ALP ÖNDER ÖZPAMUKÇU: “ORGANİZE PERAKENDE ZOR KOŞULLARA RAĞMEN İLK YARIDA EKONOMİYE KATKI VERMEYE DEVAM EDİYOR” « Mall&Motto

13 Nisan 2024 - 22:26

ALP ÖNDER ÖZPAMUKÇU: “ORGANİZE PERAKENDE ZOR KOŞULLARA RAĞMEN İLK YARIDA EKONOMİYE KATKI VERMEYE DEVAM EDİYOR”

reklam
ALP ÖNDER ÖZPAMUKÇU: “ORGANİZE PERAKENDE ZOR KOŞULLARA RAĞMEN İLK YARIDA EKONOMİYE KATKI VERMEYE DEVAM EDİYOR”
Son Güncelleme :

27 Ağustos 2020 - 13:26

280 views
reklam
Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) ile Nielsen tarafından hazırlanan, ‘TAMPF – Nielsen Perakende Endeksi’ 2020 yılının ilk 6 aylık sonuçları açıklandı.

Türkiye’de organize perakendenin çatı kuruluşu olan Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu ile Nielsen tarafından hazırlanan ‘TAMPF – Nielsen Perakende Endeksi’ 2020 yılı ilk 6 ay verileri açıklandı. Haziran 2020 verilerine göre perakende sektörünün toplam cirosu geçtiğimiz yılın ilk 6 aylık dönemine göre enflasyon dahil %20 oranında artış gösterdi.

‘TAMPF – Nielsen Perakende Endeksi’ verilerini yorumlayan TAMPF Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu, “2020 yılının ilk 6 aylık sonuçlarına baktığımızda %20 oranında bir büyüme görüyoruz. Bu enflasyondan arındırılmamış büyüme rakamı gıda perakendesinden geliyor. İlk 6 ayda özellikle pandemi etkisi ile diğer kategorilerde önemli küçülmeler yaşanırken, gıda perakendesi perakende içindeki tüm kategorilerden ayrışarak %33’lük büyüme yakaladı. Buna karşın gıda dışı perakende %34 oranında küçülme gösterdi. Desteklerin ve düzenlemelerin de etkisi ile istihdamda, gıdada %9, gıda dışında %6’lık bir artış gözlemlenirken, perakende genelinde büyümeler metrekare bazında da göze çarpıyor” diye konuştu.

Pandemi döneminde hayati önemde sayılacak gıda perakendesinin gerek mal tedarikinde gerekse hizmette hiçbir aksama yaşanmadan faaliyetini hızlandırarak sürdürmesinin önemini vurgulayan Özpamukçu, perakende sektörünün yaşanan zorlu koşullara rağmen istihdama pozitif katkı vermeyi sürdürdüğüne ve sektörde yatırımların halen devam ettiğine dikkat çekerek, “Bu veriler, bu zorlu koşullarda da organize perakende sektörünün ekonominin lokomotifi olmaya devam ettiğini gösteriyor” dedi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam