PANDEMİYE RAĞMEN YENİ MAĞAZA AÇMAYA VE E-TİCARET HACMİMİZİ BÜYÜTMEYE DEVAM EDİYORUZ « Mall&Motto

1 Aralık 2023 - 00:57

PANDEMİYE RAĞMEN YENİ MAĞAZA AÇMAYA VE E-TİCARET HACMİMİZİ BÜYÜTMEYE DEVAM EDİYORUZ

reklam
PANDEMİYE RAĞMEN YENİ MAĞAZA AÇMAYA VE E-TİCARET HACMİMİZİ BÜYÜTMEYE DEVAM EDİYORUZ
Son Güncelleme :

06 Ekim 2020 - 12:22

481 views
reklamAli Bolluk

Suwen Genel Müdürü

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

2005 yılından bu yana modern ve fonksiyonel ürün tasarımlarımızla farklı yaş gruplarındaki kadınlara alternatifli modeller sunuyoruz. İç giyim, ev giyim, plaj, korse, çorap ve tayt kategorilerimiz, her yıl yenilen koleksiyonlarımız, tasarımlarımızdaki şıklığımız ve kalitemizle ‘her yaşta ve her tarzda kadına’ dokunan geniş ürün yelpazemizle uzun yıllardır sektöre yön veren iç giyim markasıyız. 15 yıldır farklı yaş evrelerindeki kadınların ihtiyaçları ile markamızın yeteneklerini ortak noktada bir araya getiriyoruz.

%90 kadın çalışan oranımızla, “Kadınlar için Kadınlarla” yaklaşımı ile tasarlayıp ürettiğimiz el emeği ürünleri yine kadınlarla buluşturuyoruz. Mağazalarımız ve üretimimizdeki çalışanlarımızın %100’ünü kadın çalışanlarımız oluşturuyor. Şu an 35 ildeki 101 perakende mağazamız, hızlı e-ticaret ağımız ve 550 çalışanımızla kadın istihdamını ve ekonomiyi destekleyerek, tasarlamaya ve üretmeye devam ediyoruz.

2017 yılında gerçekleştirdiğimiz %51 Taxim Capital ortaklığımızla iş ailemizi ve perakende ağımızı genişleterek, küresel rekabet karşısında büyümeyi ve birçok başarıya imza atmayı hedefliyoruz.

2005 yılından beri faaliyet gösteren ve oldukça geniş ürün seçeneği bulunan Suwen markanız hakkında bilgi verir misiniz?

Ürün ve koleksiyonlarımızı her zaman ‘evrensel’ kadın olarak tasarlayıp üretiyoruz. Dijital dünya geliştikçe insanı tekleştiriyor. Aynı kültür, aynı şıklık ve aynı tarzdaki kadınlar ortak duygularda bir araya geliyor. Bu sebeple ürün ruhunu ön planda tutup tasarımlarımızda özgünlüğümüzü koruyoruz.

2005 yılından bu yana modern ve fonksiyonel ürün tasarımlarımızla farklı yaş gruplarına alternatifli modeller sunuyoruz. Her sezon yenilenen iç giyim, ev giyim ve plaj koleksiyonlarımız, lohusa gruplarımız, çorap, tayt ve korselerimizle her tarz ve yaştaki kadının ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürün alternatiflerimiz Suwen mağazalarımız içinde yer alıyor.

Tasarım ekiplerimiz, farklı tarz ve yaştaki Suwen Kadını için her yıl yeni özel koleksiyonlar tasarlıyor. Suwen mağazalarında genç kızlar için İlk Sütyenimi, özel çizgi karakterli, farklı renk ve desendeki ev giyim ürünlerini, anne adaylarının lohusa süreçlerindeki tüm ev ve iç giyim ihtiyaçlarını, ev hanımı, iş kadını, yaşlı, genç, klasik, spor, şık, modal gibi farklı tarz ve kumaş türlerindeki ürünleri bulabilirsiniz. Bizim önceliğimiz her yıl farklı tarz ve yaştaki tüm kadınlar için Suwen kalitesi ve şıklığında özel ürün koleksiyonları hazırlamak.

Bunun yanı sıra kült Suwen ürünlerimizin başında yer alan lokomotif kategorimiz sütyen, bu sektöre girişimiz ve büyümemizin de arkasındaki ana gücümüz. Farklı yaş, beden ve vücut tipindeki kadınların ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde fonksiyonelliğin ve şıklığın ön planda olduğu geniş sütyen koleksiyonumuz en iddialı ve güçlü olduğumuz kategorimiz.

Müşterilerimiz Suwen’i özellikle fonksiyonel ürünleri ve kalitesi için tercih ediyorlar. Farklı göğüs tiplerine özel tasarlanan modern ve konforlu ürün seçeneklerimiz, uzun yıllar kullanım garantisi sunan kalitemiz ve ürün özelliklerimiz sayesinde, her yaş evresindeki müşterilerimiz kendisine uygun sütyeni, korseyi, pijamayı, mayoyu ve çorabı Suwen’de bulabiliyorlar. Bu da yılın her döneminde mağazalarımızı sıklıkla ziyaret eden, uzun yıllar süren marka sadakatiyle ürünlerimizi tercih eden bir müşteri kitlemiz olmasını sağlıyor.

‘Doğru sütyen’, genç, yaşlı, ev kadını, iş kadını, anneanne, babaanne fark etmeksizin, kadının her yaş evresinde göğüs formunun korunması ve istenilen görünümün yakalanması için kullanılması gereken bir ürün. Biz de kalite, konfor ve şıklık arayışı içerisinde olan her tüketicimizi kendisi için doğru olan ürünle buluşturan markayız.

Aynı zamanda global marka ürünlerinin kalitesinde ürettiğimiz ürünlerimizi Türk kadınına erişebilir fiyatta sunuyoruz. Fiyat politikamız ürün performanslarımıza göre tüm kadınların ulaşabileceği rakamlarda.


Tüm dünyada ve ülkemizde etkilerini hala devam ettiren Covid-19 ile siz mağazalarınızda nasıl önlemler aldınız?

Kontrollü normalleşme süreciyle beraber, 1 Haziran itibarıyla tüm hijyen tedbirlerimizi alarak mağazalarımızı yeniden hizmete açtık. Çalışanlarımızın düzenli sağlık kontrollerini gerçekleştiriyoruz. Mağazalarımız sık sık profesyonel ekipler tarafından dezenfekte ediliyor. Covid-19 tedbirleri ile ilgili tüketici bilgilendirme iletişimlerimiz mağazalarımız içerisinde yer alıyor. El dezenfektanları, mağaza içindeki mesafeli servisimiz ile sınırlı sayıda kişiye hizmet veriyor olmamız, ziyaretçilerimizin rahatça mağazalarımızdan alışveriş yapmalarını sağlıyor. İade ve değişim süreçlerimizde de ayrıca hassasiyet gösteriyoruz. Tüketicilerimizin değiştirmek istedikleri ürünleri tekrar raflarda sergilemeden önce mutlaka 5 gün bekletiyoruz.

Pandemi döneminde perakende sektörünün şu anki durumu ve geleceği hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

Pandemi dönemi fiziksel mağazalaşma sürecini genel olarak sekteye uğratmış olsa da Suwen olarak mağazalaşma sürecimiz hızla büyümeye devam ediyor. Yeni dünyada online alışveriş ve mağaza satışları birbirlerine uyum sağlayan büyümeler elde ediyor. Perakende şirketleri online hacmin dinamiklerine hızla ayak uydururken, Suwen.com.tr en büyük ve en hızlı büyüyen mağazamız olarak öne çıkıyor. Son yıllarda e-ticaret kadınların alışveriş tercihlerinde özellikle genç jenerasyonun radarındaydı. Pandemi döneminde mağazaların bir süre kapalı olması birçok tüketiciyi online alışverişe yöneltti. Kadınlar ürün ihtiyaçlarına göre bazen deneyip ürün almak isterken, bazen de e-ticarette görüp hemen satın alıyorlar. Bu da her iki alanda da perakende mağazalarının aynı eforu sarf ettirmesini gerektiriyor. Mevcut ciromuzun %12’sini online ciromuz oluştururken, pandemi dönemi öncesinde %8 civarlarında olan satış oranımız pandemi sonrasında her geçen gün ivme göstererek artıyor. Covid-19 süreci dünyada olduğu gibi ülkemizde de online tarafta 3 yılda alınacak yolun 3 ayda alınması gibi bir durumu ortaya çıkardı. Biz de bu süreci en iyi şekilde değerlendirerek, oldukça yüksek oranlarda büyümeler elde ettik. Özellikle kampanya yaptığımız dönemlerde tek bir günde normalde bir ayda yaptığımız ciro seviyelerine ulaştığımıza şahit olduk. Bu durum bize Yeni Normal’de online tarafta aslında ne kadar büyük bir fırsat olduğunu ve gidilecek çok yol olduğunu gösterdi. Doğru strateji ve planlamayla hareket ederek, özellikle ev giyim ve iç giyim kategorimizle e-ticaret satışlarımızda 10 kat büyüme gösterdik.


Mağazalarımızın açılmasıyla beraber, en çok tercih edilen ürün gruplarımız, fonksiyonel iç giyim ürünlerimiz ile tatil döneminin gelmesiyle canlanan plaj koleksiyonumuz oldu. Pandemi sebebiyle plaj sezonunun geç açılmasına rağmen, plaj kategorilerimizde geçen yıla oranla %20 büyüme gösterdik. Mayo ve bikini modellerimiz, pareo alternatiflerimiz normalleşme sürecinde en çok ilgi gören ürün gruplarımız arasında yer aldı. Bu yıl mayo ve pareolar en çok sattığımız fonksiyonel iç çamaşır ürünlerimizle rekabet boyutunda yer aldı.

Hem perakende mağazalarımız hem de e-ticaret kanalımızda pandemiye rağmen farklı büyümeler elde ettik.

Ülke ekonomisi sizce ne zaman normale dönecek?

Pandemi süreci tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonomi ve ticareti etkiledi. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik düzenleri sarstı. Üretim, dijitalleşme, küresel karantina dönemi, uzaktan eğitim, evden çalışma evreleri birçok düzeni şüphesiz etkiledi. Üretim süreçlerinden tüketim ve hizmet sektörlerinin küresel büyüme dinamiklerinin önümüzdeki dönemde normale dönmesini umut ediyoruz. Perakende mağazaları olarak; biz tasarlamaya, istihdama ve ekonomiyi destekleyerek üretmeye devam ediyor olacağız.

Türkiye genelinde alınan tedbirleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Covid-19 dönemindeki etkileri en aza indirgemek için birçok düzenlemeye gidildi. Özel ve kamu sektöründeki kısıtlamalar, yaş sınırı, evden çalışma ve eğitim düzenlemeleriyle birçok dünya ülkesine göre tedbirlerimizi daha yoğun uyguladık. Sosyal alandaki kısıtlamalar, sokağa çıkma yasağı, AVM’lerin kapatılmasıyla birlikte ekonomik sonuçların ortaya çıkmasının yanı sıra sağlık ve yaygınlık konusunda daha tedbirli olmamızı sağladı. Uzunca bir süre bu düzene hepimizin ayak uydurması gerekiyor olacak, biz marka olarak, mağazalarımız ve ofislerimizde gerekli kurallar çerçevesinde çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz.

2020 yıl sonu hedefleriniz nelerdir?

Yıl sonuna kadar 20 yeni mağaza açmayı planlıyoruz. 2023 hedefimiz ise mevcut mağaza sayımızı ikiye katlayarak 200 mağaza sayısına ulaşmak. Bu yıl yeni açılan mağazalarımızla birlikte yıllık ciro büyümemiz 2019 yılında %90 olarak gerçekleşti. Her yıl ortalama LFL’de (like for like) %30 ciromuzu arttırıyoruz. Bu yılki büyüme hedefimiz geçen yılla paralel olmakla beraber pandemiye rağmen LFL büyümemizi %20 seviyelerinde korumayı başardık. Farklı alışveriş alışkanlıklarına ve tarzlara sahip kadınlar, ihtiyaçlarını ertelemeden alışverişlerini e-ticaret ve mağazalarımız üzerinden gerçekleştiriyorlar.

Her sene yüksek oranlarla büyümeye ve ivmelenmeye hız kesmeden devam ediyoruz, Türkiye’de çok kısa süre içerisinde 101 mağazaya ulaşmış durumdayız. Türkiye’deki mağazalaşma ve e-ticaret hacmimiz hızla büyümeye devam ederken, yeni dönemde ibremizi hızlı büyüme hedefiyle ihracat tarafına döndürüyoruz. Şu an 22 ülkeye toptan ihracatımız var, bu sayıyı perakende ve online tarafta yapacağımız geliştirmelerle büyütüyor olacağız. Önümüzdeki 3 yıllık dönemde mevcut ciromuzun %40’nı ihracattan elde edebileceğimiz hedefe doğru ilerliyoruz.reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam