TÜGİAD GENEL BAŞKANI ANIL ALİRIZA ŞOHOĞLU’NUNMERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ DEĞERLENDİRMESİ « Mall&Motto

25 Mayıs 2024 - 01:03

TÜGİAD GENEL BAŞKANI ANIL ALİRIZA ŞOHOĞLU’NUNMERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ DEĞERLENDİRMESİ

reklam
TÜGİAD GENEL BAŞKANI ANIL ALİRIZA ŞOHOĞLU’NUNMERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ DEĞERLENDİRMESİ
Son Güncelleme :

16 Ocak 2020 - 17:36

218 views
reklam

Merkez Bankası politika faizini 0,75 puan düşürerek yüzde 11,25’e çekti. Merkez’in son beş toplantıdaki toplam faiz indirimi 12,75 puanı buldu. Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu Merkez Bankası politika faiz indirimini değerlendirdi.

Merkez Bankası’nın yılın son toplantısında da 200 baz puanlık indirim yaptığını söyleyen Şohoğlu “Ocak için beklenti olan 75 baz puanlık indirime paralel bir faiz kararı bugün Merkez Bankası tarafından alınmış, politika faizi 2 puan indirimle yüzde 12’ye düşürülmüştür. Böylelikle 2019 yılındaki toplantılarda toplamda 12 puanlık indirim gerçekleşmiş oldu. Son enflasyon 11,84 Politika faizi 12 oldu. Bu rakamlara baktığımızda yılın ilk çeyreğinde enflasyonun 11- 12 bandında kalacağını söylememiz mümkündür. Tek haneli enflasyon birinci çeyrekte mümkün görülmemekle birlikte, ikinci çeyrekte ise olabilitesi yüksek görünüyor. Şu an ekonomi politikalarının hedefi tek haneli enflasyon yani tek haneli faiz. Faiz indirimlerinde kademeli bir model ve makro konjonktür ile örtüşen bir faiz indirim politikasının Merkez Bankamız tarafından uygulanıyor olması, piyasa aktörlerinde güven tesis etmektedir” ifadelerini kullandı.

Son verilere göre Ocak ayı itibari ile Merkez Bankası ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %11’lere gerilediğini de aktaran Şohoğlu “TL ticari kredi faiz düzeyi %13.11’e kadar inmiş durumdadır.Merkez Bankasının önümüzdeki dönemde faiz hamlelerinde elinin kuvvetlenebilmesi için bu süreçlerin yapısal reformlarla desteklenmesi için yapısal reformların en kısa sürede tamamlanıp sağlıklı sürdürülebilir bir büyüme modelinin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Her zaman dile getirdiğimiz gibi tüketim değil üretim ekonomisi olma yolunda ilerlemeli, üretim odaklı projelere imza atmayı öncelik belirlemeliyiz” dedi. Merkez Bankası indiriminin iç piyasalarda da hareketlilik yaratacağını ifade eden Anıl Alirıza Şohoğlu sözlerine şunları ekledi: “Bu indirimler konut ve otomotiv sektöründe de canlılık yaratacaktır.”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam