COCA-COLA TÜRKİYE VE MAVİ’DEN GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ KOLEKSİYON « Mall&Motto

27 Eylül 2021 - 23:19

COCA-COLA TÜRKİYE VE MAVİ’DEN GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ KOLEKSİYON

reklam
COCA-COLA TÜRKİYE VE MAVİ’DEN GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ KOLEKSİYON
Son Güncelleme :

11 Eylül 2020 - 17:25

41 views
reklam

Coca-Cola ve Mavi, yaşanabilir bir geleceğe katkıda bulunmak amacıyla birlikte hareket ediyor. Mobil uygulama Kollekt ile toplanan pet şişeler, Coca-Cola X Mavi Koleksiyonu’nda yeniden hayat buluyor.

İkonik iki marka Mavi ve Coca-Cola, pet şişelerin geri dönüşümü yoluyla hazırladığı Coca-Cola X Mavi Koleksiyonu’nu sundu. Koleksiyon, doğaya saygısını farklı şekillerde ifade eden, geri dönüştürülmüş pet, pamuk veya %100 organik pamuktan üretilmiş dokuz farklı tişörtten oluşuyor. Tişörtlerin üretiminde kullanılan plastikler, Coca-Cola Vakfı, Doğa Koruma Merkezi (DKM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) iş birliğiyle Kemer’de pilot olarak hayata geçirilen ve toplum tabanlı bir geri dönüşümü destekleyen Kollekt uygulaması ile toplandı.

“Coca-Cola X Mavi Koleksiyonu”, Coca-Cola’nın ‘Atıksız Bir Dünya’ vizyonunun bir parçası olarak hayata geçirildi. Dünyadaki plastik sorununun aşılmasına yardımcı olmak için şişeleyici ortaklarıyla birlikte kendisine önemli hedefler belirleyen marka, bu vizyon kapsamında 2025 yılına kadar ürettiği ambalajların tamamını %100 geri dönüştürülebilir yapacak ve 2030 yılına kadar tüm ambalajlarını geri dönüşüme kazandıracak. Coca-Cola, aynı zamanda, tüketiciyi de geri dönüşüm konusunda teşvik ederek, herkesin bu süreçte yer alması için çalışmalarını sürdürecek.

Kollekt Hakkında

Coca-Cola Vakfı, Doğa Koruma Merkezi (DKM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliği ile hayata geçirilen Kollekt,  Temiz Akdeniz Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi’nin önemli bir parçasıdır. Bir mobil uygulama olan Kollekt ile tüketici aracılığıyla toplama sistemi bulunmayan ya da tüm atıkların toplanmasında yetersiz kalan, biyolojik çeşitlilik ve turizm değeri yüksek küçük yerleşimlerde toplum tabanlı sürdürülebilir bir geri dönüşüm ve bertaraf modeli oluşturulması ve uygulanması desteklenmektedir. 

Kollekt uygulamasının ilk hayata geçtiği pilot bölge olan Kemer’de, mevcut atık yönetim sistemini halka dayalı yöntemlerle iyileştirerek, geri dönüşüm oranını 3 yılda 3 katına çıkarmak ve belediye eliyle toplanamayan ve denize ulaşan atıkları geri dönüşüm sistemine kazandırmak amaçlanmaktadır. Modelin Türkiye çapında yaygınlaşması halinde belediyeler eliyle toplanamadığı için denizlere ulaşan plastik atığın %70 oranında azalması, geri dönüşüm oranının 3 katına çıkması öngörülmektedir.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam