ÖNCELİĞİMİZ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK « Mall&Motto

13 Temmuz 2024 - 06:18

ÖNCELİĞİMİZ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

reklam
ÖNCELİĞİMİZ  SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
Son Güncelleme :

06 Ocak 2021 - 15:18

295 views
reklam

Mete Yurddaş
Watsons Türkiye Genel Müdürü

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs birçok sektörü etkilediği gibi güzellik ve kişisel bakım sektöründeki tüketim alışkanlıklarımızda da köklü değişikliklere neden oldu. Müşterilerimiz pandeminin ilk dönemlerinde özellikle hijyen ve kişisel bakım ürünlerine yoğun ilgi gösterdiler. Bununla birlikte evde kaldıkları süre boyunca saç boyaları, elektrikli traş makinalarıyla evde bakım, anti bakteriyel jel, anti bakteriyel ıslak mendil, sabun, kolonya gibi kişisel bakım ve hijyen ürünlerine ağırlık verdiler. Watsons markalı yerel üretim kolonyalarımız da geçen seneye oranla 4 kat artış gösterdi. Bizler de bu tüketim alışkanlığına hızla adapte olduk. Sıklıkla evde vakit geçirdiğimiz bu dönemde doğan ihtiyaçları karşılamak için hijyen ürünleri, kutu oyunları, elektrikli ürünler gibi eTicaret mağazamıza yeni eklediğimiz veya çeşitliliğini artırdığımız 1000’e yakın yeni ürün bulunuyor. Bununla birlikte gerçekleştirilen araştırmalarda tüketicilerin çok büyük bir bölümünün bu süreçte bağışıklık sistemlerini güçlendirmek istediği vurgulanıyor. Dolayısıyla biz de müşterilerimize ihtiyaçları olan ürünleri sunabilmek için ürün yelpazemizi genişleterek bağışıklığı destekleyici ürünlere de bünyemizde yer verdik.

Koronavirüs dijitalleşmeyi de çok hızlı bir şekilde arttırdı. Normal dönemde online alışverişi tercih etmeyen kişiler evde kaldıkları bu dönemde ihtiyaçlarını gidermek için dijitale yöneldi. Bu da online satışlarımızda %100’ün üzerinde bir artış yarattı. Burada elbette pandemi döneminde eTicaret alışverişine yeni katılan bir kitlenin ve yeni bir online müşteri grubunun da etkisinden söz edebiliriz.

Kişisel bakım ve kozmetik; ürün ve hizmet sunmanın çok ötesinde bir deneyim ve yaşam tarzı sunmak demek. Türkiye genç nüfusu fazla olan bir ülke ve bu alanda çok büyük bir potansiyele sahip. Biz temizliği, bakımlı olmayı, makyajı ve tüm bunlar aracılığı ile gelen “iyi hissetme” duygusunu seven bir toplumuz. Özellikle genç tüketicilerimiz, dijitalleşmenin de etkisiyle kendilerine sunulan deneyim, beklentilerini karşıladığı ve hatta aştığı zaman o ürünü içtenlikle sahipleniyor ve markayı love mark’ı haline getiriyor. Bizim buradaki en büyük artımız global bir marka olmanın sağladığı avantajlardan biri olan gelişen teknoloji ve dijital trendleri yakından takip edebilmek ve hızlıca tüketicilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine adapte edebilmek. Bu avantajdan da yararlanarak tüketicilerimize Watsons Card ve Watsons Elite Card aracılığıyla kişiselleştirilmiş, fırsatlarla dolu, dijital bir dünya sunuyoruz.
Sosyal medyada 2.5 milyonun üzerinde takipçisi olan ve 8 yıldan uzun süredir faaliyet gösteren, Türkiye’nin en sevilen markalarından biriyiz. Özellikle pandemi döneminde sosyal medyada geçirilen sürelerin de artmasıyla bu mecralar aracılığıyla doğru iletişim kurmanın önemi de arttı. Başta genç hedef kitle olmak üzere tüketicilerimizle sosyal medya kanallarımızdaki real time içeriklerimiz aracılığıyla sürekli iletişim halindeyiz. Aynı zamanda influencer işbirlikleriyle yarattığımız içeriklerle de oldukça aktifiz. Bununla birlikte yenilikleri de çok sıkı takip ediyor ve trendlerin ülkemize uyarlanmasına da öncülük ediyoruz. Örneğin TikTok’u kullanan ilk kozmetik markalarından biriyiz. Ayrıca, pandemi ile beraber hayatımıza giren online tester konseptini hem sosyal medya hesaplarımız hem de mağazalarımıza hızlı bir şekilde adapte ederek müşterilerimize yeni bir deneyim sunarak sektöre öncülük ettik.

Koronavirüs kuşkusuz tüketicilerin öncelikli ihtiyaçlarını belirlemede kilit bir rol oynadı. Pandeminin ilk dönemlerinde tüketiciler uzun süreler evde vakit geçirdikleri için hijyen ve kişisel bakım ürünlerini alışveriş önceliği olarak konumlandırdılar. Tahmin edebileceğiniz üzere müşterilerimizin büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Ancak pandemi süresince yaşanan eve kapanma ve sosyal hayattan uzaklaşma nedeniyle kadınların makyaj tüketimi de azaldı ve bu tüketim hijyen ve kişisel bakıma kaydı. Ardından, yeni normalle birlikte çalışan müşteri grubunun, ofislerin de dönüşümlü olarak açılmasıyla birlikte kozmetik ürünlerine olan ilgisi tekrar arttı. Yüzlerimizin yarısını kaplayan maskeler nedeniyle kozmetik tercihlerinde de fondöten, ruj gibi ürünlerdense maskara, far, göz kalemi gibi göz makyaj ürünlerine olan talebin cilt ve dudak makyaj ürünlerine olan talebe oranla daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak baktığımızda ise müşterilerimiz kişisel bakım, hijyen, cilt bakım, saç boyaları, kolonya, epilasyon ürünleri gibi ürünlere yoğun ilgi gösteriyorlar. Bu dönemde ayrıca pandemi nedeniyle kullandığımız maske satışlarımızda ve özellikle okulların açılmasının da etkisiyle çocuk maskesi satışlarımızda artış gözlemliyoruz.

Watsons’ın 2021 yılını nasıl planlıyor ve ne tür hedeflere sahipsiniz ?

Elbette 2021 yılında da hedefimiz enflasyonun üzerinde bir büyüme yakalamak. Bu yıl yeni mağaza açılışlarımızda cadde mağazalarını önceliklendirmeyi planlıyoruz. Pandemi kaynaklı yaşanan durumun yakın bir zamanda normale döneceğine dair henüz bir gösterge yok. Pandemi önümüzdeki 3-4 ayda da etkisini sürdürecek ancak bahar aylarında aşının da ülkemizde uygulanmaya başlamasıyla bir toparlanma yaşanacak gibi görülüyor. Turizmin de yaza doğru daha iyiye gitmesini bekliyoruz. Dolayısıyla bu süre boyunca perakendecilerin ayakta kalmaları için kiralarda gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

Önceliğimiz Sürdürülebilirlik: Bir kozmetik ve kişisel bakım şirketi olarak çevresel ayak izimizi azaltmayı, sorumlu üretimi ve üretim yaptığımız doğaya ve topluluklara etik davranmayı temel prensibimiz olarak benimsiyoruz. Bu vizyonla 2020 Ocak ayında lanse ettiğimiz Doğa Dostu markalar projemiz ile perakende kozmetiğin lider markası Watsons Türkiye olarak yine bir ilke imza atmış olmaktan gurur duyuyoruz. Doğa Dostu markalarımızla dünyamızın güzelliğini önemsiyoruz ve sürdürülebilir üretimi destekliyoruz. İyi görünmek için doğaya saygılı ürünleri tercih edenlere vazgeçemeyecekleri bir deneyim sunarak, Doğa Dostu kategorisinde ürünlerine yer verdiğimiz markaları özenle seçiyoruz. Watsons Doğa Dostu kategorisinde yer alan markalar vegan, doğal, organik veya yeşil marka olma özelliğine sahipler. Ürünlerinin üretiminden tüketici ile buluşturulduğu ana kadar çevreye sorumlu üretimi ve toplulukları destekliyorlar. Ayrıca bu kategorideki markaların ürünlerinde istenmeyen 10 içerik maddesi bulunmuyor.


2021 yılı, yeni markalar ve yeni lansman ürünleri ile tüketicilerimizi buluşturmaya ve trendleri belirlemeye devam edeceğimiz bir yıl olacak. Ayrıca Sürdürülebilir Yaşam’ın öneminin pandemiyle birlikte herkes tarafından daha da iyi anlaşıldığı bu dönemde biz de Watsons Türkiye olarak Sürdürülebilir Yaşam Projemiz kapsamında Naturals by Watsons, Dr. Organic gibi vegan ve organik içerikler kullanarak ürettiğimiz ve tüketicilerimizin büyük ilgi gösterdiği doğa dostu, vegan, doğal, organik, yeşil markalarımızla tüketicilerimizi doğayla dost ürünlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam