KOÇ HOLDİNG İNSAN KAYNAKLARI DİREKTÖRÜ ÖZGÜR BURAK AKKOL 100 BİN ÇALIŞANI OLAN KOÇ’TA PANDEMİ DÖNEMİNİ ANLATTI « Mall&Motto

13 Nisan 2024 - 21:15

KOÇ HOLDİNG İNSAN KAYNAKLARI DİREKTÖRÜ ÖZGÜR BURAK AKKOL 100 BİN ÇALIŞANI OLAN KOÇ’TA PANDEMİ DÖNEMİNİ ANLATTI

reklam
KOÇ HOLDİNG İNSAN KAYNAKLARI DİREKTÖRÜ ÖZGÜR BURAK AKKOL 100 BİN ÇALIŞANI OLAN KOÇ’TA PANDEMİ DÖNEMİNİ ANLATTI
Son Güncelleme :

26 Temmuz 2020 - 20:03

284 views
reklam

Koç Topluluğu’nun kurumsal yayını, “Bizden Haberler Söyleşileri”ne konuk olan Koç Holding İnsan Kaynakları Direktörü Özgür Burak Akkol, “Pandemi Öncesi ve Sonrası: Koç Topluluğu’nda Çalışma Hayatı”nı anlattı.

  • ÖNCELİĞİMİZ SAĞLIK VE İSTİHDAMIN DEVAMI
  • KAYGI ORANINI %60’DAN %12’YE DÜŞÜRDÜK
  • HAFTADA 1 GÜN UZAKTAN ÇALIŞMA KALICI HALE GELİYOR
  • ŞİRKETLER ARASINDA PAYLAŞIMLI ORTAK OFİS DÖNEMİ BAŞLIYOR

Moderatörlüğünü Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl’ın üstlendiği söyleşide Koç çalışanlarının sorularını yanıtlayan Özgür Burak Akkol, “Koç Topluluğu’nda görev yapan 100 bin çalışma arkadaşımızın %72’si, 1980 ve sonrası doğumlu. Yaş ortalamamız 34. Dolayısıyla çok genç bir Topluluğuz. Yeni normalden önce de bizim normalimiz sürekli bir değişime tabi idi. Değişimin hızı esasında bu dönemde ana konu. Pandemi nedeniyle önümüzdeki 6 ay veya 1-1,5 yıl, 5-10 yıllık değişimleri çok daha kısa zaman zarfında hissedeceğimiz bir dönem olacak. Biz bu değişimi insan kaynağımızla, geniş, kocaman bir aile olarak yöneteceğiz” dedi. 

Pandeminin ilk günlerinde ve tüm süreç boyunca Koç Topluluğu çalışanlarının ihtiyaçlarını belirlemek için “Kendinizi nasıl hissediyorsunuz?” anketi yaptıklarını anlatan Özgür Burak Akkol, yol haritalarını bu doğrultuda belirlediklerini aktarırken, “Biz neler yapabiliriz, öneriniz, eleştirileriniz nelerdir diye sorduk. İlk ankette kaygı oranı %60’tı. İkinci ankette %32’ye, üçüncü ankette ise %12’ye düştü. %12’yi de aşağı çekmek için çalışmaya devam ediyoruz. Bu dönemde tüm süreçlerimizi planlarken iki temel önceliğimiz oldu. Birincisi çalışma arkadaşlarımızın ve ailelerimizin sağlığı, ikincisi ise tek bir çalışma arkadaşımızın dahi istihdam ve gelir kaybına uğramaması idi. Bunu sağladık. Ümit ediyorum ki bundan sonraki dönemi de bundan önceki 4 ay gibi hep birlikte başarıyla yöneteceğiz” dedi. 

Özgür Burak Akkol, yeni dönemin dinamiklerini dikkate alarak “Future of Work” şemsiyesi altında Koç Topluluğu’nda pek çok yeni insan kaynakları uygulamasını devreye almaya hazırlandıklarını da anlattı. Akkol, “Çevik dönüşüm (Agile) ve rotasyon gibi hâlihazırda gündemimizde olan uygulamaların yanı sıra şirketler arası ofislerin ortak kullanımı, hiyerarşinin azaltılması ve uzaktan çalışma gibi pek çok yeni başlığı da çalışıyoruz. Pandemi döneminde 30 bine yakın çalışma arkadaşımız uzaktan çalıştı ve memnuniyet oranı %74. Bu uygulamaya pandemi sonrası dönemde de devam edeceğiz. Ofislerimizde görev yapan çalışma arkadaşlarımız haftada bir gün artık uzaktan çalışabilecekler. Ayrıca Koç ofislerinin, hangi şirkette çalıştığından bağımsız Koç çalışanları tarafından ortak kullanılabileceğini düşünüyoruz. Gerektiğinde Sütlüce’de görev yapan bir çalışma arkadaşımızın, Ataşehir’deki bir şirketimizdeki ofisi kullanabilmesini mümkün hale getireceğiz” diye konuştu.

Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl’ın moderatörlüğünde ikincisi gerçekleşen “Bizden Haberler Söyleşileri”nin konuğu Özgür Burak Akkol, 46 ülkede 100 bin çalışanı bulunan Koç Topluluğu’nun pandemi dönemi öncesi ve sonrasındaki insan kaynakları süreçlerini canlı yayında Topluluk çalışanları, bayileri ve emeklilerinden oluşan on binlerce kişiye anlattı.

Özgür Burak Akkol: “Sabah 07, akşam 21 arasında evdeki, ofisteki, sahadaki çalışma arkadaşlarımıza dokunacak 1500’ün üzerinde uygulama hayata geçirdik.”

Oya Ünlü Kızıl’ın, “Son 5 yılda insan kaynakları süreçlerimizde çok ciddi, yenilikçi, iyi model olarak gösterilebilecek adımlar attınız. Forbes’un ‘Dünyanın En İyi İşverenleri’ listesinde iki bin şirket arasında 35’inci sıradayız ve ilk 100’de yer alan Türkiye’den tek şirketiz. Bu kadar büyük bir yapıda insan kaynakları süreçlerimizi yönetmenin de zorlukları vardır. Pandemi döneminde süreçlerinizi nasıl belirlediniz?” sorusu ile başlayan söyleşide Özgür Burak Akkol’un yanıtı şöyle oldu: “Zorluk diyemesem de kolay olmayan tarafları var elbette. Koç Ailesi’nden başlayarak, CEO’muz, Başkanlarımız, iş sağlığı güvenliği ekiplerimiz, bütün Topluluğumuz bu süreçte bir araya geldik. Muazzam bir dayanışma ile kenetlendik. İnsan Kaynakları olarak öncelikle çalışma arkadaşlarımızı dinledik. İhtiyaçları doğru tanımlayabilmek için 30’a yakın ‘persona’ belirledik. Topluluk genelinde maske ve dezenfektan süreçlerimizde hiç sorun yaşamadık. Hâlihazırda da 8 milyonun üzerinde maske stoğumuz var. Tüm altyapılarımız hazırdı ve evden çalışmaya çok hızlı geçtik. KoçAilem ile talep eden çalışma arkadaşlarımıza 5 GB internet hediye ettik. 30 bin kişi faydalandı. Tat, Sek ve Düzey’in ürünlerinde KoçAilem’e özel kampanyalarla 100 TL’lik alışverişe 50 TL’lik indirim sağladık. Koç Topluluğu Spor Kulübü ile sabah 7’de başlayan ve gün boyu devam eden online spor dersleri başlattık. Koç Akademi’yi çok yoğun kullandık. Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kuruluşunun 100’üncü yılını kutladığımız bu yılki 23 Nisan’ı, KoçAilem Online Çocuk Şenliği ile kutladık. Komşu Koçlu projemiz ile 1000’e yakın farklı ilçe grubu oluşturduk ve çalışma arkadaşlarımızın ihtiyaç olduğunda tanışmasalar bile birbirlerine, yaşlılarımıza, ailelerine destek olmasına vesile olduk. Çalışma arkadaşlarımızın merak ettiklerini sorabilecekleri bir WhatsApp hattı kurduk. Koç Holding Emekli ve Yardım Sağlığı Vakfı üzerinden 5.000 TL’lik faizsiz finansal yardım paketi sunduk, 15 bin arkadaşımız yararlandı. 

Bizim işletmelerimizin en önemli farklarından biri teknoloji kullanımıdır. Yapay zekâ destekli kamera teknolojileri ile filyasyon uygulamasını devreye aldık. Vaka çıkması durumunda geriye dönük olarak kiminle temas edildiğini hızlı şekilde belirleyebiliyoruz. Metal sektöründeki işveren sendikamız MESS ile sosyal mesafenin korunup korunmadığını, riskleri analiz eden bir ürün geliştirdik. Arzu eden şirketlerimizin ve çalışma arkadaşlarımızın hizmetine sunacağız. Özetle şöyle diyebilirim, Sabah 7, akşam 21 arasında evdeki, ofisteki, sahadaki çalışma arkadaşlarımıza dokunacak 1500’ün üzerinde uygulama hayata geçirdik.”

Koç Akademi yıl sonuna kadar tüm Türkiye’nin erişimine açık olacak

12 binden fazla içeriği ile online eğitim platformu Koç Akademi’yi pandemi döneminde Türkiye’nin erişimine açmalarının büyük ilgi gördüğünü de belirten Özgür Burak Akkol, “Koç Akademi’yi 2 aylığına açmıştık ancak çok kısa bir sürede 8 milyondan fazla kez görüntülendi. Yıl sonuna kadar platformumuzu tüm ülkemizin kullanımına sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Kan paylaşım platformu devreye giriyor

Yeni devreye alacakları kan paylaşım platformunu da ilk kez duyuran Özgür Burak Akkol, şöyle devam etti: “Aslında bu projeye pandemi öncesinde başlamıştık. Pandemi ihtiyacı körükledi. KoçAilem ile kan bağışı süreçlerini sahipleneceğiz. Bir ihtiyaç olduğunda tüm çalışma arkadaşlarımızın KoçAilem mobil uygulaması üzerinden erişebileceği konum bazlı bir teknoloji olacak. Çalışma arkadaşlarımızın ve ailelerinin, bayilerimizin, emeklilerimizin hem ihtiyaç olduğunda kan bağışı yapabilecek diğer Koçlulara ulaşabilecekleri, hem de gönüllülük esasına dayalı şekilde bağışçı olmak isteyenlerin isterlerse bağışçı olabilecekleri bir uygulamayı hayata geçiriyoruz.”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam