BUGÜN DE HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ YENİ ÇÖZÜMLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ « Mall&Motto

22 Ekim 2021 - 00:16

BUGÜN DE HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ YENİ ÇÖZÜMLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

reklam
BUGÜN DE HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ YENİ ÇÖZÜMLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ
Son Güncelleme :

17 Şubat 2021 - 16:31

358 views
reklam

Kärcher Türkiye Pazarlama Yöneticisi Kübra Gegin

– Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Kübra Gegin Yıldız, Kärcher’de Pazarlama Yöneticisi olarak görev almaktayım. 

2014 yılında Boğaziçi Üniversitesi, İşletme bölümünden mezun oldum. 3 yıl Vestel’de, 2 sene Banvit’te  farklı görevler aldım. Arada yaklaşık 1,5 senelik girişimcilik deneyimim de oldu. Yaklaşık 1 senedir Kärcher ailesinde pazarlama yöneticisi olarak görev alıyorum.

Evliyim, 1 tane köpeğim var.

 – Kariyer yolculuğunuzu kısaca anlatır mısınız?

Profesyonel hayata 2014 yılında başladım.  üniversiteye başlar başlamaz  farklı şirketlerde, farklı pozisyonlarda  çalıştım.

Mezun olduktan sonra , 2014 yılında Vestel ailesine dahil oldum. 3,5 yıla yakın Vestel’de,  önce küçük ev aletleri sonra çamaşır makinesi kategorisinde pazarlama uzmanı olarak görevler aldım; büyüme odaklı ve güçlü yatırım planları olan marka ile dinamik bir başlangıç oldu. Ardından kendi ajansımı kurdum; kurumsal hayat ile akademik hayatı bir araya getiren organizasyonlar, eğitimler düzenledim. Değişen hayat koşulları sebebi ile girişimcilik macerama son vererek Banvit’te çalışmaya başladım. Yaklaşık 2 yıllık eğlenceli tavuk sektöründen sonra,  parçası olmaktan büyük mutluluk duyduğum Kärcher ekibine dahil oldum.  

– İş hayatında kadın ve erkeklerin eşitliğini sağlamak için sizce neler yapılmalı?

2019 yılı sene sonu rakamlarına baktığımızda,  ülkemizde kadınların iş gücüne katılımının dünya genel ortalamasının altında kaldığını görüyoruz. Türkiye’de erkek nüfusunun iş gücüne katılımı yüzde 73 iken bu oran kadınlarda yüzde 34’te. AB üye ülke ortalamalarına baktığımızda ise kadınların ve erkeklerin iş gücüne katılma oranlarının yüzde 50’nin üzerinde olduğunu söyleyebiliyoruz.  Kadınlarımızın iş gücüne katılımının teşvik  edilmesi, eşitliğin sağlanmasını  da kolaylaştıracaktır.

Çalışma saatlerinde esneklik sunulması, doğum izninin sadece kadın değil, erkekler için de uygulanabilir olması, kadının iş hayatına katılmasını kolaylaştıracak, hem sosyal hem iş hayatında eşitliğin sağlanmasına yardımcı olacaktır.

– İş kadınlarının – çalışan kadınların yaşadığı en önemli sorunlar sizce neler? Birkaç maddeyle sıralar mısınız? Siz hangi sorunlarla karşılaştınız, tanık olduğunuz veya yaşadığınız enteresan durumlar var mı? Çalışan kadınlar- iş kadınları karşılaştıkları engelleri nasıl aşabilir?

Bu sene yapılan, pandemi dönemi iş hayatı araştırmalarında  kadın ve erkek çalışanların yaşadığı sorunlarda en büyük fark ev-iş dengesi olduğu görülüyor. Kadın çalışanlar tarafından ortak olarak iletilen sorun: artan ev işleri ve çocuk/yaşlı/hasta bakımı nedeniyle karşılaşılan zorluklar. Bu zorluklarla baş etmenin yanında, kadının kurumsal sorumluluklar alması ve iş hayatına motive olması beklenemez. Bu eşitliğin ev ortamında sağlanması gerek. Şayet kadın partnerinden bu desteği alamıyorsa, evde kendi hayatını kolaylaştıracak aksiyonları almaktan kaçınmamalı.  Kurumların da serbest çalışma saatleri modelleri ile kadına destek olması gerek.

Kärcher ailesinde teknik destek ekibinden  IT’ye, satış ekibinden üretime bir çok farklı departmanda  ve farklı rolde kadın çalışana mutlaka rastlarsınız.  Eşit ve adil çalışma şartları, kollektif bakış açısı iş sonuçlarımıza da pozitif yansıyor. Bunun kıymetini bilerek ilerliyoruz. Son 1 senede kadın çalışan oranımızı  5 puan artırdık.


– Sizin mesleğinizi seçmek ve sizin gibi başarılı bir yönetici olmak isteyen veya bu yolda ilerleyenler kadınlara rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını paylaşır mısınız?

Pazarlama ve marka yönetimi konusunda başarılı bir kariyer için gözlem yeteneklerini geliştirmeleri, toplum ihtiyaçlarını iyi anlamaları ve tepkilerini iyi ölçmeleri gerek. Ne kadar çok insanla tanışır, ne kadar çok gözlem yaparlarsa kariyerlerinin ilerleyen dönemlerinde karar alma süreçlerinde daha etkin rol alabilirler.

Bugün de her zaman olduğu gibi yeni çözümler üzerinde çalışıyoruz

Alfred Kärcher – mucit ve girişimci

Alfred Kärcher, sanayileşmenin başlangıcından bu yana Robert Bosch, Gottlieb Daimler ve Count Zeppelin gibi isimler ile birlikte Württemberg’in ilerlemesine büyük katkıda bulunmuş mucit ve girişimcilerden biridir. Tüm yaşamı boyunca, fikirlerini hayata geçirmeye adamıştır. 1924 yılında, o zamanlar 23 yaşında olan Kärcher, Stuttgart Teknik Üniversitesinden mezun olur ve babasının şirketinde çalışmaya başlar. Ardından bu şirketi bir mühendislik ofisi haline dönüştürür. 1935 yılında mühendis Kärcher, ısıtma teknolojisinde kendi ürün fikirlerini geliştirmek ve bunları pazara sürmek amacıyla Bad Cannstatt, Stuttgart’ta kendi şirketini kurar. Alfred Kärcher, diğer birçok ürünün yanı sıra, kendi patentiyle çelik tavlama ve hafif alaşım sertleştirmek için “Kärcher tuz banyosu fırını”nı üretir.

1939 yılında aile şirketi, bugün hala şirket merkezinin bulunduğu Winnenden’a taşınır. Bu yılda şirket uçak motorları için ön ısıtma ocakları ve kabin ısıtıcıları üretmektedir. İkinci Dünya Savaşı’ nın sonunda şirket el arabası, dairesel fırın ve römork gibi acil günlük ihtiyaçları karşılayacak ürünlerin üretimine konsantre olur.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam