MARKAMIZIN MOTTOSU OLAN “GÜVEN TAŞIR” SÖZÜNÜN İÇİNİ HER ZAMAN DOLDURMAK İÇİN GAYRETLE ÇALIŞIYORUZ « Mall&Motto

16 Ekim 2021 - 05:00

MARKAMIZIN MOTTOSU OLAN “GÜVEN TAŞIR” SÖZÜNÜN İÇİNİ HER ZAMAN DOLDURMAK İÇİN GAYRETLE ÇALIŞIYORUZ

reklam
MARKAMIZIN MOTTOSU OLAN “GÜVEN TAŞIR” SÖZÜNÜN İÇİNİ HER ZAMAN DOLDURMAK İÇİN GAYRETLE ÇALIŞIYORUZ
Son Güncelleme :

05 Mart 2021 - 18:11

341 views
reklam

GKN KARGO YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÖKHAN AKYÜREK

  1. GKN Kargo ilk etapta bir kargo firması gibi algılansa da altında önemli bir lojistik yönetim paneli var. Bu sistemi okuyucularımızla  paylaşır mısınız?

Lojistik, taşımacılık ve dağıtım sektöründe uzun yıllar edindiğimiz tecrübeleri bir çatı altında toplayarak, 2016 yılında GKN Kargo’yu kurduk. Şirket olarak kurumların ihtiyaç duydukları farklı alanlardaki lojistik ihtiyaçlarını tek bir firmadan sağlayarak, çalıştığımız kurumlara takip kolaylığı, kaliteli hizmet ve uygun maliyet avantajı sunuyoruz. Son kullanıcılara yönelik de hizmet vermekle birlikte ağırlık noktamız firmalara B2B alanında hizmet vermek yönündedir.

Türkiye’nin en büyük markalarının kargo süreçlerini yürütüyoruz. Perakende firmalarının e-ticaret satışlarını, mağazadan mağazaya gidecek ürünlerinin kargo süreçlerini ve bunların yanı sıra Trendyol satışlarını organize eden bir yapıya sahibiz. Geçen seneden bu seneye e-ticaret tarafımız yüzde 200-250 arası bir artış sağladı. Bunu gerçekleştirirken önceliğimiz yazılımdı. Açıkçası bu süreçte yazılımımızın kuvvetli olması e-ticarette elimizi rahatlattı. Yazılım alt yapısının olmaması demek; müşteriye sağlıklı hizmet verilmemesi, ürünlerin zamanında teslim edilememesi, gecikmesi hatta planlamaya bile alınmaması demek. Bu yüzden ciddi bir yazılım yatırımımız var, hala yazılım tarafımızda bir yoğunluk var. E-ticaret tarafında güçlüyüz. Müşterimiz, ürünlerini bizi teslim ettiği andan teslim olana kadar an ve an görüntülenebilen, ıslak imzalı tabletli teslimat yapabilen takibi basit bir ağımız var.

  • Bu lojistik süreçler ile sizi rakiplerinizden ayıran en önemli farklar neler? Bize bahseder misiniz?

MARKAMIZIN MOTTOSU OLAN “GÜVEN TAŞIR” SÖZÜNÜN İÇİNİ HER ZAMAN DOLDURMAK İÇİN GAYRETLE ÇALIŞIYORUZ. Zamandan tasarruf,  hasar, kayıp çalıntı oranı firmamızda binde 1’den daha azdır diyebiliriz. Ağırlıklı olarak B2B olarak hizmet verdiğimiz için firmamıza perakende sektöründen yoğun bir talep var. Pandemiyle birlikte online satın almanın yüz yüze alışverişin neredeyse önüne geçtiği bir dönemle karşı karşıyayız. Bu durum kargo firmalarının yükünün oldukça artmasına neden oldu.  İlk dönem yaşanan yoğunluk nedeniyle şehir içi bazı teslimatlarda bile 1 haftayı geçen gecikmeler yaşanmıştı. Ancak krizde yüzde 200’ün üzerinde büyüyen bir şirket olarak ve de işimiz taşımacılık olduğu için güvenli ve teknolojik alt yapımızla süreci başarıyla yönetebildik. İstanbul içi teslimat sürecini tıpkı kurye hizmeti verir gibi 1 güne indiren bir hizmet politikası yürütüyoruz.

Çalışan profili olarak genç ve dinamik bir kadroya sahibiz. Kargo dağıtımında genellikle 25 – 35 yaş arası personeli istihdam ediyoruz. Şirket politikamız her departmanda kadın istihdamına önem veren bir yapıda oluşturuldu. Kargocu olarak bile 8 kadın çalışanımız bulunuyor.

  • Pandemi süreci ile gelişen yeni yaşamda kargo ve kurye işlemi için birçok firma aracı olan ama sektörel deneyimi olmayan kişilere taşıma yaptırdılar sizde böyle 3.parti aracı kullandınız mı? Bu sistem için ne düşünüyorsunuz?

Kargo kuralım demekle kargo kurulmuyor… Kargo demek; ciddi bir altyapı, ciddi bir personel ve ciddi bir müşteri ağı demek. Kargonun ana taşları; personel ve teknolojik alt yapıdır. Personel, yazılım, müşteri ve sermaye hepsi bir bütün. Kargo sektörü kolay bir iş değil bütünlük gerekli. İyi rakiplerin çıkmasını isterim. Bizim en büyük kaynağımız öz sermayemizin olması, kredilerle kredilerimizin olmaması bizi kalkındırıyor. Yeni firmaların nasıl ilerleyeceği soru işareti. Piyasada ciddi bir sıkıntı var. Son 5 senede çok fazla firma pzara girdi ve çıktı, maksimum birkaç yıl ayakta kalabildiler. Ciddi bir yatırım gerekli Türkiye genelinde kargo şirketi kurmanız için 30-40 milyon lirayı gözden çıkarmanız gerekli. Perakende sektöründe bazı firmalar kendi kargomu taşıyayım diye bu işe girmek istiyor. Ama Türkiye’de nakliye giderleri yüzde 5’in altına inmiyor. Türkiye geneline yaymalarını için ciddi bir yatırım ve alt yapı yapmaları gerekli.

  • 2020 yılını sektörel anlamda değerlendirip 2021 öngörülerinizi paylaşır mısınız?

2016 yılında kurulan firmamız markalara butik hizmet veren bir yapıdaydı. Ancak pandemi ile birlikte firmamıza daha yoğun bir talep olması nedeniyle marka portföyümüz daha da genişledi. Bu süreçte markamız bir önceki yıla oranla ciddi oranda bir büyüme yakalayarak yüzde 230 büyüme sağladık. 34 milyon TL ciroya ulaştık. 2021 yılında da bu performans ile ortalama yüzde 75’in üzerinde bir büyüme bekliyoruz.

  • GKN Kargonun sektörel hedeflerini paylaşır mısınız?

Pandemide 100 kişilik ek istihdam sağladık. Toplam çalışan sayımız 400’e ulaştı. 2021 yılı içerisinde 120 araçlık filomuza da yatırım yaparak araç sayımızı arttıracağız. Farklı illerde yeni dağıtım merkezlerimizi de hayata geçirmeyi planlıyoruz. Öncelikli olarak 32 dağıtım merkezine ulaşma hedefimiz var. 2021 yılının firmamız açısından markamıza yatırım yılı olacağını söyleyebiliriz. 2021 yılının ikinci çeyreğinde yerli sermayenin olduğu yatırımları da değerlendireceğiz.  

GÖKHAN AKYÜREK HAKKINDA:

GKN KARGO Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Akyürek. 50 yıllık aile işimiz olan lojistik alanındaki faaliyetlerimizle, özellikle perakende alanında gıda, tekstil ve ayakkabı sektöründe yer alan markalar için hizmet sağladık. Ben 31 yaşındayım ve 15 yıldır aileden alaylı olarak işin içindeyim ve de üniversitede lojistik eğitimini almış biri olarak bu işe tutkuyla bağlı olduğumu söyleyebilirim.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam