Ayhan DİNÇ « Mall&Motto

30 Kasım 2023 - 08:05

Ayhan DİNÇ

reklam
Ayhan DİNÇ
Son Güncelleme :

20 Şubat 2020 - 10:26

196 views
reklam

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

6 senedir yazılım sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın genel koordinatörüyüm. Bilişim alanında pek çok firmaya teknik destek vermekteyiz.

aktar.com’un hazırlık ve oluşum süreçlerinden ve içeriğinden bahseder misiniz?

Uzun yıllardır yöresel ve organik ürünlere ilgim bulunmaktadır. İş seyahatlerimde ziyaret ettiğim bölgenin coğrafi ürünlerinden bol bol almaya çalışırdım. Özellikle Hatay bölgesinin salçaları, Maraş bölgesinin baharatları hep listemin ilk sıralarında yer alırdı. Evime yakın bölgelerdeki marketlerden yaptığım alışverişlerde aynı lezzeti yakalayamıyordum. Yıllar içerisinde internet satışlarının yaygınlaştı, bende bu tip ihtiyaçlarımı çeşitli sitelerden sipariş etmeye başladım. Fark ettim ki, satın aldığım ürünler kalitesiz ve bahsedildiği gibi doğal üretim değil, fabrikasyon ürünler.

Uzun süre doğru kalitedeki ürünlere ulaşabileceğim bir platform aradım. Ürün çeşitliliği kısıtlı veya birkaç markaya hitap eden sitelere ulaşmama rağmen tam anlamıyla istediğimi sunan bir pazar yeri bulamadım.

Bu düşünce ile aktar.com hayata geçirme fikri oluşmaya başladı. 2019 yılının ilk çeyreğinde alt yapı çalışmalarımıza ve şirketleşme sürecimize başladık. 1 Ekim 2019 tarihinde yayına başlayarak müşterilerimizden sipariş almaya başladık.

Ürün kategorilerini belirleyip seçerken nelere dikkat ettiniz?

Özellikle tüketicilerimizin ulaşamayacağı ürünleri sergilemeye gayret ediyoruz. Kategorilerimizi oluştururken ve ürünlerimizi belirlerken müşterilerimiz neye ulaşmak istiyor? Sorusuna cevap arıyoruz. Örneğin Erzurum’daki bir müşterimizin kaz dağlarının eteklerinde yetişen organik bitkilere ulaşabiliyor mu? Buna dikkat ediyoruz.

Ürünlerin organik yeterlilik kriterine uyması. Nedir mesela bu kriterler? Ürünleri uçtan uca kontrol ediyoruz. Bitkiler sera üretimi ile zincire dahil oluyorsa baştan bizim eleme nedenimiz oluyor. Paketlenme sürecinde kimyasal işlemden geçmemesine özen gösteriyoruz. Müşterimize ulaşan ürünlerin araziden toplandığı hali ile ulaşması için çabalıyoruz.

Çalışma şekliniz hakkında bilgi verir misiniz?

Teknik olarak aktar.com bir pazar yeridir. Süreç içerisinde stok yönetimi, lojistik gibi konuların tamamını biz yönetiyoruz. Şu an için mağaza açma imkânı vermiyoruz. İlerleyen süreçte, tedarikçilere mağaza açma imkanı da sağlayacağız.
Tedarikçi olmak isteyen firmalar bizimle iletişime geçiyor. Akabinde planlı bir şekilde üretim yerlerini ve depo alanlarını ziyaret ediyoruz. Üretim için gerekli sertifika, ruhsat ve marka tescil belgelerini talep edip, kurumlardan doğruluğunu sorguluyoruz.

Ziyaret sırasında kontrol listemizden bir eksiklik bile olsa tedarikçi ile çalışmıyoruz. Müşterilerimize en kaliteli ve en taze ürünleri sunma ilkesi ile adımlarımızı atıyoruz. Ürünler ile ilgili bahaneleri kabul etmemiz mümkün değil.

Organik ürünler hakkında ne düşünüyorsunuz? Organik Gıda’nın Türkiye’de ki yeri ve önemi sizce yeterli mi?

Dünya da henüz organik ürünler tam anlaşılamamış durumda. Örnekler ile açıklamam gerekirse, bir ürünün tohumunun doğal olması yeterli mi? Yoksa toprağın yapısından, paketlenme sürecine, toplanırken kullanılan materyallere, bu süreçlerin hepsinin mi organik olması gerekli. Dünya genelinde halen bu soru cevaplanamamış durumda.

Ayrıca diğer bir taraftan endüstriyel üretim ile yüksek kar marjı söz konusu. Endüstriyel tarımda dönüm başına % 50 üretim artığı söz konusu. Aynı şekilde endüstriyel hayvancılık da verim %60 civarında artırılmaktadır. Üreticilerin organik üretim yapabilmesi için ciddi gerekçelere ihtiyacı var. Bu da ancak tüketici bilinçlenmesi ile mümkün. Daha düşük verim ile üretilen organik ürünlere daha yüksek ücret ödemeyi göze alabilmeliler.

Bunlara ek olarak kanuni düzenlemeler de getirilebilir. Fakat yinelemek istiyorum. Tüketicinin desteklemediği kanuni düzenlemeler de yetersiz kalacaktır.

Organik ve doğal ürünler konusunda kat edilmesi gereken çok yol var.

Neden organik ürünlere önem vermeliyiz?

Müşterilerimizden en fazla aldığımız şikâyetlerini sıralamam gerekirse;

  • Kilo sorunları (aşırı kiloluluk veya aşırı zayıflık)
  • Cinsel isteksizlik
  • Üreme sorunları (Gebe kalamama)

Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki; bu sorunların çözümünü aramak tıp ve kimya sektörünün sorumluluğundadır. Kanuni olarak da teşhis, tanı veya tedavi uygulamak tıp eğitimi görmüş doktorlarımızın tasarrufundadır. Yalnızca takviye edici ürünlerin aktar.com da olduğunu belirtmek isterim.
Sizce de bu sorunlarda doğal olmayan beslenme alışkanlığımızın katkısı yok mu? Tek suçlusu sanayileşmiş gıda ve kozmetik sektörü diyemem. Kesin bir fikir belirtmek gerekirse, bu da katkılarının olduğu yöndedir.

Ekonomik dalgalanmaların yaşandığı Türkiye ekonomisinde sektörünüzün değerlendirmesi yapar mısınız?

İyi bir işletmeci ekonomik dalgalanmaları iyi okuyarak doğru yorumlamalıdır. Bunu fırsata çevirmek de ticari zekânın bir ürünüdür.

Aktar sektörü birkaç sektörü kapsayan bir yapıya sahiptir. Organik gıda ve takviyeleri, baharatlar, bitkiler ve bitki çayları, bitkisel yağlar, bitkisel kozmetik, kişisel bakım ürünleri gibi. İhracat potansiyeli çok yüksek bir sektördür. 2019 yılında yurt içi toplam ciro 5 milyar dolar seviyesindedir. İhracat verileri henüz açıklanmadı ama 2018 senesinde 4,5 milyar dolar seviyesindeydi. Tabiki ekonomik dalgalanmalardan sektör etkilendi. Olumlu yanı diğer sektörler kadar yara almadan bu süreci atlatabildi.

2020 hedefleriniz nelerdir?

81 ilin tamamına erişerek 2020 senesini en başarılı e ticaret sitesi olarak kapatmak istemekteyiz. Ayrıca 2020 yılı içerisinde yurtiçi ve yurt dışı yatırım görüşmelerimize aktif bir şekilde başlayacağız.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam