BMD BAŞKANI SİNAN ÖNCEL: KİRA DÜZENLEMESİ HEM OMUZLARIMIZDAKİ YÜKÜ KALDIRIR HEM DE TARTIŞMALARI SONLANDIRIR « Mall&Motto

18 Eylül 2021 - 22:08

BMD BAŞKANI SİNAN ÖNCEL: KİRA DÜZENLEMESİ HEM OMUZLARIMIZDAKİ YÜKÜ KALDIRIR HEM DE TARTIŞMALARI SONLANDIRIR

reklam
BMD BAŞKANI SİNAN ÖNCEL: KİRA DÜZENLEMESİ HEM OMUZLARIMIZDAKİ YÜKÜ KALDIRIR HEM DE TARTIŞMALARI SONLANDIRIR
Son Güncelleme :

07 Haziran 2021 - 15:14

92 views
reklam

Her biri ülkemizin bir değeri olan markalarımız pandemi nedeniyle Mart 2020’den bu yana çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Sektörde yüzde 50 – 60’a varan ciro kayıplarına yol açan salgın aynı zamanda perakendecileri ve mülk sahiplerini daha önce deneyimlemedikleri bir durumla karşı karşıya bıraktı. Sorunun çözümü için taraflar genel olarak iyi niyet çerçevesinde adımlar atarak bugünlere kadar gelebildi. Ancak tüm iyi niyetli yaklaşımlara rağmen referans oluşturacak belli standartlar bulunmadığı için yer yer haksızlıklar oluştu. Mülk sahipleri ve perakendeciler arasında ihtilaflar yaşanmaya başladı. Aylık çözüm formülleri üretmekten hem çok yorulduk.

Hatırlanacağı gibi daha önce dövizle kira konusunda benzer bir sorun vardı. Üç yıl önce Cumhurbaşkanığı kararı ile bu büyük sorun çözüme kavuşturuldu. Pandemi döneminde zorunlu nedenlerle kapalı kalınan günler ve erken kapanma nedeniyle kaybedilen saatlerden kira alınmaması için yasal bir düzenleme gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Perakendecinin bu haklı ve acil talebiyle ilgili Ankara’da bir yasal düzenleme üzerinde çalışıldığını biliyoruz. Tüm üye markalarımızda büyük sevinç yaratan ve mülk sahiplerinin de alamadıkları bedelleri vergilerinden mahsup edebilmelerine imkân sağlayacağına inandığımız düzenlemenin en kısa zamanda tamamlanarak yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Böyle bir düzenleme hem bizim omuzlarımızdaki yükü önemli ölçüde kaldırır hem de tartışmaları noktalayacağından her iki taraf için de psikolojik bir rahatlama sağlar.

Markalarımızın AVM’lerdeki ortak alan giderlerini şeffaflaştıracak ve belli standartlara bağlayacak yönetmelik değişikliği beklentisi de devam ediyor. Ticaret Bakanlığı’ında uzun zamandır üzerinde çalışılan yönetmeliğin de markalarımızın beklentileri doğrultusunda tamamlanarak hızla uygulamaya geçirileceğini umut ediyoruz.

Pandeminin başından itibaren devletimiz perakende sektörü için vergi ve kredi kolaylıkları sağladı. Bu desteklerin de yardımıyla Avrupa’da ve ABD’de olduğu gibi dramatik marka iflasları olmadan bugünlere gelebildik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Mayıs Pazartesi günü açıkladığı 4,6 milyar TL’lik desteği de beklentileri karşılamasa da çok önemsiyoruz. Ekonominin ‘kılcal damarları’ olan küçük esnafa verilen her türlü destek önemli.Ancak biz ‘yedek akçesi’ kalmayan organize perakende için de vergi kolaylıkları ve uygun koşullu kredi desteği bekliyoruz.

Pandemi sürecini en az hasarla atlatmak birinci öncelik olmakla birlikte markalarımız bir yandan sonrası için de hazırlık yapıyorlar. Birçok firmamız e-ticaret alt yapısını güçlendiriyor. Bu süreç genel olarak sektörü olumsuz etkilemekle birlikte bazen fırsata da dönüşebiliyor. Örneğin bazı markalarımızın yurt dışında uzun süredir yatırım yapmak istedikleri merkezlerde çok daha uygun kiralama koşullarında mağaza bulunabiliyor. Biz de markalarımızı bu fırsatları değerlendirmeleri konusunda teşvik ediyoruz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam