TARIM İLAÇLARI VE HAVA KİRLİLİĞİ GEBE KALMA ŞANSINI AZALTIYOR « Mall&Motto

1 Aralık 2023 - 00:05

TARIM İLAÇLARI VE HAVA KİRLİLİĞİ GEBE KALMA ŞANSINI AZALTIYOR

reklam
TARIM İLAÇLARI VE HAVA KİRLİLİĞİ GEBE KALMA ŞANSINI AZALTIYOR
Son Güncelleme :

20 Ağustos 2020 - 15:37

228 views
reklam

Tarım ilaçları ve gıda koruyucusu olarak yaygın şekilde kullanılan fosfat türevleri üreme potansiyelini olumsuz yönde etkiliyor. Yüksek miktarda pestisitlere (Tarım ilacı) maruz kalan kadınlarda tüp bebek ile gebe kalma şansının, düşük miktarda maruz kalan kadınlara göre yaklaşık %18 oranında daha az olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Ebru Öztürk Öksüz, “Pestisitlere maruz kalmanın erkekler üzerinde de etkisi çok açık. Sperm sayı ve kalitesinin yıllar içinde azalmasına neden oluyor. Ayrıca hava kirliliği de üreme sağlığını olumsuz etkiliyor” şeklinde konuştu.

Yiyecekler yıkanarak sadece yüzeysel pestisitler uzaklaştırılmış oluyor. Önerilen en iyi temizleme şeklinin su ve halk arasında kabartma tozu olarak bilinen sodyum karbonatı karıştırarak, yıkamak olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Ebru Öztürk Öksüz, tarım ilaçlarının insan üremesi üzerine etkilerini şöyle açıkladı:

  • Pestisit artıkları içeren yiyeceklerle beslenen erkeklerde sperm sayı ve kalitesinin anlamlı şekilde düşmesine ve sertleşme problemlerine neden olduğu,
  • Kadınlarda adet düzensizliklerine, doğumsal anomalilere (Doğan bebekte sakatlık, hastalık) ve düşük doğum ağırlığına neden olduğu,
  • Bunlara ek olarak da düşük ile sonuçlanan gebeliklere, erken doğumlara hem erkek hem de kadında üreme potansiyelinin azalmasına neden olduğu görülmektedir.

Hava kirliliği düşük riskini arttırıyor

Kalp damar hastalıkları, solunum yolu hastalıkları gibi genel sağlık problemlerinin yanı sıra özellikle ağır hava kirliliği ve buna uzun süre maruz kalma durumlarının hamilelerde düşüklere, erken doğuma (37 haftadan önce) ve yeni doğan bebeklerin doğum ağırlıklarının düşük olmasına neden olabildiğini söyleyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Ebru Öztürk Öksüz, “Tüp bebek ve hamilelik sürecinde mümkün olduğu kadar doğal temizlik malzemeleri kullanmak, ev içerisinde sigara içmemek, bu süreçte evi boyamamak, evin temizliğini detaylı yaparak, toz ve küf bulunmadığından emin olarak (Özellikle yaz aylarında klima kullanılıyorsa temizliğini yaptırmak) evin içindeki hava kirliliğini engeller. Evimizin dışındaki kirliliğe karşı ise tüp bebek ve hamilelik süresince trafiğin çok yoğun olduğu zamanlarda yolculuk etmemek, kimyasal üretim yapan fabrikalardan uzak durmak ve haftada en az iki gün yeşil alanlarda yürüyüş yaparak önlem alınabilir” önerisinde bulundu.

Hava kirliliği sperm hareketliliğini de azaltıyor

Erkeklerin de hava kirliğinden etkilendiğinin altını çizen Dr. Ebru Öztürk Öksüz, “Yapılan çalışmalar hava kirliliği ile anormal sperm şeklinin artması ve sperm hareketliliğinin azalması arasında sıkı bir ilişki olduğunu gösteriyor. Bu da çiftlerin normal yoldan gebe kalmaları yönünde bir engel olabiliyor. Yapılan çalışmalara göre hava kirliliğinin yüksek seviyelerde olduğu bölgelerde hem sperm hem de yumurta üretimi ve kalitesindeki olumsuz etkilerden dolayı infertilitenin arttığı gözlemleniyor” dedi.

Tüp bebek yapmak isteyen çiftlere öneriler

Genel sağlığı etkileyen tüm faktörlerin üreme sağlığını da aynı şekilde olumsuz etkilediğinin altını çizen Dr. Ebru Öztürk Öksüz, tüp bebek yapmak isteyen çiftlere şu önerilerde bulundu: “Sigara içmek, çok miktarda şekerli yiyecek tüketmek, işlenmiş gıdalar tüketmek, şekerli ve gazlı içeceklerin fazla miktarda tüketilmesi gibi genel sağlığımızı da olumsuz etkileyen davranışlar, tüp bebek sürecini de olumsuz şekilde etkiliyor. Bu süreçte taze sebze ve meyve tüketmek, daha çok evde yaptığımız yiyecekleri tüketmek, şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durmak ve daha da önemlisi stresten uzak durmak tüp bebek sürecinin daha olumlu ve rahat geçmesinde yardımcı olur.”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam