihtiyaçlarını keyifli ortamlarda karşılamaya özen gösteriyoruz. Hizmet verdiğimiz bütün alanlarda gerek kurumsal yapımız gerekse bağlı bulunduğumuz holding şirketlerinin sağladığı sinerjiyi avantaja dönüştürerek, yarattığımız çözümlerle çalıştığımız markalara değer katmanın yanı sıra birçok kişiye de istihdam imkânı yaratıyoruz.

Tepe Emlak Yatırım bünyesinde 42 Maslak, Sığacık Teos Marina, Mix Kayseri AVM gibi karma kullanımlı projelere verdiğimiz ticari alan kiralama ve konsept danışmanlığı hizmetlerimizin yanı sıra, hali hazırda Bilkent Center, Bilkent Station, Tepe Nautilus, Ankara’nın ilk açık hava projesi Tepe Prime Avenue, 365 AVM ve Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nın kiralama ve yönetimini gerçekleştirmekte ve bazı önemli karma projelere ticari alanları ile ilgili kiralama ve konsept danışmanlığı hizmeti vermekteyiz.

Bilkent Center AVM’nin yenilenme sürecinden bahseder misiniz? 20. Yaşınızı kutlarken Bilkent Center’ı diğer AVM’lerden ayıran özellikleri nasıl sıralarsınız?

1998 yılından beri hizmet veren Bilkent Center, Ankara’nın ilk AVM’lerinden biridir. Eskişehir Yolu, Ümitköy, İncek ve Çankaya’nın kesiştiği bir lokasyonda yer alıyoruz.  Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi,  ODTÜ ve yeni hizmet vermeye başlayan Bilkent Şehir Hastanesi’ne olan yakınlığımız çok büyük bir avantaj olarak ortaya çıkıyor.

Konumun yanı sıra, Ankara’nın ilk Erişilebilirlik Belgeli “Engelsiz AVM” olma özelliğiyle sektördeki farkımızı ortaya koyduk. 42 araçlık engelli otopark alanı, tekerlekli sandalye hizmeti, her katta bulunan engelli tuvaletleri, asansörleri ve yürüyen merdivenleriyle “Engelsiz AVM” olma konusuna verdiğimiz önemi belgelendirdik.

İçinde bulunduğumuz rekabet ortamında fark yaratan cesur projelere imza atmanın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bilkent Center’ın yenilenen bölümü ile Ankaralıların günün telaşı içinde soluklanacakları,  hem alışveriş yapıp hem de kaliteli zaman geçirebilecekleri keyifli yaşam alanları oluşturmayı hedefledik. Konum avantajımızı ve sektördeki tecrübemizi kullanarak öncelikle mimarinin ve konseptin üzerine yoğunlaştık. İçten, samimi, sıcak bir mekân arayan gençlerin, ailelerin, çocukların, yaşlıların ve çalışanların, kısacası toplumun her kesiminden insanın seveceği, kendini iyi hissedeceği alışveriş, yaşam ve gastronomi merkezi kavramlarını bir araya getirerek sektöre öncülük eden bir mekan yarattık.

Bilkent Center’ın yenilenme çalışması her detayını özenle planladığımız için uzun bir süreç aldı. Sürecin ilk etabını 2015 yılında Bilkent Station’ın açılması ile gerçekleştirdik. Bilkent Station ile konuklarımızın kendilerini rahat, keyifli ve ait hissedecekleri, tren garı görüntüsünde olan özel mimarisi ile Türkiye’de hiç yapılmamış alışveriş, yaşam ve gastronomi alanları oluşturduk. Özel mimarisi içerisinde zengin dünya mutfağı alternatifleri ve eğlence mekânları ile fark yarattık. Bilkent Station gerek içinde bulundurduğu markalarla, gerekse konsepti ve mimarisi ile Ankara ve Türkiye’de adından övgüyle söz ettiren,  dikkat çeken, çok konuşulan bir proje oldu.

Bilkent Center renovasyonu, sürecin 2.  ve son aşamasıydı. 16.500 metrekarelik bir alanı alışveriş merkezine dahil ederek 20’ye yakın mağaza oluşturduk ve konusunda uzman mimarlarla çalışarak modern,  keyifli ve konforlu alanlar yarattık. Sektöründe öncü birçok mağazayı bünyemize kattık. Migros,  D&R, Toyzz Shop, Avva, İpekyol, B&G Store,  Mavi,  Atasun Optik, SPX, Desa, Roman, Chakra, Samsung, Siemens, Çilek, Spx, Vakko, Yves Rocher, Oliver Weber  gibi açılan yeni mağazalarla ve yenilenen Prestige sinema bölümüzle konuklarımıza keyifli alışveriş deneyimi yaşatmaya başladık. Marka karmamıza uygun diğer ulusal ve uluslararası firmalarla görüşmelerimiz devam etmekte.

20. yılında yenilenerek, “Mutluluk Paylaştıkça Çoğalır” mottosunu benimseyen, konuklarına en kaliteli hizmeti, kendisini özel hissedeceği şekilde vermeye çalışan Bilkent Center’da sürekli olarak yenilemelere yönelik yatırımlar yapıyor ve konuklarımızın keyifli ortamlarda alışveriş ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya özen gösteriyoruz. Mimari kriterleri hem çevreci bir çerçevede hem de farklılık hissettiren koşullarda, kaliteye azami önem vererek belirliyoruz.

Bilkent Center AVM’de ne tür etkinlik alanları var? Düzenlediğiniz etkinlik ve projelerde nerelere dikkat ediyorsunuz?

Çevremizde gelişen rekabet koşullarını titizlikle değerlendirerek sürekli iyileştirmeler yapıyoruz. AVM’lerin sadece alışveriş için değil aynı zamanda sosyal hayatın da bir parçası olduğunun bilinciyle planladığımız etkinliklerle fark yaratmaya çalışıyoruz. Kahve Festivali gibi Ankara’da ilk olan ve çok ses getiren projelere ev sahipliği yapıyoruz. Sanata önem verip mutlaka sanatsal etkinliklere, sergilere, konserlere programlarımızda yer veriyoruz. Düzenlediğimiz 22. Uluslararası Ankara Caz Festivali, Uluslararası Sanat Festivalleri ile dünyaca ünlü müzisyen,  ressam ve heykel sanatçılarına ev sahipliği yapıyoruz. 

2800 m² alanda hizmet veren, güvenli bir ortamda çocuklara hevesle bekledikleri aktivitelerin sunulduğu, eğlendirirken öğretmeye özen gösterilen Ma&Me&Pa çocuk ve aile kulübümüz bulunmakta.  Küçüklerin ve büyüklerin gönüllerince kayabilecekleri buz pateni pisti ve çocuklar için marangozluk, mutfak,  ahşap tasarım ve mekatronik gibi meslek atölyeleri, müzik, tiyatro ve parti alanları ile benzersiz bir hizmet sunulmakta.

Son dönemde aldığınız Uluslararası birçok ödülle başarınızı taçlandırdınız. Kısaca bilgi alabilir miyiz?

Başarının sürdürülebilir olmasını garantilemek, sadece zamanın dinamiklerine uyarak ve değişime odaklanarak sağlanabilir. Bilkent Center’da kalitemizden ödün vermeden yeniliklerimizi sürdürmeyi önemsiyoruz. Bu yıl 4.sünü gerçekleştirdiğimiz, Bilkent Center ile bütünleşerek önemli bir sosyalleşme platformu haline gelen ve her sene başarısı katlanarak artan Ankara Kahve Festivali’ni ödülle taçlandırarak Amerika Pazarlama ve İletişim Profesyonelleri Derneği (AMCP) tarafından düzenlenen Hermes Creative Yaratıcılık Ödülleri’nden 4 kategoride platin ödül aldık.

Aynı zamanda, 3. Uluslararası Bilkent Sanat Festivali ile dünyanın en önemli pazarlama ve iletişim ödülleri arasında gösterilen “MarCom Ödülleri”nde “Özel Etkinlik” kategorisinde Platinum ödülün sahibi olduk.

kategorilerinde 2 ayrı Bunun yanı sıra, yenileme projemizle gayrimenkul sektöründe dünya çapında yüksek standartlı ve mükemmeliyeti sağlamış projelere farkındalık yaratmak amacı ile Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri tarafından verilen European Property Awards’ta “Ticari Yenileme/Geliştirme” ve “Perakende Mimarisi” ödül aldık. Prestij ve mükemmelliğin simgesi Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde böylesine değerli bir başarı elde ettiğimiz için çok mutluyuz.

Başarıda emeği geçen tüm ekibimize, değerli iş ortaklarımıza ve 20 yıldır bizi tercih eden ziyaretçilerimize teşekkür ederiz.

Sektör hakkında genel bir değerlendirme ve önerilerinizi alabilir miyiz?

Türkiye AVM’lerle 1990’lı yıllarda tanıştı. 2018 yılı sonu itibariyle Türkiye genelinde toplam 13 milyon m2’de faaliyet gösteren 431 adt alışveriş merkezi bulunuyor. Yaşamın ve ekonominin nabzını tutan, vatandaşlarımızın ve turistlerin büyük ilgi gösterdiği, güvenli ticaretin merkezi AVM’ler istihdama ve ekonomiye sağladıkları katkı dolayısıyla da büyük önem taşıyor. Ancak özellikle büyükşehirlerin alışveriş merkezi sayısı ve m2’si açısından doygunluğa ulaştığı, yeni yatırımların Anadolu’nun diğer şehirlerine ve o şehrin kültürüyle bütünleşecek konseptlerle yönelmesi gerektiği düşüncesindeyim.

Artan rekabet ortamında AVM’lerde farklılaşma ihtiyacı daha da belirginleşecek. Sektörümüz için en büyük fırsat mevcut AVM’lere yeni fonksiyonların kazandırılıp, tüketicilerin değişen tercih ve beklentilerine göre trendlere uygun hale getirildiği yenileme ve dönüşüm projelerine ağırlık verilmesidir. Sosyal alanların zenginliği, eğlence, lifestyle ve fonksiyon odaklı olmak üzere farklı kategorilerde ayrışmak giderek daha çok önem kazanıyor. En son trendler içerisinde üstü açık AVM’ler, sokak dokusunu yansıtan AVM’ler ve yeşil-çevreci AVM’ler sayılabilir. Marketlere ayırılan alanlar küçülürken, gastronomiye ayrılan alanlar büyüyor. Çocuklara özel alanlar ile açık ve güçlü peyzaj düzenlemeleriyle oluşturulan mekanlar devreye giriyor.

Biz de Tepe Emlak Yatırım olarak değişim ve gelişimin sürekli olması gerektiğine inanıyor, her projemizde trendlere uygun ve uygulanmamış yeni fikirler yaratmaya çalışıyoruz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam