SEKTÖRE DAHA BİRÇOK YENİLİK GETİRMEK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ « Mall&Motto

30 Kasım 2021 - 15:52

SEKTÖRE DAHA BİRÇOK YENİLİK GETİRMEK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ

reklam
SEKTÖRE DAHA BİRÇOK YENİLİK GETİRMEK İÇİN  GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ
Son Güncelleme :

07 Eylül 2020 - 14:03

224 views
reklam

Mehmet Yeğen
ANPA GROSS CEO’SU

Bize biraz ANPA’dan bahseder misiniz? ANPA sektöre özellikle fiyatları ile iddialı girdi ürünleri bu kadar hesaplı nasıl satıyorsunuz? Bu işin sırrı nedir?

İlk olarak 1989 yılında Anadolu Pazarlama adıyla sektörde 30 yıllık toptan tecrübemiz vardır. 2016 yılında toptan fiyatına, perakende satış fiyatı politikasıyla AnpaGross ilk Haramidere’deki 5.000 m2 mağazamıza start verdik. 2019 yılında ise tüm AR-GE çalışmalarımızı tamamlayıp, ilk AVM konseptimizi 212 AVM’de gerçekleştirdik. Ürünleri bu kadar uygun satmamızın sebebi, şirketimizin perakende alışverişi toptan ve ekonomik hale getirme misyonu, kısa ve dönemsel indirim uygulamaları yerine her zaman en düşük ve en hesaplı fiyat ilkesi ile ve en önemlisi de alışverişe ek yük getiren maliyetlerden (Reklam, dekorasyon, yüksek kira) kaçınarak, kazanımlarını müşterilerine sürekli fiyat indirimi olarak yansıtma uygulaması ile gerçekleşmektedir. Bu işin en önemli sırrı ise müşterilerimizi önemsiyoruz.

Bazı kurumsal market zincirleri eskiden amiral gemisiydi ve bir AVM açarken, birçok tavizle onları davet ederdi. Şimdi birçok proje sizinle yol almak istiyor. Bu süreç nasıl oluştu? Sizin farkınız nedir?

Yukarıda da belirttiğim gibi müşterilerimizi önemsiyoruz. Bir bardak çayı İstanbul’da 0,75 kuruşa da içebilirsiniz, 15 TL’ye de içebilirsiniz. Burada çay aynı çay, bardak aynı, şeker aynı fark ne sunum ve içilen lokasyonun fiziki özellikleri. Bizim mantığımızda buna benziyor. Gereksiz masraflar ile son tüketiciye giden fiyatı ve çok fazla reklam harcamaları ile yine maliyetleri yükseltmemek bu şartlar ile ilerleyince fiyat avantajımız oluşuyor. Ayrıca tedarik zincirimizde çok kuvvetli birçok ürünü daha üretilmeden satın alıp, stoklarımıza dahil edip maliyeti düşürüyoruz. Bu konuda başarılı ve geniş bir ekibimiz mevcut.

ANPA’nın gelecek planları nasıl hedefleriniz neler? Yabancı ya da yerli bir yatırımcı ile ortaklık düşünüyor musunuz?

Türkiye genelinde yaklaşık 30 mağaza hedefimiz olup, açacağımız yerlerde lokasyon metrekare (Gross modelinde büyük metrekareler bizim için önemli) ve otopark alanları bizim için önem arz etmektedir.

Açıldığımız günden bugüne kadar inanın birçok yerli ve yabancı yatırımcı direkt ve dolaylı olarak bir şekilde ortaklık ya da hisse devri modelleri ile kapımızı çaldı. Bu bizi onore eden ve doğru yolda olduğumuzu gösteren bir sonuç. Dediğim gibi çok teklif olmasına rağmen yabancı ya da yerli yatırımcı modeli düşünmüyoruz. Burada EMKA ile birlikte bir yola çıktık. Aramızda güçlü bir iş birlikteliği ve sinerji oluştu. Yolumuza mevcut halimizle devam ediyoruz.

12.500’den fazla ürünü tüketici ile buluşturuyorsunuz. Bu süreçte binlerce ürünün seçimi, fiyatlandırılması, kampanyalarıyla satış destek çalışmalarını nasıl bir ekiple yürütüyor ve ne şekilde koordinasyon sağlıyorsunuz?

Yanlış biliyorsunuz ürün çeşitliliğimiz 20.000’den fazladır. AnpaGross marketimizde alt yapımız, güçlü lojistik alanımız ve güçlü ekibimizle bu süreci daha sağlam yürütmekteyiz. İnsan kaynağına önem veriyoruz ve yetiştiriyoruz. Kurumsallaşma yolunda da hızla ilerliyoruz. Sektördeki önemli profesyoneller ile kadromuzu güçlendiriyoruz. Pazarlama ekibimiz de dinamik sahayı ve sektörü takip ediyorlar ve son olarak önemli bir bilgi akışı var aramızda.

Eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Et borsası çalışmamız var. Bu projemiz şu anda daha çok yeni olup, hazırlık aşamasındadır. Gerçekleştiğinde ciddi ses getireceğimizi düşünüyorum. Sektöre daha birçok yenilik getirmek için gece, gündüz çalışıyoruz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam