EĞİTİM VE EĞLENCENİN BİRLEŞTİĞİ ADRES ZAMUDA EĞLENCE KRALLIĞI « Mall&Motto

18 Eylül 2021 - 23:05

EĞİTİM VE EĞLENCENİN BİRLEŞTİĞİ ADRES ZAMUDA EĞLENCE KRALLIĞI

reklam
EĞİTİM VE EĞLENCENİN BİRLEŞTİĞİ ADRES ZAMUDA EĞLENCE KRALLIĞI
Son Güncelleme :

06 Ekim 2020 - 12:31

57 views
reklam

Mustafa Süzen Kimdir?

Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Lisans eğitiminden sonra Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans Eğitimini tamamlayan Mustafa Süzen’in AVM yönetimi kariyerinde, Ankara Optimum, Prime Mall İskenderun, Prime Mall Antakya, Sümerpark gibi alışveriş merkezleri bulunuyor. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Pazarlama Ana Bilim Dalında doktora eğitimine devam eden ve International Council of Shopping Centers “CSM” sertifikasına sahip olan Süzen, Eylül 2015’ten bu yana Samsun Lovelet Outlet Alışveriş Merkezi Genel Müdürü olarak iş hayatına devam ediyor.

25 Temmuz’da kapılarını ziyaretçilerine açan Karadeniz bölgesinin ilk ve tek tema parkı Zamunda Eğlence Krallığı, içerisinde bulunan 13 farklı aktivite alanında eğitim ve eğlenceyi birleştirerek bölge halkına sunuyor. Lovelet Alışveriş Merkezi içerisinde bulunan Zamunda hakkında AVM genel müdürü Mustafa Süzen’den bilgi aldık.

Hızla değişen ve gelişen eğlence dünyasının parlayan yıldızı Tema Parklara sahip bölgeler arasına Zamunda Eğlence Krallığı ile Karadeniz de girdi. Ziyaretçilerine eğlence ve eğitimi bir arada sunmayı hedefleyen krallık, 13 farklı etkinlik alanıyla, Samsun Lovelet Alışveriş Merkezi içerisinde yer alıyor. Projenin yaratıcısı Lovelet AVM Genel Müdürü Mustafa Süzen ile Karadeniz bölgesinin ilk ve tek tema parkı Zamunda Eğlence Krallığı hakkında keyifli bir sohbete daldık.

Zamunda fikri nasıl doğdu?

Bölge halkının ilgi duyacağı ve daha önce onlara sunulmamış deneyimleri bularak tek bir çatı altında toplamak uzun süren bir araştırma ve planlamanın meyvesi.

Benim biri kız, biri erkek olmak üzere iki çocuğum var. Bölge içerisinde hem benim, hem de çocuklarımın güzel vakit geçirebileceği bir eğlence merkezi bulunmuyor. Bunun yanında çocuklarımın sadece eğlenmesini değil, aynı zamanda bir şeyler de öğrenmesini istedim. Zamunda fikri de buradan doğdu zaten.

“Türkiye Sınırları İçinde Benzeri Yok”

Zamunda Eğlence Krallığı’nın hem büyüklük hem de barındırdığı farklı etkinlik alanlarıyla Türkiye sınırları içerisinde bir benzeri olmadığını belirten Süzen, “Zamunda sadece çocuklara özel bir alan değil. Yediden yetmişe herkesin ilgisini çekebilecek farklı dalları bir araya getiren bir proje.” diyor.

Bu etkinlikler hakkında biraz daha bilgi alabilir miyiz?

Zamunda Eğlence Krallığı çatısı altında 13 farklı etkinlik alanı bulunuyor. Sıralamak gerekirse, illüzyon sahnelerinin ve göz aldatmacalarının yer aldığı Hokkabaz, sanal gerçekliği ziyaretçilerle buluşturan ZamundaVR, Türkiye’nin en büyük Ters Evi ZamundaHouse, zeka oyunları ve çocukların zihinsel gelişimini destekleyen çalışmalarıyla Akademi, playstation tutkunlarına ev konforu sunan odalarıyla Zamunda Play, çocuklara hem robotik kodlamayı öğrenme, hem de iki metrelik dev robotları kullanma fırsatı veren Robolab, nesli tükenmiş hayvanları ve zamanımızın vahşi hayatını konuklarına gösteren SafariPark, yüz metrekarelik kum havuzuyla Beach, çocukların doğum günlerini kutlayabilecekleri Party, yorulan konuklarımızın dinlenmeleri ve birer fincan kahve yudumlamaları için Tropi Cafe, Lasertag heyecanını bölgeye tanıtan CounterLaser ve çocukların büyüklerin hayatını en ufak ayrıntısına kadar deneyimlemelerini sağlayan krallığın baş kenti Zamunda City…

Bu alanlar içerisinde sizin ve çocuklarınızın favorileri hangisi?

Benim için yoğun bir günün ardından arkadaşlarımla birlikte Counter Laser’de stres atmak gibisi yok. Çocuklarım için durum biraz farklı. Onlar City’den çıkmak istemiyorlar.


Zamunda Eğlence Krallığı içerisinde City’nin farklı bir yeri var sanırım…

Odaklanmanız gereken konu çocuk­larınızın eğitimi ise City sınırları içeri­sinde sunulan deneyim eşsiz. City’yi diğer alanlardan ayıran en büyük etken, çocukları hayata en ufak ayrıntısına kadar gerçekci bir ortamda hazırlaması. Zamunda’da çocuklar birbirinden farklı aktivitelerde hem motor hem de sosyal becerilerini geliştiriyor. Bağımsız ka­rar verme, özgüven ve seçim yapma özgürlüğü elde ediyorlar. Etraflarındaki çocukların da aynı amaçla hareket ettiklerini fark ettiklerinde arkadaş ediniyor, farklı yaklaşımları deniyor ve özgürce üretiyorlar.

Minik konuklarımız sadece meslekleri değil, bu aşamaların hayatlarına ne katacağını da öğreniyorlar. Örneğin City içerisinde bir itfaiye eri olarak çalışan çocuk hem yangın ve yangınla mücadele konusunda eğitim alırken bu mesleği uygulamalı olarak icra ediyor, hem de harcadığı zaman ve emek karşılığında City’nin kendi para birimi olan Zila üzerinden bir ücret kazanıyor. Diğer taraftan bir başka alanda aktiviteye katılırsa sahip olduğu Zilalardan harcaması gerekiyor.
Zilalarını biriktirdiği durumda ise, yüzlerce seçenek arasından istediği oyuncağı, kendi kazandığı parayla alabileceğini biliyor. Bu sayede çocuk­lar finansal denge ve değerleri de öğreniyorlar. Tek başına bu nokta bile City’yi bulunmaz bir eğitim noktası haline getiriyor.

City içerisinde kaç meslek hakkında bilgi veriliyor?

City içinde hastane, emniyet müdürlüğü, itfaiye, mutfak atölyesi, parfümeri, peyzaj atölyesi, diş hekimliği, süpermarket, planetaryum, okyanusya, müzik sahnesi ve inşaat alanı olmak üzere toplam 12 alan bulunuyor. Ancak bunların içinde alt alanlar da mevcut. Örneğin hastane içinde ameliyathane, ilkyardım ve yenidoğan bölümleri var. Durum böyle olunca bir alandan sayısız meslek çıkıyor. Çocuklara uzayı ve gezegenleri öğreten planetaryumdan geleceğin astronotları da çıkabilir, astronomi uzmanları da…

Hangi mesleği deneyimlemek istediğine çocukların kendileri karar veriyor. Büyükler uzman eğitmenlerin olduğu etkinlik alanlarına giremiyorlar.

Böylelikle çocuklar hiç bir etki altında kalmadan eğleniyor, öğreniyor ve deneyimliyorlar.

Gerçek Markalarla Değer Odaklı Eğlence

City, gerçek bir şehrin sokakları, binaları, dükkanları ve araçlarıyla çocuk boyutlarına indirilmiş hali. Zaten City içerisinde beraber çalıştığımız Medical Park, Metro Turizm, FBM Estetik, Karaca Züccaciye, Bargello, Soffa Peyzaj ve Samkar Karo gibi ulusal ve yerel markalar da bunun bir kanıtı.

Pandemi Süreci ve Sonrası

İçerisinde bulunduğumuz zorlu pandemi sürecini atlatmak için Zamunda’da nasıl çalışmalar yapılıyor?

Çocukların sağlığı bizim ilk ve en önemli hedefimiz. Hâlihazırda Lovelet Alışveriş Merkezine girmek için maske takmanız ve ateşinizi ölçtürmeniz gerekiyor. Bu önlemler yanında tüm alanlar düzenli olarak dezenfekte edildiği gibi her etkinlikten sonra eğitmenlerimiz tarafından uygun dezenfektanlarla temizleniyor.Zamunda Beach ve Party çocuklarımızın sağlığını korumak adına pandemi süresince açılmayacak.

City ve diğer tüm alanlarda kapasitemizi de sosyal mesafe kurallarına uyarak azalttık. Havalandırma sistemleri ise T.C. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı temiz hava akımı sistemini sağlayacak şekilde düzenlendi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam