BODRUM MUTFAK OLARAK DEĞER VERİYOR ÖDÜN VERMİYORUZ « Mall&Motto

13 Temmuz 2024 - 06:07

BODRUM MUTFAK OLARAK DEĞER VERİYOR ÖDÜN VERMİYORUZ

reklam
BODRUM MUTFAK OLARAK DEĞER VERİYOR ÖDÜN VERMİYORUZ
Son Güncelleme :

07 Ocak 2021 - 12:00

688 views
reklam

Mustafa Güneri
Bodrum Mutfak Mobilya Kurucusu

Bodrum Mutfak Mobilya’nın kuruluş hikâyesinden ve kendinizden bahsedebilir misiniz?

1969 yılının Nisan ayında Bodrum’da dünyaya geldim. İlk, orta ve lise tahsilini Bodrum’da tamamladım. 14 yaşıma geldiğimde mavi yolculuğu başlatan kaptanlarından biri olan eski süngerci babam Mehmet Yılmaz Güneri’nin yanında miço olarak çalışmaya başladım. Askerlik dönüşü denize veda etme kararım, babam ile aramı o dönem için açsa da şimdi gururla izlediği bir markanın doğuşuna vesile oldu. Denizcilik mesleğinden sonra ayakları karaya basan, kendi kökleri üzerinde büyüyüp genişleyecek bir marka hedefi ile 1996 yılında mutfak mobilyası işine başladım. Bodrum’da hazır mutfak üretimini ilk yapan firmalardan biri oldum. Sonrasında kendi işçilik ve hünerimizi sergileyebileceğimiz masif bölümünü de bünyemize katarak hazır ve modüler sistemden bağımsız, özgür mutfaklar tasarlamaya başladık. Standart, üretimin kalite kıstaslarını korumak için markamız için vazgeçilmez olsa da fikri ve tasarımı asla standarta bağlamama kararı alarak, butik üretim ve hizmet anlayışını o yıllarda benimsedik. 2003 yılında mobilya kategorisini de bünyemize taşıyarak genişleyen talep üzerine 700 metre kare alan içinde gerçekleşen üretim 7000 metre kare üretim parkuruna sahip Entegre Üretim Tesisi’ne dönüştü.

Denizcilik yaptığım dönemde öğrendiklerim Bodrum Mutfak Mobilya’nın da rotasını çizdi. Doğru ve düzgün bir rota gerçek bir plandır, denizde doğayla mücadele, engellere ve zorluklara karşı başarmaktır. Sıfır hata ile gemiyi yüzdürmek toplam kalitedir. Markalaşma sürecinde sektörün açık denizinde hızla seyreden firmamız, sadece Bodrum’da değil tüm Türkiye’de mutfak mobilya sektöründe ilkler sıralamasında yer almayı başarmıştır.

Bir markanın değer kavramını, sahip olduğu parçaların maddi boyutundan öte hikayesi belirler. Biz hikayemizi dostlarımız olarak andığımız müşterilerimiz ile birlikte yazıyoruz. Daha fazla kazanmayı değil kaliteden ödün vermeden, değer yaratmayı amaçlıyoruz. Çeşitliliğe ve derinliğe önem veriyor, doğru bulduklarınızı uygulamaktan vazgeçmeyen öncüler olmaya çalışıyoruz.

Alışkanlıklarınız geçmişe bağlayan zincirler ise değişimi onu kıran en güçlü silah olarak kullanıyor, iyiye ulaşmanın taviz vermeden de mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden Bodrum Mutfak olarak değer veriyor, ödün vermiyoruz.

Üretim tesisi nerede? Üretim kapasitesi nedir? Tesis kaç metrekaredir?

Üretim tesisi, Bodrum Konacık’ta yer alan sanayi bölgesinde, mağazaya sadece 1 km uzaklıktadır. Üretim tesisinin merkezde yer alması sevkiyatı ve çözüm sunma hızını artırmakta ayrıca mağaza ile olan yakınlığı üretim bölümü ile tasarım ekibinin sıcak diyalogda kalmasına fayda sağlamaktadır. Bu da müşterilerimize sunulan hizmetin zamanlama ve nitelik bakımından kalitesini artırmaktadır.

Yurt içi ve yurt dışındaki tasarım yeniliklerini, değişen ve gelişen teknolojiyi yakından takip ederek 7000 metrekarelik Entegre Üretim Tesisimize gerekli yatırımı yapan, zamanında proje teslimi ile müşterilerimizin olduğu kadar mimarların da güvenini kazanan bir firmayız. Farklı malzeme seçenekleri ile her segment ürünü bir arada sunan bu sayede müşterileri ile karar alma süreçlerini hızlandırır kuruluşumuzun üretim tesisinde sadece mutfak mobilyası bazında yılda 20.000’i aşan modül üretimi yapılmaktadır.

2020 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz? 2021 yılı hedefleriniz nelerdir?

Piyasadaki durgunluğa ve yaşanan birçok krize rağmen 2020 yılını yüzde 20’nin üzerinde büyümeyle kapatıyoruz. 2021 yılı hedefimiz ise yüzde 30 ve üzeri büyümeyi sağlamak. 2020 yılında yaşanan pandemi süreci ve terör olayları nedeniyle yaşadığımız ekonomik durgunluk bizi de etkiledi. Yaşanan olumsuzluklara rağmen Ar-Ge ve üretim çalışmalarımız ile kaliteli hizmet sunmaya devam ederek büyümeyi sürdürdük. 2021 yılında tüm bu olumsuzları geride bırakırsak hedeflerimize ulaşacağımızı öngörüyoruz.

Mobilya sektöründe mutfak mobilyasının payı ve büyüklüğü nedir?

Kentsel dönüşüm, düğün sektörü, KDV indirimi ve yenilenme ihtiyacı ile hızlı bir toparlanma süreci geçiren mobilya sektörü, son 10 yılda 7 kat büyüme kaydetti. Yüksek katma değere sahip olmasıyla üretim çarkının en önemli parçalarından olan mobilya sektöründe hazır mutfak pazarı son zamanlarda yoğun ilgi görüyor.

Sektördeki kalifiye eleman sıkıntısı nasıl çözülebilir?

En önemli sermayemizi insan kaynağı olarak görüyorum. Markamızın rekabet avantajlarını sürdürülebilir kılmakta en önemli stratejik yatırımın kalifiye ve vasıflı insan gücü ve aklı olduğuna inanırım. Sektörde bu anlamda yaşanan sıkıntıyı Bodrum Mutfak Mobilya’nın kurum kültürü ve ustalık okulu altında kendimiz geliştirmeye odaklanıyoruz. Çünkü biliyoruz ki sadece ürün odaklı satış yapmıyoruz. Küresel bir köyde yaşıyoruz. Artık bilgiye ulaşmak kolay herkes istediği ürüne zahmetsiz bir yöntemle ulaşabiliyor. Bu nedenle hizmet kalitesine ürün kalitesi kadar önem veriyoruz.

Mobilya sektöründe iç pazarda yaşanan hareketlilik ne durumdadır?

Deprem gerçeğinin yanında Pandemi süreci ile insanların evleri yaşam alanı olarak farklı bir gözle görmesi yatırım değeri kavramını yeniden şekillendirdi. Ev tercihlerinde “sağlıklı ve güvenli” iki tema olarak ortaya çıktı. Bu nedenle Pandemi süreci ile yükselişe geçen Bodrum’a göç perakende müşterimizin artmasını ayrıca toplu konut projelerinin talep görmeye başlaması proje ağırlıklı iş portföyümüzün genişlemesini sağladı. Bodrum ve bölgesindeki artan gayrimenkul satışının yanı sıra, yazlık olarak alınan konutların 12 ay yaşanabilmesi için tadilata girmesi, mobilya talebindeki yükselişin en büyük nedenlerinden.

Pandemi süreci sektörü nasıl etkiledi?

Pademinin ilk iki ayında yaşadığımız kaybı hızlı bir şekilde toparladık. Mart ve Nisan aylarında piyasada yaşanan daralmanın, Mayıs ayından itibaren toparlanmasının sebebi canlandırmaya yönelik atılan adımlar olduğu kadar salgında gerileyen vaka sayısı olduğunu unutmamak gerek. Bu nedenle salgınla başarılı bir şekilde mücadele ederek aktif vaka sayısını kontrol altında tutmak ve piyasaların yeniden talep darlığı ile karşılaşmamasını sağlamak 2021 yılı beklentilerimizi olumlu yönde besleyecektir. Aksi takdirde, sokağa çıkma yasağı gibi kısıtlamalar ya da mevcut iş gücü potansiyelinin düşmesi ihtimali emek yoğun sektörlerden biri olan mobilya sektörü için arz yönlü olumsuz bir etken. 2. Dalganın kontrol altına alınmasında yaşanacak sürecin uzaması, gelecek kısıtlamalar talep konusunda yeniden bir daralma yaşanmasına sebep olabilir. Fakat bu sefer 1. Dalga sonrasında değişen alışkanlıklarla şekillenen yeni normal düzeninin yaşam rotasını Bodrum başta olmak üzere Ege ve Akdeniz sahillerine çevirmesi 2021 yılında firmamız için büyüme hedefimizin de üstüne çıkacağımızı gösteriyor.


Yeni normal düzende tüketici taleplerinin daha bilinçli ve güven temalı olacağını düşünüyorum. Bu da bizim gibi tüketici yatırımı ve yaşamına değer katan markalara öncelik sağlayarak piyasadaki konumunu belirginleştirecek ve yükseltecektir.


Tüketici alışkanlıklarının yeni normal düzenle şekillenmesi arz talep dengesini kurmak isteyen bizim gibi şirketler için değişimin en itici gücü. Değişen talep doğrultusunda biz de teknolojik yatırımları, sıcak satışı online platforma taşıyarak uzaktan hizmet vermemizi sağlayacak kurguları, yeniden planladık.

Mutfak sektöründe 2021 trendleri nasıl olacak?

2020 mobilya sezonunda olduğu gibi devam niteliğinde olan 2021 mobilya sektörü ve mobilya trendleri de önümüzdeki yıl; konfora önem veren, teknolojik ve daha sade bir halde üretime devam edeceğe benziyor. 2021 yılı mobilya modasında da huzur veren pastel renkler hakim. Yaşam alanlarından beklenen sadece konfor ve işlevsellikle sınırlı değil. Hayat akışına yön verecek mekanların ilham veren detaylarla renklendiği, modası geçmeyen, gözümüzde eskimeyen mutfakların yılı 2021. Hayatın hızlı temposunda, pandemi döneminin stresi altında evde geçirilen her anın telaştan uzak, güven dolu olması beklentisi mekan tasarımlarında keyif ve paylaşım temalarını başrole taşıyor.

Keyif odaklı kurguları başrole taşıyan samimi, rahat ve doğal ambiyanslar içerisinde ahşap dokular, büyük resmi tamamlayan önemli detaylar ile birleşiyor. 2021 mutfak mobilya trendlerinde tanımlanan kimlik; modern, minimal, detaylarda çözümcü yaklaşan ve cesur olarak belirleniyor. Ağırlıklı olarak beton ve mermer gibi malzemeler tezgah, masa ve raf için tercih ediliyor. Bunlar arasında özellikle gri ve pastel renkler bu yılın trend renkleri arasında. Mutfak dekorasyonunda görünüm olarak ağırlıklı yer kaplayan mobilyalardan en öne çıkanı ise mutfak dolapları. Depolama alanı olarak kullanılan dolaplar üzerinde verilen her dekorasyon kararı, mutfağı tanımlayan kimliği etkiler. 2021 dekorasyon trendlerine göre pastel renkli boyanmış veya hammadde halinde kullanılmış ahşap ile dolap kapakları tercih ediliyor. Bununla beraber kendinden kulplu dolap kapakları da cesur bir kimlik tanımlamakta etkili bir dekorasyon kararı.

Salon ile birleşen mutfaklarda esneklik sağlayan ve mekanı istediğiniz şekilde kullanmanıza olanak tanıyan hareketli ada ünitesi gündelik yaşamı kolaylaştıracak, düzen sağlayacak, pratik ve hızlı çözümler sunuyor. Modern tasarım anlayışını ve işlevselliği bir araya getiriyor. Zaman ve yer kazandıran raf sistemleri ile zenginlik kazanan dolaplar, anti-bakteriyel tezgah ve görselliği ön plana çıkaran açık sistem raf bölmeleri en rahat olduğumuz ve en çok vakit geçirdiğimiz yaşam alanlarımızı güzelleştirmeyi hedefliyor.

Yemek hazırlamayı, pişirmeyi ve de düzen kurmayı kolaylaştıran detaylarla donatılmış mutfakların salon ile beraber planlanması mekanın daha geniş algılanmasını sağlıyor. Gözden kaçırılmayacak unsurlar ise güçlü bir havalandırma sistemi ile sessiz çalışan elektrikli cihazların seçilmesi.

Keyif odaklı kurguları başrole taşıyan samimi, rahat ve doğal ambiyanslar içerisinde ahşap dokular, büyük resmi tamamlayan önemli detaylar ile birleşiyor. Ahşabın kokusu ve dokusunu tarzı tamamlayan aksesuarlar ve davetkar tasarım çözümleri ile buluşturan country mutfak tasarımlarının modası geçmiyor. Yeni eğilimler, nostalji ve sıcaklık veren tonlar ile modern mobilyada yerel unsurların öne çıktığı tasarımlar. Bodrum Mutfak Mobilya country mutfak modelleri natüralist ahşap dokuları ve toprak tonları ile bize hayatın özünü hatırlatan bir kurgunun altını çiziyor. Modern hayatın sunduğu kolaylıklardan vazgeçmeyenler için harika seçenekler sunan, gösterişten uzak country mutfaklar konfor ve sadeliğin tasarımdaki iz düşümleri.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam