TPF’nin hedefi, dokunduğu her kesim için sürdürülebilir bir gelecek « Mall&Motto

13 Nisan 2024 - 22:50

TPF’nin hedefi, dokunduğu her kesim için sürdürülebilir bir gelecek

reklam
TPF’nin hedefi, dokunduğu her kesim için sürdürülebilir bir gelecek
Son Güncelleme :

24 Şubat 2020 - 9:47

231 views
reklam

TPF’nin hedefi, dokunduğu her kesim

için sürdürülebilir bir gelecek

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), yerel perakendecilerin yaşadığı ortak sorunlara ortak çözümler geliştirebilmek ve müşterilerinden çalışanlarına, üreticilerinden tedarikçilerine tüm paydaşlarına katkı sağlayacak projeler hayata geçirebilmek amacıyla bir arama konferansı gerçekleştirdi. “TPF olarak yeni dönemde hedefimiz, dokunduğumuz her kesim için sürdürülebilir bir gelecek” ifadesini kullanan TPF Başkanı Ömer Düzgün, “Bu çalıştaydan çıkacak sonuçlar ve akabinde geliştireceğimiz projeler, federasyonumuzun önümüzdeki süreçteki yol haritasını oluşturacak” dedi.

Organize perakendenin en büyük çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), yerel zincir marketlerin ekonomiye, paydaşlarına ve sektöre sağladıkları katkıyı artırabilmek, perakendeye ilişkin sorunlarına ise çözüm önerileri üretebilmek amacıyla JDE&Ofçay, PepsiCo ve Tomra sponsorluğunda bir arama konferansı gerçekleştirdi.

Antalya’da düzenlenen ve Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanı sıra Almanya, İngiltere, Fransa ve Kosova gibi Avrupa ülkelerinden 300’ü aşkın yerel zincir market sahibinin katıldığı arama konferansını değerlendiren TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, “TPF olarak bu arama konferansıyla yola, üreticilerimizden müşterilerimize, tedarikçilerimizden çalışanlarımıza kadar, hayatta dokunduğumuz, ilişki geliştirdiğimiz kim varsa, kendilerine sağladığımız katkıyı artırabilmek hedefiyle çıktık” dedi. Düzgün, “6 ay önce göreve gelen yeni Yönetim Kurulumuz öncülüğünde TPF olarak amacımız, herkes için sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye katkıda bulunabilmek. Önceliklerimizden biri de elbette perakendeciler olarak yaşadığımız sorunlara ortak çözüm önerileri geliştirebilmek. Bu çerçeveyle aslında çalıştayımızdan çıkacak sonuçlar ve akabinde geliştireceğimiz projeler, federasyonumuzun önümüzdeki süreçteki yol haritasını da belirlemiş olacak” diye konuştu.

“Önümüzdeki süreç, atağa kalkma sürecimiz olacak”

Gerçekleştirdikleri arama konferansının, Türkiye’nin bir aynası niteliğinde olduğunu da vurgulayan Düzgün, şöyle konuştu: “Çünkü TPF, Edirne’den Kars’a, Türkiye’nin dört bir yanından 14 Perakende

Derneği ve üyesi olan 360 yerel market ile aslında bir Türkiye mozaiği. Üyelerimiz ve hizmet verdiğimiz bölgelerimizle çatımız altında, ülkemizin her rengi ve her sesi yer alıyor. Sorunlarımız ise ortak. Bu nedenle önümüzdeki süreci üyelerimiz ve paydaşlarımız adına bir atağa kalkma süreci olarak belirledik. Yerel perakendeciler olarak birlikte daha güçlü bir biçimde; ülkemize, ekonomimize, istihdamımıza, müşterilerimize ve sürdürülebilir bir geleceğe daha fazla katma değer sağlayabilmek için çalışacağız.” 

“KOBİ’leri gözeterek ekonomisini kalkındırmış bir Türkiye, hepimizin hayali”

Arama konferanslarında önemli gündem maddelerinden birinin, çıkması beklenen Perakende Yasası olduğuna da dikkat çeken TPF Başkanı Düzgün, şunları söyledi:

“Perakende Yasası’nın sac ayaklarından biri mutlaka, Anadolu’nun dört bir yanında 70 bin kişiye istihdam sağlayan, aileleriyle birlikte tüm Türkiye’de yarım milyon insana dokunan, az nüfuslu ilçelerde, bulunduğu ilçelerin esnaf ekosistemini dolayısıyla ekonomik kalkınmasını gözeterek büyüyen yerel marketleri desteklemek olmalı. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek zorlaşan rekabette ayakta kalmaya çalışan ve finansman ihtiyacı her geçen gün giderek artan bu işletmelerimizi desteklemek, Türkiye’ye kazandıracaktır. Tüm ekonomisine kan pompalayan kılcal damarları KOBİ’leri gözeterek ekonomisini kalkındırmış bir Türkiye, hepimizin hayalidir. Bu nedenle TPF olarak her fırsatta, yasa konusundaki beklentilerimizi dile getiriyor, esnafımızın sesi oluyoruz. Yeni açılacak marketlerle mevcut marketler arasındaki mesafe, marketlerin çalışma gün ve saatleri yasa ile düzenlenmeli. Marketlerimizde sattığımız gıda ürünlerine uygulanan KDV eşitlenmeli. Tüm ürün gruplarında gramajlar standartlaştırılmalı. Bu adımlar atılabilirse, küçük esnaf sürüklendiği iflas batağından kurtulabilir, ülkemiz yerli markalarıyla ve kendi insanıyla büyüyebilir, enflasyonla mücadeleye destek olunabilir ve gençlerimiz perakendeciliği bir meslek olarak görebilir.”

Moderatörlüğünü, Akademisyen Yılmaz Pekmezcan’ın gerçekleştirdiği arama konferansında ayrıca, Eğitimci ve Yönetici Koçu Hülya Mutlu, “Değişim ve Gelişim Yönetimi” başlıklı bir sunum yaptı.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam