Vestel, Türkiye’nin uluslararası sürdürülebilirlik derecelendirmesi alan TL cinsinden ilk yeşil tahvil ihracını gerçekleştirdi! « Mall&Motto

24 Haziran 2024 - 23:51

Vestel, Türkiye’nin uluslararası sürdürülebilirlik derecelendirmesi alan TL cinsinden ilk yeşil tahvil ihracını gerçekleştirdi!

reklam
Vestel, Türkiye’nin uluslararası sürdürülebilirlik derecelendirmesi alan TL cinsinden ilk yeşil tahvil ihracını gerçekleştirdi!
Son Güncelleme :

26 Temmuz 2020 - 19:54

236 views
reklam

Vestel Şirketler Grubu, Zorlu Grubu’nun sürdürülebilirlik yaklaşımı Akıllı Hayat 2030 yolculuğunda önemli bir adım atarak, Türkiye’nin uluslararası bir derecelendirme kuruluşu tarafından onaylı TL cinsinden ilk yeşil tahvil ihracını Garanti BBVA aracılığı ile gerçekleştirdi. Yeşil tahvil aracılığıyla elde edilen gelirler, Vestel’in sürdürülebilirlik ve yeşil teknoloji yatırımlarında kullanılacak.

Sürdürülebilir büyüme ve dünya kaynaklarının korunması amacıyla uluslararası tahvil piyasalarına ihraç edilen yeşil tahvillerden elde edilen gelirler, yenilenebilir enerji kaynakları, yeşil teknoloji, çevreci ürünlerin geliştirilmesi gibi alanlarda kullanılıyor. 

Türkiye’nin öncü sanayi kuruluşlarından Vestel Şirketler Grubu, Türkiye’degelirlerin tamamının doğa dostu yatırımlara harcanacakbu ihracı uluslararası derecelendirme alarak TL cinsinden gerçekleştiren ilk marka oldu. Uluslararası Sermaye Piyasaları Birliği’nin (International Capital Market Association-ICMA) Yeşil Tahvil Prensipleri’ne uygunluk açısından yapılan değerlendirme sonucunda en yüksek puanı alan ihraç; 100,5 milyon TL tutarında, 1 yıl ve 2 yıl vadeli iki alternatifle yatırımcılara sunuldu. Garanti BBVA aracılığıyla gerçekleştirilen yeşil tahvil ihracıyla Vestel, sürdürülebilir ürün kategorilerindeki satışları, Ar-Ge harcamalarını ve girişimcilik ile inovasyon çalışmalarını 2022 yılına kadar %50 oranında artırma hedefine katkı sağlamayı hedefliyor.

Tüketicilerine daha iyi bir yaşam sunmak, gelecek nesillere daha yaşanılası bir dünya bırakmak amacıyla teknoloji ürettiklerini ifade edenVestel CEO’su Turan Erdoğan, “Zorlu Grubu’nun Birleşmiş Milletler’in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı rehber edindiği Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik vizyonunu, Vestel olarak benimsiyor; iş stratejilerimizin merkezine koyuyoruz. Bu stratejiye paralel ortak tanımlı hedeflerle Vestel Şirketler Grubu olarak, geçmiş deneyimimiz ve sektörümüze özgü dinamikler çerçevesinde bu vizyonu hayata geçiriyoruz. Sürdürülebilirliğin en önemli kaldıracının aslında finansman olduğunun bilincindeyiz. Bu sebeple, yeşil tahvil gibi finansal araçların kullanılmasına öncü olmaktan gurur duyuyoruz.

Sürdürülebilirliği müşteriler, çalışanlarımız ve faaliyet gösterdiğimiz topluluklar dahil tüm paydaşlarımız için ortak değer yaratmamızı sağlayan bir iş modeli olarak tanımlıyor; tüm yatırımlarımızı sürdürülebilirlik ekseninde gerçekleştiriyoruz. Yeşil Tahvil ile koyduğumuz 2022 hedeflerini de Akıllı Hayat 2030 vizyonu çerçevesinde gerçekleştirdik. İhraç kapsamında elde ettiğimiz kaynağı su kaynaklarının korunması, karbon azaltımı, enerji verimliliği ve atıkların azaltılması gibi alanlara katkı sağlayan Ar-Ge çalışmalarımız ve çevre dostu teknoloji yatırımlarımız için kullanacağız. Uluslararası bir derecelendirme kuruluşu tarafından onaylı TL cinsinden Yeşil Tahvil ihracı ile Türkiye’de bir ilke imza attık.

Mevcut durumda bu alanda uluslararası arenada en itibarlı bağımsız bir yatırım ve sürdürülebilirlik derecelendirme kuruluşlarından biri tarafından değerlendirilerek en yüksek puanı aldık ve ‘Yeşil Tahvil Prensipleri’ne uygunluğumuz onaylandı. Bu yaklaşımın sektörümüzde de ivme yaratmasını ve sürdürülebilirlik eksenindeki çalışmaların artmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin ise, “Vestel’i bu öncü uygulaması için gönülden tebrik ediyoruz ve ihraca aracılık ederek onların yanında yer almış olmaktan gurur duyuyoruz. Bu işlemde dijital ve mobil kanallarımızın da desteğiyle kurumsal müşterilerimizden bireysel ve özel bankacılık müşterilerimize kadar geniş bir yatırımcı tabanına ulaştık. Sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayan yatırımların getirdiği fırsatları anlattık. 2020 yılının ilk yarısında yeşil ve sürdürülebilir tahvil piyasasının toplam ihraç hacmi 162,2 milyar Dolar olarak gerçekleşti. Yeşil yatırımlar yavaşlasa bile sosyal tahvil ihracı rekor seviyeleri gördüğü için piyasa büyümeye devam ediyor. Bu akım, küreselleşmiş ve birbiriyle sürekli etkileşimde olan finansal piyasalar sayesinde er ya da geç tüm ülkeleri içine alacak. Bunun sinyallerini Türkiye’de son dört yılda gerçekleşen sürdürülebilir ihraçlara gelen yüksek talepte görmeye başladık. Vestel ihracını özel kılan kendi sektöründe ilk ihraç olmasının yanında bence bireysel yatırımcıya da hitap edebilmiş olması. Bu işlem, bireysel yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği yüksek katılımlı özel sektör ihraçlarından biri oldu. Bireylerin sürdürülebilirlik temalı yatırımlara gösterdiği bu ilgi oldukça umut verici. Garanti BBVA olarak müşterilerimize her türlü ihtiyaçlarında olduğu gibi sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir yatırım araçları konusunda da her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam